3 porady, jak przygotować się do zimy

jak przygotować się do zimy

Czas zdać sobie sprawę, że lato nieubłaganie odeszło i nie wróci (przynajmniej przez najbliższe pół roku). Zamiast je wspominać, warto stawić czoła zbliżającej się zimie. Jak przygotować swój organizm i garderobę na nadchodzące mroźne miesiące?

Zima to ciężki okres dla naszego zdrowia. Zwłaszcza, jeśli nie mamy zamiaru spowalniać swojego tempa i robić kilkumiesięcznej przerwy od sportu. By móc cieszyć się z zimowej aktywności, warto się do niej odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać i co zrobić, by zamiast szusować na stoku, nie spędzać pierwszych chłodnych dni z przeziębieniem w łóżku?

zima

Hartowanie organizmu

Przed różnego rodzaju infekcjami, wirusami i bakteriami broni nas układ immunologiczny. Dobrze nie zostawiać wszystkiego przypadkowi i właściwie wesprzeć jego funkcjonowanie. Doskonałą metodą jest właśnie hartowanie organizmu. Jak hartować organizm? Najprostszym sposobem jest zimna woda. Wystarczy, że codziennie weźmiesz zimny prysznic bądź będziesz stosować naprzemiennie ciepły i zimny strumień wody.

Inną metodą jest zanurzanie rąk w zimnej wodze. Należy pamiętać, że bez względu na to, na który sposób się zdecydujemy, dobrze następnie się rozgrzać. Kilka energicznych ruchów, a najlepiej powrót do ciepłego łóżka jest jak najbardziej wskazany. Tego typu regularne postępowanie poprawi nasz układ krążenia, zahartuje organizm i co ciekawe, pozytywnie wpłynie na zdrowy sen.

Odpowiednia dieta

Jesteśmy tym, co jemy. Z tego powodu powinniśmy przykładać dużą wagę do tego, co, jak często i w jakich ilościach spożywamy. Prawidłowa dieta jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia, zwłaszcza zimą. Nie zagłębiając się w dietetyczne szczegóły, powinniśmy pamiętać o tym, by wybierać produkty jak najmniej przetworzone.

Podstawą powinny być pokarmy z pełnego ziarna, zawierające dużo pełnowartościowego białka. Unikać należy prostych cukrów i tłuszczów, zwłaszcza trans, czyli utwardzonych tłuszczów roślinnych, a także tych pochodzenia zwierzęcego. Wskazane są za to wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFA) oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Właściwa odzież zimowa

Żadna dieta i hartowanie organizmu nie pomogą, jeśli zapomnimy o prawidłowym doborze zimowych ciuchów. Jaka odzież zimowa jest modna i wprost niezbędna w naszej szafie? Dla wszystkich aktywnych osób podstawą powinna być bielizna termoaktywna. Równie ważne są ciepłe skarpety zimowe.  Nie należy również zapominać o czapkach i rękawiczkach.

Jeżeli zimą jeździmy na rowerze bądź kompletujemy wyposażenie przed wypadem na narty czy deskę, powinniśmy się także zaopatrzyć w kominiarkę zimową. Pamiętajmy, że ciepła kurtka zimowa nie wystarczy. Równie ważne są dobrej jakości, dostosowane do warunków atmosferycznych dodatki, które pozwolą nam cieszyć się niskimi temperaturami i śniegiem. Tak przygotowani, w zdrowiu doczekamy kolejnej wiosny!

Zobacz w sklepie SportBazar

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!