Z podwórka na szkolną halę. Jak wybrać halówki?

Wraz z końcem wakacji, młodzi adepci piłki nożnej opuszczą trawiaste podwórka, aby rozpocząć rywalizację na szkolnej hali. Ze zmianą nawierzchni wiąże się przede wszystkim zmiana obuwia. Korki trzeba będzie zastąpić butami przeznaczonymi do gry wewnątrz, czyli halówkami. W tym krótkim poradniku podpowiemy Wam czym kierować się przy wyborze juniorskich butów do futsalu.

Futebol de salão czyli futsal

Halówki to buty przeznaczone do gry w futsal – piłkę nożną rozgrywaną w hali. Pierwszy oficjalny mecz futsalu odbył się latem 1930 r. w stolicy Urugwaju, Montevideo. Za twórcę tej odmiany piłki nożnej uważa się urugwajskiego nauczyciela Juana Carlosa Cerianiego. Ceriali stworzył futsal z myślą o dzieciach i młodzieży, dlatego rozmiary boiska dostosowano do ich potrzeb i możliwości. Mniej więcej w tym samym czasie w Brazylii powstała podobna odmiana gry w piłkę nożną, której mecze były rozgrywane na boiskach do koszykówki. Piłka halowa przez długi czas była jedynie szkolną zabawą, aż do roku 1988 r., w którym FIFA uznała futsal za dyscyplinę sportu i spisała jej zasady. Od tamtej pory, co 4 lata organizowane są Mistrzostwa Świata w Halowej piłce nożnej, w których aż 5 razy triumfowała Brazylia.

Futsal vs Futbol

Choć oczywiście futsal wywodzi się od futbolu, pomiędzy halową piłką nożną a tradycyjną, jest kilka zasadniczych różnic, które warto znać. Oto one:

  1. Piłka – w futsalu gramy mniejszą piłką (rozmiar 4) niż w tradycyjnej piłce nożnej (rozmiar 5).
  2. Zawodnicy – w futsalu w drużynie gra jedynie 5 zawodników, podczas gdy w futbolu zespół liczy 11 piłkarzy.
  3. Brak spalonego – w piłce halowej nie obowiązuje zasada spalonego.

Halówki – najlepsze buty do futsalu

Kolejnym aspektem różniącym te dwie dyscypliny sportu jest obuwie. Na murawie piłkarze biegają w korkach, natomiast na hali – w halówkach. Na hali nie można grać w korkach z prostej przyczyny, szybko uległyby one zniszczeniu. Z kolei grając w halówkach na nawet lekko wilgotnej trawie, będziemy ślizgać się jak baletnica na lodzie. Dobrze dobrane buty nie tylko poprawiają komfort i jakość gry, ale przede wszystkim zmniejszą ryzyko kontuzji.

Na co zwrócić uwagę kupując halówki?

Przede wszystkim patrzymy na podeszwę. To ona zapewnia stabilność podczas przemieszczania się na boisku. Zawodnik powinien móc bez poślizgu wykonywać przebieżki, starty do piłki oraz gwałtowne zmiany kierunku biegu. W halówkach podeszwa powinna być gumowa i płaska. Zapewnia ona lepszą przyczepność oraz panowanie nad piłką. Warto zauważyć, że piłkarze halowi, bardzo często używają podeszwy zewnętrznej do kontrolowania futbolówki. Dodatkową zaletą będzie podeszwa niebrudząca, która nie pozostawia śladów na boisku.

Kolejnym istotnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest materiał. Decyduje on o jakości i trwałości butów, a także o ich cenie. Producent często oferuje jeden model dostępny w przynajmniej trzech wersjach różniących się właśnie jakością wykończenia i tworzywem. Najtańsze wersje tworzone są z tworzywa sztucznego. Lepszym materiałem jest skóra syntetyczna. Topowe modele natomiast, produkuje się ze skóry naturalnej. Zwłaszcza skóra kangurza wydaje się  być popularna wśród najbardziej liczących się na rynku producentów butów piłkarskich. Skóra naturalna zapewnia stopie najlepszą wentylację oraz najwyższy komfort.

 

Oprócz takich cech jak podeszwa i materiał należy pamiętać również o wadze buta. Halówki powinny być lekkie i dobrze dopasowane. Ważnym aspektem jest również odpowiednio wyprofilowana wkładka, która zapewni optymalną amortyzację oraz stabilizację stopy.

Jakie halówki wybrać? 3 modele, na które warto zwrócić uwagę

Obecnie rynek oferuje nam szeroki wybór obuwia przeznaczonego do gry w piłkę na hali. Modele różnych marek różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim parametrami technicznymi

BUTY ATLETICO HALA JUNIOR

Buty piłkarskie przeznaczone do gry na hali, wykonane ze skóry syntetycznej. Przeszycia wzmacniają cholewkę buta zapewniając długą trwałość. Język z patką zakrywającą sznurówki pozwala na dokładniejsze przyjmowanie piłki. Podeszwa wykonana z kauczuku, nie zostawia śladów na parkiecie. Buty te mają stonowaną szatę graficzną i są bardzo lekkie (600 g.) Halówki Atletico to najtańszy wybór spośród tutaj prezentowanych.

 

BUTY ATLETICO HALA JUNIOR czarno/niebieskie /7336-13121-1

Zobacz w sklepie! BUTY ATLETICO HALA JUNIOR czarno/niebieskie /7336-13121-1

BUTY JOMA DRIBLING

Buty halowe Dribling marki Joma to zaawansowany technologicznie model, zaprojektowany zmyślą o prawdziwych dryblerach, którzy cenią sobie doskonałe trzymanie piłki. Cholewka butów wykonana jest z wysokiej jakości materiału syntetycznego, który zapewnia bardzo dobrą wentylację i kontrolę nad piłką. Buty wyposażone są w liczne systemy firmy Joma zapewniające odpowiednią giętkość, trwałość, komfort oraz elastyczność. Ponadto system Rotation stanowiący element podeszwy, wspomaga zwrotne i mocno rotacyjne ruchy, a Maxima flaxion sprawia, iż graczowi wydaje się, jakby but był częścią stopy.

 

BUTY JOMA DRIBLING 504 SALA

Zobacz w sklepie! BUTY JOMA DRIBLING 504 SALA

BUTY NIKE TIEMPO LEGEND VI IC JR

Nike Tiempo Legend VI to najdroższy model halówek spośród tutaj wymienionych. Zastosowane wysokiej jakości materiały zapewniają komfort gry w trakcie treningu, co umożliwia zwiększanie swoich umiejętności przez cały czas. Buty wykonane z miękkiej skóry naturalnej, dzięki czemu dobrze dopasowują się do stopy, dając maksymalny komfort. Tekstylna wyściółka stabilnie trzyma stopę w bucie, dając większe bezpieczeństwo podczas ruchu. Profilowana wkładka odzwierciedla kształt stopy zapewniając dodatkową amortyzację. Ponadto, buty są niezwykle lekkie – ważą tylko 500 g.

Choć buty Nike Tiempo Legend VI stanowią najdroższy wybór, jako jedyne w tym zestawieniu stworzone są z naturalnej,  miękkiej skóry. Są lekkie i zapewniają stopie optymalną amortyzację. Sprawdzą się zarówno na hali piłkarskiej jaki i w codziennym użytkowaniu.

 

BUTY NIKE TIEMPO LEGEND VI IC JR /819190 010

Zobacz w sklepie! BUTY NIKE TIEMPO LEGEND VI IC JR /819190 010

Na koniec warto pamiętać, że buty same nie grają. To od umiejętności, talentu i motywacji zawodnika zależy wynik końcowy meczu. Niektóre cechy butów mogą jednak wesprzeć główne zalety piłkarza i pozwolić mu błyszczeć.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!