Narodowy Model Gry – szykuje się rewolucja w polskiej piłce?

Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował właśnie Narodowy Model Gry. To sztandarowy projekt, który ma zrewolucjonizować polską piłkę. Specjalny system ma pomóc odnaleźć, wyszkolić i wypromować zawodnika wyróżniającego się. Tak, by nie zginęły talenty na miarę Roberta Lewandowskiego. Ale od początku…

.

Jak szkolić młodych zawodników?

Narodowy Model Gry to podręcznik zawierający filozofię szkolenia młodych zawodników, organizacji systemu gry i treningów mający być wskazówką dla trenerów. Został opracowany przez Departament Szkolenia, Komisję Techniczną i Komisję Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego we współpracy z innymi podmiotami jak np. akademie wychowania fizycznego. Jak przekonywali jednak uczestnicy prezentacji, Narodowy Model Gry „to nie tylko podręcznik czy książka, ale sposób myślenia”. PZPN chce ujednolicić metody szkoleniowe w całej Polsce, tak, by wszyscy trenerzy uczyli dzieci i młodzież według podobnego scenariusza. Jego główne założeniem jest docelowy system gry 1-4-3-3, który preferuje piłkę ofensywną, ale to już końcowa faza szkolenia. W początkowych małe dzieci grałyby między sobą w okrojonych składach. Dochodziłoby do treningów i meczów czterech zawodników na czterech. Wraz z wiekiem i kolejnymi stopniami opanowania, graczy miałoby być więcej w schemacie: 4×4, 5×5, 7×7, 9×9, 11×11. Każdy etap jest dokładnie scharakteryzowany w podręczniku, który ma się stać drogowskazem dla wszystkich trenerów w Polsce.

.

Narodowy Model Gry – szczegóły

Narodowy Model Gry został podzielony na pięć elementów składowych:

  1. Droga zawodników (właśnie wyżej wspomniany schemat 4×4, 5×5, 7×7, 9×9, 11×11).
  2. Organizacja gry (docelowy system 1-4-4-3, w którym każdy piłkarz wie, co ma robić na konkretnej pozycji. Gdy trafia do klubu X to ma już wypracowane zasady zachowania się w danej sytuacji i bez problemu odnajduje się w nowej rzeczywistości).
  3. Profile zawodników (każdy zawodnik jest profilowany pod wieloma względami: charakterologicznym, technicznym, motorycznym itd. Ma też zostać do niego przypisana pozycja wiodąca już w młodym wieku, by konkretyzował trening specjalistyczny np. na prawej obronie).
  4. Fazy gry (to element, który wyróżnia NMG z podobnych modeli zagranicznych. Polski projekt przewiduje fazy bronienia i atakowania, a także dwie fazy przejściowe, które mają być charakterystyczne dla polskiej piłki. Krótko mówiąc – chodzi o kontratak).
  5. Unifikacja nazewnictw (tak, by ułatwić komunikację. „Szóstka” to np. defensywny pomocnik, „dziewiątka” to wysunięty napastnik).

Nie dajemy gotowych ćwiczeń. W podręczniku prezentujemy jedynie sposób myślenia, który ma być inspiracją dla polskich trenerówmówił Marcin Dorna, koordynator projektu i trener młodzieżowej reprezentacji Polski.

Trzeba pamiętać o jednym. Podstawą sukcesu jest mądrość trenerów. Muszą się szkolić, by wdrażać nasze planydodał Roman Kosecki, wiceprezes PZPN.

Na razie nie wiadomo, czy projekt spotka się z akceptacją społeczną. Podręcznik będzie rozprowadzany zupełnie za darmo, a zostanie rozesłany do wszystkich (7 tys.) polskich klubów piłkarskich.

W procesie wdrażania projektu mają pomóc nowoczesne metody: specjalna aplikacja na telefony, filmy na kanaleŁączy nas piłka” czy tzw. „dziennik reprezentanta”.

.

Pro Junior System. Zasady przyznawania punktów

Dodatkowo dla klubów Ekstraklasy, I i II ligi wprowadzono Pro Junior System, dzięki któremu od przyszłego sezonu kluby będą nagradzane za udział wychowanków i młodzieżowców w rozgrywkach ligowych i reprezentacyjnych (od reprezentacji A do U-17). To sztandarowy projekt prezesa Zbigniewa Bońka.

Punkty będą przydzielane według czasu gry i rangi rozgrywek, a drużyny, które zgromadzą najwięcej punktów w danej lidze, otrzymają nagrody finansowe. Warunkiem zaliczenia punktów dla zawodnika jest rozegranie co najmniej pięciu meczów i 270 minut gry. Łącznie PZPN przeznaczy na nagrody dla klubów 10 mln zł rocznie (Ekstraklasa – 3 mln zł, I liga – 4,5 mln zł, II liga – 2,5 mln zł).

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!