Rodzinne parki rozrywki w Polsce. Top 15

Piękna pogoda za oknem, zbliżający się wielkimi krokami Dzień Dziecka, a także nadchodzące letnie wakacje. Wszystko to sprawia, że coraz częściej przekopujemy czeluście internetu w poszukiwaniu kolejnych inspiracji, w jaki sposób moglibyśmy aktywnie spędzić swój wolny czas z naszymi dziećmi. Rodzinne parki rozrywki, ze szczególnym wskazaniem na parki tematyczne to doskonały sposób na połączenie rozrywki i edukacji. To doskonała zabawa dla małych i dużych! Poniżej przedstawiamy 15 propozycji, które w naszym odczuciu są najbardziej interesujące, z nadzieję że i was to zainspiruje. Kolejność prezentowania obiektów jest całkowicie przypadkowa. 

1. Energylandia, Zator, woj. małopolskie

To absolutny numer 1 wśród rodzinnych parków rozrywki w Polsce pod względem wielkości oraz jakości i różnorodności oferowanych atrakcji. Obejmuje blisko 70 obiektów, które rozmieszczone są na obszarze liczącym 30 ha. Co ciekawe, powierzchnia parku w najbliższych latach ma zostać powiększona prawie 5-krotnie, sprawiając że Energylandia może zostawić daleko w tyle swoją obecną konkurencję.

Park podzielony jest na 4 strefy: Bajkolandię – przeznaczoną dla najmłodszych, Strefę Familijną, Ekstremalną oraz Water Park. Dla każdego coś miłego. Jakby tego było mało, na terenie parku znajdują się również 4 sceny widowiskowe (2 teatry i 2 amfiteatry), 20 gier i zabaw interaktywnych, kino 7D oraz rozbudowana strefa gastronomiczna.

W nadchodzącym roku Energylandia po raz kolejny będzie również organizatorem kilku letnich festiwali muzycznych: 80s Superstars Festival, 90s Festival of Superstars, Disco polo Festiwal, Hip-Hop Festival oraz Beach Party & Magic Nights. 

Więcej informacji na stronie: www.energylandia.pl

2. Zatorland, Zator, woj. małopolskie 

Rodzinny park rozrywki sąsiadujący z Energylandią, a tak inny. Zatorland jest obiektem dla dzieci, który powstał z myślą o „edukacji poprzez rozrywkę”. Znajdują się tu trzy bardzo interesujące parki tematyczne: Park Ruchomych Dinozaurów (największy tego typu park w Europie, gdzie większość eksponatów porusza się i wydaje dźwięki), Park Owadów i Park Mitologii oraz Lunapark. To niezwykłe miejsce pozwala poznać otaczającą nas przyrodę oraz niezwykle fascynującą historię czasów, gdy na ziemi żyły jeszcze największe zwierzęta świata. 

Więcej informacji na stronie: www.zatorland.pl

3. Inwałd Park, Inwałd, woj. małopolskie 

Inwałd Park to zespół pięciu parków tematycznych, każdy inny i każdy absolutnie wyjątkowy. Znajdziemy tu: Park Miniatur, Średniowieczną Warownię, Dinolandię, Ogród Jana Pawła II oraz Mini Zoo Kucyk.

Chcesz przeżyć fantastyczną podróż dookoła świata? Koniecznie zajrzyj do inwałdzkiego Parku Miniatur „Świat Marzeń”. Większość znajdujących się tu budowli wykonana jest w skali 1:25, są jednak i takie, jak kompleks watykański lub wenecki, wykonane w skalach (odpowiednio) 1:15 i 1:10. Spacer między najbardziej znanymi w świecie zabytkami to doskonała lekcja geografii i architektury. W skład tego parku wchodzi również Lunapark oraz Zielony Labirynt.

Jeśli natomiast interesujesz się historią, a w szczególności okresem średniowiecza, skieruj swoje kroki do Warowni. Ten duży, liczący 2,5 tys m2 gród wznosi się na kamienistym wzgórzu i otoczony jest drewnianymi palami. W jego środku znajduje się średniowieczna osada z chatami tkacza, powroźnika, garncarza i kowala, średniowieczny zamek, w którym możesz zwiedzić komnatę damy, zbrojownię i salę tortur oraz Park Ruchomych Smoków. To fascynujące, tętniące życiem miejsce, w którym spotkasz ludzi ubranych w stroje z epoki, poznasz technikę ówczesnego rzemiosła, pobawisz się szukając smoczych jaj, ale i bardzo dużo się nauczysz. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia!

Oprócz wymienionych, w kompleksie rodzinnego parku rozrywki Inwałd Park znajduje się też Dinolandia – park dinozaurów ze strefą rozrywki oraz Ogród Jana Pawła II – największy w świecie kwitnący obraz Papieża Polaka. Podziwiać go można w pełnej okazałości z obok ustawionej wieży widokowej. Dla dzieci szczególnie mocno kochających zwierzątka przygotowano z kolei Mini Zoo Kucyk. 

Więcej informacji na stronie: www.inwaldpark.pl

4. Legendia Śląskie Wesołe miasteczko Chorzów, Chorzów, woj. śląskie 

Przez długie lata był to największy i najnowocześniejszy park tego typu w Polsce. Na pięknie położonych, pełnych zieleni 26 hektarach ziemi znajduje się wiele atrakcji podzielonych na strefy: dziecięcą, familijną i ekstremalną. Do dyspozycji odwiedzających pozostają m.in. kultowy już rollercoaster Lech Coaster (w 2017 otrzymał on prestiżową, europejską nagrodę dla najlepszego rollercoastera), Diabelski Młyn, Samoloty Duże (będące niemal od początku istnienia parku) oraz Bazyliszek (pierwsza w Polsce atrakcja typu Interactive Dark Ride, obsypana wieloma nagrodami) i Diamond River.

W tym roku rodzinny park rozrywki Legendia obchodzi okrągłą, 60-tą rocznicę swojego istnienia, co z pewnością przełoży się na wiele dodatkowych atrakcji i wydarzeń. 

Więcej informacji na stronie: www.legendia.pl

5. Park Linowy na Górze Równica, Ustroń, woj. śląskie 

W Ustroniu znajduje się największy park linowy w południowej Polsce. Oferuje on 6 tras o zróżnicowanej trudności (ta najłatwiejsza dostępna jest dla dzieci od 5 roku życia) o łącznej długość 1100 m. Dodatkową atrakcję stanowi ponad 100 ciekawych elementów umieszczonych na trasach, które z całą pewnością dostarczą dodatkowych wrażeń nawet tym najbardziej doświadczonym. Bezpieczeństwo uczestników zabawy gwarantuje specjalistyczny, wielokrotnie nagradzany system asekuracyjny niemieckiej firmy Bornack. Na terenie parku istnieje ponadto możliwość zorganizowania różnorakich imprez integracyjnych, włączając w to atrakcje typu: paintball, rafting, quady i jeepy, strzelnice oraz wiele innych. 

Więcej informacji na stronie: www.parklinowy.pl

6. Kompleks w Ogrodzieńcu, Ogrodzieniec, woj. śląskie

Kompleks powstał z myślą dzieciach i dorosłych, którzy cenią sobie dobrą rozrywkę. Składa się on z 5 atrakcji, które pozwolą bardzo miło spędzić tam czas, a są to: Dom Legend i Strachów – przestrzeń unikatową na skalę naszego kraju, która przenosi odwiedzających w magiczny świat legend, a której słynie rejon Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Park Miniatur, Park Doświadczeń Fizycznych, Park Rozrywki, Mini Park Linowy oraz Tor Saneczkowy. Na szczególną uwagę zasługuje fantastyczna lokalizacja obiektu – u podnóża jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce. 

Więcej informacji na stronie: www.park-ogrodzieniec.pl

7. Adrenalina Park, Sokolniki k. Wrocławia, woj. dolnośląskie 

Park rozrywki znajdujący się bardzo malowniczym zakątku, w sąsiedztwie rzeki Strzegomki. Na terenie rozlokowano liczne atrakcje: park linowy, zorbing, quady, segway, paintball, minirafting, strzelnice, łucznictwo, eurobungee, tyrolki oraz strefę rekreacyjną z wiatą i miejscem na ognisko, łącznie 12 ha fantastycznej rozrywki na świeżym powietrzu! Poza okresem wakacyjnym park otwarty jest tylko w weekendy. 

Więcej informacji na stronie: www.adrenalina-park.pl

8. Leśny Park Przygody Skalisko, Złoty Stok, woj. dolnośląskie 

Jest to fantastycznie umiejscowiony park linowy. Znajduje on się w Kotlinie Kłodzkiej, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, nad Złotym Potokiem i obejmuje blisko 7 ha obszarów leśnych oraz teren dawnego kamieniołomu, który już jest atrakcją samą w sobie. Park powstał zgodnie z projektem francuskiej firmy specjalizującej się w konstrukcji przejść akrobatycznych na wysokościach. Oferuje 7 tras o zróżnicowanej trudności oraz tyrolki o łącznej długości ponad 1700 m (w tym tyrolka Super Gigant o długości około 1050 m). Niezwykłych wrażeń dostarczają liczne wiszące pomosty, przejścia po siatkach i linach oraz zjazdy. Znakomite recenzje na popularnym portalu opiniotwórczym świadczą same ze siebie, czyniąc ten park szczególnie wartym odwiedzenia. Informacja dla rodzin z dziećmi: z atrakcji skorzystać mogą dzieci o minimalnym wzroście 140 cm (z rękami uniesionymi do góry). 

Więcej informacji na stronie: www.skalisko.eu

W tej samej miejscowości, poza opisywanym parkiem linowym znajdują się również inne atrakcje warte uwagi: Średniowieczny Park Techniki Osada Górnicza oraz muzeum Kopalnia Złota. Z całego serca je wszystkim rekomendujemy.

Więcej informacji na stronie: www.parktechniki.pl oraz  www.kopalniazlota.pl

9. Bałtowski Kompleks Turystyczny, Bałtów, woj. świętokrzyskie 

Pierwszą i najważniejszą atrakcją Kompleksu od czasu jego powstania był JuraPark Bałtów, czyli pierwszy w Polsce park z dinozaurami. Impulsem do jego założenia były odkryte na tym terenie autentyczne tropy tych prehistorycznych gadów. W parku oglądać obecnie możemy blisko sto, wykonanych w skali 1:1 modeli tychże fascynujących, wymarłych już zwierząt. Przez ostatnie lata ofertę parku jednak sukcesywnie poszerzano tworząc kolejne atrakcje. Dziś całość znana jest pod nazwą Bałtowski Kompleks Turystyczny, a jego powierzchnia liczy sobie blisko 100 ha. Poza flagowym dla tego miejsca Parkiem Dinozaurów, znajduje się tu również: Zwierzyniec (Park Safari), Park Rozrywki, Prehistoryczne Oceanarium i Muzeum Jurajskie, Sabatówka (Wioska Czarownic), Park Miniatur, Skansen Pszczeli, Wiejska Zagroda (Rancho), kino 5D, ośrodek jazdy konnej oraz atrakcje wodne. Obiekt szczyci się tym, że jest „najbardziej zróżnicowanych pod względem atrakcji obiektem rozrywkowym w Polsce”. 

Więcej informacji na stronie: www.juraparkbaltow.pl

10. Park Linowy Skarbka, Bałtów, woj. świętokrzyskie 

Jest to obiekt, który znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu oddalonego około 1,5 km od Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. To największy park linowy w Polsce. Obejmuje on 12 tras o łącznej długości 2800 m o zróżnicowanych stopniu trudności i rozmaitych przeszkodach. Dodatkowe atrakcje parku to: ścieżka dydaktyczna dla dzieci i młodzieży, będąca znakomitą formą nauki historii i geografii na świeżym powietrzu, wahadło oraz strzelnica ASG. 

Więcej informacji na stronie: www.parklinowyskarbka.pl

11. Aquapark Fala, Łódź, woj. łódzkie 

To największy aquapark w Polsce, który rozciąga się na powierzchni 5 ha.

Do dyspozycji gości oddane są trzy strefy: basenowa, saun oraz wellness & spa. W tej pierwszej znajdują się różnego typu baseny zewnętrzne i wewnętrzne (w tym brodziki dla dzieci) z rozmaitymi atrakcjami: zjeżdżalniami, biczami wodnymi, rwącymi rzekami, wodnymi placami zabaw, jacuzzi, grotą. 

Więcej informacji na stronie: www.aquapark.lodz.pl

12. Aquapark Reda, Reda, woj. pomorskie 

Jest to największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu na Pomorzu. Shark Slide – zjazd do rekinów (jedyna tego typu atrakcja w Polsce), Zatoka Piratów, Basen Zamek, zjeżdżalnia rodzinna, basen z falą, zjeżdżalnie o różnym poziomie trudności, leniwa rzeka (najdłuższa w Polsce), wulkaniczne jacuzzi, supernowoczesne saunarium to tylko niektóre udogodnienia, które znajdziecie na miejscu. W tym samym budynku znajduje się również pełnowymiarowy basen sportowy, Aquś Kids Club z dwoma strefami nauki i zabawy – Gadoland i Klockolandia, Akademia Driftingu, Papugarnia, Kino 7D oraz Cukrownia, a której dzieciaki mogą wziąć udział w kreatywnych warsztatach robienia lizaków oraz szycia pluszaków. 

Więcej informacji na stronie: www.aquaparkreda.pl

13. Świat Labiryntów Bliziny – Bliziny k. Przywidza, woj. pomorskie 

Ten unikatowy rodzinny park rozrywki zlokalizowany jest na Kaszubach, blisko głównych szlaków komunikacyjnych. To fantastyczna opcja na wyjazd za miasto dla całej rodziny. To doskonałe połączenie znakomitej rozrywki oraz ćwiczeń wspomagających rozwój intelektualny naszych pociech (i nie tylko!). Pokonywanie labiryntów relaksuje, rozwija skupienie i koncentrację, poprawia również umiejętność analizowania, rozwiązywania problemów, pokonywania różnych przeszkód oraz pracy w zespole. Autorem labiryntów w Blizinach jest Adrian Fisher, światowej sławy projektant, specjalista w dziedzinie tworzenia tego typu obiektów. Ma ich na swoim koncie ponad 600 i są rozmieszczone na całych świecie. Co znajdziemy w tutejszym parku? Do dyspozycji gości oddane są 4 trasy w labiryncie drewnianym (7 kombinacji tras), 4 trasy w kukurydzianym oraz labirynty małe, tematyczne (zręcznościowe, matematyczne). Te ostatnie, mimo swych niewielkich rozmiarów mogą one być wyzwaniem zarówno dla młodych, jak i dorosłych.

Labirynt kukurydziany co roku tworzony jest na nowo. Za każdym razem zawiera też inny motyw przewodni, więc nudy tutaj nudy nie zaznasz! Z uwagi na cykl wzrostu rośliny, obiekt ten zazwyczaj udostępniany jest odwiedzającym dopiero około 20 lipca, gdy kukurydza nabierze już odpowiedniej wysokości. 

Więcej informacji na stronie: www.swiatlabiryntow.blogspot.com

14. Mega Park Grudziądz, Grudziądz, woj. kujawsko-pomorskie 

Chcesz poczuć klimat Dzikiego Zachodu, który dotąd znany był ci tylko z amerykańskich westernów albo z kultowej niegdyś bajki o przygodach Lucky Luke’a? Koniecznie odwiedź Miasteczko Westernowe Kansas City w Centrum Edukacji i Rozrywki Mega Park. To jak wejście do innego świata! Kompleks zlokalizowany jest w malowniczej okolicy – na terenach zielonych niedaleko Wielkiego Jeziora Rudnickiego. Jest to największe i najstarsze miasteczko westernowe w Polsce oraz największa część wspomnianego kompleksu Mega Parku. Obiekt wprost tętni życiem! W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, poza Miasteczkiem Westernowym oferta Mega Parku rozszerzona została o Mexico City, Dalton City, Krainę Bajek, Baśni i Legend, Mini ZOO i Safari, Krainę Mega Owadów, Dinozaury (Jurajska Ścieżka Edukacyjna), Krainę Stworzeń Morskich i Lunapark. Dodatkowo, można wpaść z wizytą do Flintstonów w Bedrock City lub odwiedzić Asteriksa i Obeliksa w ich Magicznym Świecie. W znajdującym się tu amfiteatrze, który potrafi pomieści nawet 1000 osób, obejrzeć można fantastyczne, robione z dużym rozmachem Western Show oraz pokazy jazdy konnej czy ujeżdżania. Istnieje też możliwość spróbowania prawdziwej, kowbojskiej kuchni. 

Więcej informacji na stronie: www.mega-park.pl

15. Rodzinny Park Nowa Holandia, Elbląg, woj. warmińsko-mazurskie 

To doskonałe miejsce edukacji przez zabawę dla rodzin z dziećmi oraz szkół. Ten rodzinny park rozrywki rozciąga się na obszarze 64 hektarów. Lista oferowanych w nim atrakcji z roku na rok systematycznie się wydłuża. Na terenie parku znajdują się unikalne obszary przyrodnicze, ekologiczna ścieżka edukacyjna, replika osady wikingów oraz inne rozrywki, takie jak: gra na najmłodszych Poszukaj Franka, park linowy, małpi gaj, trampoliny, Obłędny Tunel, kopalnia złota, zjeżdżalnia Lew Gigant, Mini Zoo, Ptaszarnia, Wyspa Nielotów, Wyspa Moai, Wyspa Stonehenge, plac zabaw, Wyspa Iluzji, dwór Króla Artura, Wyspa Potworów oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. 

Więcej informacji na stronie: www.rpr.nowaholandia.pl

A więc, jakie masz plany na nadchodzący weekend? 🙂 Sezon na rodzinne parki rozrywki otwarty!

 

Zobacz inne wpisy:

Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce. Ranking tras

6 pomysłów na zabawę z dzieckiem podczas weekendu na łonie natury

Najlepsze gry terenowe na wiosnę

 

2 komentarze
 1. Małgorzata

  Hmmm zabrakło mi tu Magicznych ogrodów 😒 jak i farmy Iluzji

  16 maja 2019 at 22:14
  • SportBazar
   SportBazar

   Pani Małgorzato, z baaaardzo ciężkim sercem musieliśmy się ograniczyć do 15 pozycji, choć dodam, że początkowo planowaliśmy ich tylko 10. To była trudna selekcja i jestem pewna, że jeszcze kilku miejsc w tym zestawieniu zabrakło…

   17 maja 2019 at 14:01

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!