Jak zrobić bramkę do piłki nożnej? Urządzamy boisko na podwórku

Kiedyś nie było reguł – boiskiem mogło być wszystko i wszystko mogło być też bramką. Teraz, gdy trochę dorośliśmy, chodzimy na orliki, gramy w zespołach z niższych lig czy próbujemy sił w futsalu. Ale czasem przychodzi chęć, by pograć znów przed własnym domem. Podpowiadamy więc jak urządzić boisko na podwórku i jak zrobić bramkę do piłki nożnej.

Były kiedyś takie czasy, gdy nie było jeszcze tysięcy orlików, a boisk nie było lub pozostawały nieustannie zajęte, któż z nas nie kombinował, z czego by tu zrobić bramkę. Repertuar rekwizytów był szeroki: od drzew, przez plecaki, butelki, po trzepak, drzwi garażowe i bramkę narysowaną kredą na ścianie, gdy chcieliśmy mieć i poprzeczkę.

Zapewne każdy marzył o własnym boisku, na którym mógłby trenować i grać o dowolnej porze dnia czy nocy. Obecnie nie jest to marzenie należące do tych nieosiągalnych. Wystarczy odpowiednia przestrzeń, chęci, kreatywność oraz dostęp do odpowiednich materiałów i bramkę możesz skonstruować samodzielnie bądź przy niewielkiej pomocy fachowca.

Jeśli lubisz piłkę nożną tak bardzo, że potrzebujesz prywatnego boiska w przydomowym lub „przyblokowym” podwórku, podpowiemy Ci, jak je zorganizować.

Jak zrobić własną bramkę?

Najprościej i względnie tanio wykonać bramkę z drewna. W tym celu należy użyć dwóch wysokich na minimum 2 m kawałków drewna (oczywiście mogą być wyższe, aż do 2,45 m, czyli wysokości profesjonalnej bramki), wbić je w ziemię i związać w miarę grubym sznurkiem.

Taka bramka jest, rzecz jasna, najbardziej prowizoryczna. Jeśli chcemy, by strzał w poprzeczkę był nim w istocie, zastąpmy sznurek kolejnym kawałkiem drewna, przytwierdzając go do słupków gwoździami lub metalowymi wkrętami.

By bramka była bardziej stabilna, najlepiej do pionowo i poziomo ułożonych drewien dodać te położone ukośnie, pod kątem do 45 stopni – od ziemi aż do wysokości poprzeczki.

Jeśli chodzi o kształt słupków i poprzeczki, odzwierciedlające realia profesjonalnego futbolu będą kawałki drewna zaokrąglone. Można jednak poprzestać na tych prostokątnych, w tym wypadku bramka będzie miała postać taką, jak ta w piłce ręcznej.

Skąd wziąć siatkę do bramki?

Wiadomo – nie ma chyba przyjemniejszego dla zawodnika dźwięku podczas meczu niż trzepot siatki. Poza tym – o wiele łatwiej strzela się na bramkę, gdy wiadomo, że piłka po udanym strzale zatrzyma się w bramce, a nie wyleci na drugi koniec podwórka albo do sąsiadów.

Hardkorowcy mogą siatkę upleść samemu, ale o wiele prościej jest zamontować w bramce już gotową. W młodości podbierałem hamak i mocowałem go do bramki, ale i tutaj czasy się zmieniły. Teraz siatkę można bez problemu kupić.

Zwykle siatki do bramek produkowane są do standardowych rozmiarów, ale nie ma problemu z tym, by taką siatkę skrócić o połowę i obu części użyć do przymocowania do dwóch bramek. Dobra siatka to trafiona inwestycja, bo nie dość, że bramka z siatką wygląda o niebo lepiej, to chroni całe otoczenie przed uderzeniami piłki. Oczywiście o ile trafia się w światło bramki.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

Jak wybrać najlepszą bramkę dla siebie?

Ci, którzy nie mają możliwości zrobienia bramki we własnym zakresie (albo po prostu nie chcą), mogą bramkę po prostu kupić Zwykła bramka do podwórka nie musi przecież być tak wytrzymała jak te, które znajdują się na stadionach Ligi Mistrzów. W dodatku często przydaje się taka bardzo mała, bo podwórka przed domem bywają małe, a olbrzymie bramki będą zajmować dużo miejsca.

Wystarczy więc taka w odpowiednim kształcie, z dobrym mocowaniem do ziemi (jak śledzie przy namiotach). A raczej wystarczą, bo przecież każde boisko musi mieć dwie bramki.

Małe bramki mają jeszcze jedną zaletę – bardzo łatwo je przenosić z miejsca na miejsce, a ich rozkładanie zajmuje dosłownie chwilkę. Metalowa bramka o rozmiarach 213cm x 150cm doskonale wpasuje się do mini gierek między kolegami bądź rodziną po popołudniowym grillu. Zwróć jednak uwagę, czy stelaż bramki będzie odporny na różne warunki atmosferyczne.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

\

Sprawdź inne poradniki piłkarskie na blogu Sportbazar!

Przygotowania do sezonu – zadbaj o formę i… piłkę!

Bramkarz w piłce nożnej? Inny sport. Sprawdź, jak zostać bramkarzem

Jak zostać trenerem piłkarskim? Doradzamy miłośnikom piłki

baner_sklep_nike_motion_blur

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!