Jak dbać o łyżwy, czyli 5 zasad konserwacji sprzętu

jak dbać o łyżwy

Sezon na łyżwy dopiero się zaczyna, jednak już teraz warto poznać wszystkie tajniki odpowiedniego użytkowania, przechowywania i konserwacji sprzętu. Jak pielęgnować łyżwy, by służyły nam przez wiele lat?

Zwykle dużo się mówi o konserwacji nart czy desek snowboardowych. Łyżwy w tym temacie pozostają niestety dość zapomniane. Jest to poważny błąd, gdyż bez odpowiedniej pielęgnacji, nawet najdroższy i najwyższej jakości sprzęt będzie do niczego po jednym sezonie zimowym. O czym należy pamiętać w trakcie i po skończonej jeździe? Jak dbać o łyżwy, by bez szwanku przetrwały cały sezon?

1. Pamiętaj o ochraniaczach na łyżwy

Wbrew pozorom pielęgnacja łyżew zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Zwykle zanim wejdziesz na taflę, masz do pokonania przynajmniej kilka kroków. Właśnie wtedy przydadzą się nakładki na ostrza. Zazwyczaj wykonane są z plastiku bądź gumy. Pamiętaj, by zawsze nakładać je na płozy. W przeciwnym wypadku, chodząc w łyżwach, stępisz ostrze. Co ważne, tego typu ochraniacze na łyżwy sprawdzą się tylko wtedy, gdy masz je na nogach. Służą bowiem jedynie do chodzenia. Przechowując łyżwy w nakładkach, możesz doprowadzić do nagromadzenia się w nich wilgoci, co spowoduje korozję, a tym samym uszkodzenie ostrzy.

2. Osusz łyżwy od razu po zejściu z tafli lodowiska

Ostrza łyżew, z racji kontaktu z lodem, narażone są na wilgoć i związaną z nią korozję. Jeśli dopuścisz do powstania rdzy na płozach, naprawa łyżew będzie praktycznie niemożliwa. W tym przypadku lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tak ważne jest dokładne osuszenie łyżew po każdym szaleństwie na lodzie. Najlepiej sprawdzi się miękki ręcznik, który zbierze wszystkie fragmenty lodu i całą wilgoć. Szczególną uwagę zwróć na płozy łyżew oraz miejsce, w którym są przytwierdzone do buta. Pamiętaj, by robić to od razu po zakończonej jeździe.

3. Zadbaj o właściwy transport

Kiedy dokładnie osuszysz łyżwy, nałóż na ostrza specjalne nakładki przeznaczone do transportu. Zwykle wykonane są one z miękkiego materiału. Warto też zadbać o odpowiednie etui czy pokrowiec na łyżwy. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w poszewkę, która wchłania ewentualną wilgoć, dodatkowo zabezpieczając nasze łyżwy. Pokrowiec jednak przede wszystkim chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami i obiciami łyżew. Z tego powodu nigdy nie powinniśmy o nim zapominać. Kupując łyżwy, dobrze więc od razu dobrać do nich akcesoria, takie jak ochraniacze i pokrowiec.

4. Przechowuj łyżwy w odpowiedni sposób

Po powrocie z lodowiska od razu wyjmij łyżwy z pokrowca, i pozwól im „odetchnąć”. Dostęp świeżego powietrza jest kluczowy. Dzięki temu wszystkie elementy dokładnie wyschną. W tym celu, w zależności od modelu, rozepnij łyżwy bądź poluzuj sznurówki i wyciągnij z butów języki. Rozłóż je na miękkim ręczniku w pewnej odległości od siebie – buty nie powinny się stykać. Pozwól im wyschnąć, jednak z dala od źródeł ciepła czy promieni słonecznych, które mogłyby spowodować powstanie przebarwień i pęknięć skóry. Po jakimś czasie spakuj łyżwy do oddzielnych materiałowych toreb. Pod żadnym pozorem nie wieszaj łyżew za ostrza. Takie postępowanie może skutkować odciągnięciem płozy od podeszwy.

5. Nie zapomnij o konserwacji

Konserwacja jest ostatnim, jednak nie mniej ważnym krokiem. Podstawą jest oczywiście ostrzenie łyżew. Czynność tę najlepiej zlecić specjaliście, który profesjonalnie naostrzy płozy. Ostrząc łyżwy samodzielnie, możemy doprowadzić do ich zniszczenia. Jak często ostrzyć łyżwy? Dobrze byłoby, gdybyśmy robili to mniej więcej po każdych dziesięciu godzinach jazdy. Dzięki temu znacznie zwiększymy komfort użytkowania. Równie ważna jest pielęgnacja płóz i samych butów. Raz na jakiś czas warto nasmarować ostrza woskiem bądź specjalnym olejem. Skórzane elementy łyżew należy pielęgnować w podobny sposób do klasycznych butów.

Bielizna termoaktywna

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!