Klasa premium vs tani pewniak. Test butów biegowych ASICS PATRIOT 8 i ASICS GEL CUMULUS 18.

Test butów biegowych ASICS PATRIOT 8 i ASICS GEL CUMULUS 18.

Choć warunki za oknem nie sprzyjają biegaczom, to przy odrobinie chęci sezon na jogging nie musi się kończyć w październiku. Oto test butów biegowych – Asics Patriot 8 vs Asics Gel Cumulus 18. W jaki sposób cena wpływa w tym przypadku na jakość?

Krezus i ubogi krewny?

Zacznijmy nietypowo, bo od ceny. Różnica jest kolosalna i od razu rzuca się w oczy. Model Asics Gel Cumulus 18 to bardzo wysoka półka cenowa, przy której Patriot 8 wypada jak ubogi krewny. Ta dysproporcja nie wzięła się jednak z niczego, o czym szerzej za chwilę.
Jeśli szukasz produktu jak najbardziej ekonomicznego, to w tym momencie możesz skończyć lekturę – Patrioty to porządne buty w atrakcyjnej cenie. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, za co dopłacasz w przypadku Asics Gel Cumulus 18, czytaj dalej.

Zobacz w sklepie Sportbazar

Fach w nogach

Asics Patriot 8 radzą sobie na biegowej trasie naprawdę nieźle, ale to obuwie przeznaczone typowo dla amatorów o podstawowych wymaganiach. Nie znajdziesz tu wielu technologicznych bajerów, choć oczywiście sprawdzony producent tradycyjnie zadbał o komfort i wygodę użytkownika. Rozwiązania takie jak AHAR czy SpEVA nie są jednak najnowszymi osiągnięciami przemysłu obuwniczego. Do okazyjnego biegania nadają się mimo to w sam raz.

Zobacz w sklepie Sportbazar

Na tym tle model Asics Gel Cumulus 18 wypada niemal jak przybysz z innej planety. To nie tylko nowoczesne wykonanie, ale i jedne z najdoskonalszych technologii. I tak, zamiast dość przestarzałej już gumy AHAR, mamy cieńszą, lżejszą i odporniejszą na ścieranie AHAR+. Systemy takie jak Full Length Guidance Line (specjalny rowek wzdłuż podeszwy) czy Impact Guidance stworzone we współpracy ze specjalistami znakomicie dbają o prawidłowy, naturalny ruch stopy zgodny z jej budową i pozwalają zmniejszać obciążenia, jakim jest ona poddawana w czasie biegu.
Buty Asics Gel Cumulus 18 to najwyższa jakość – tak w teorii, jak i praktyce. Śmiało możesz w nich konkurować o swoje indywidualne rekordy. Polecamy je nie tylko amatorskim biegaczom, ale też profesjonalistom.

Test butów biegowych, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Model Patriot 8 to obuwie do bólu wręcz poprawne. Asics to znani specjaliści w dziedzinie obuwia biegowego. Również w tym przypadku dobrze wykonali swoją pracę, ale trudno doszukiwać się w tych butach wyróżniających je cech. To model jeden z wielu, choć warto zauważyć, że na swojej półce cenowej jest to całkiem rozsądny i pewny wybór. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek jakości do ceny.

Zobacz w sklepie Sportbazar 

 

Przeskoczmy zatem do modelu droższego, w którym o wyjątkowość znacznie łatwiej. Obuwie zaprojektowano w najdrobniejszym szczególe i niczego nie pozostawiono przypadkowi. Projektanci zadbali nawet o tak pozornie mało istotny element, jak widoczność po zmroku – elementy odblaskowe faktycznie spełniają swą rolę i są dobrze widoczne dla kierowców samochodów. Ułatwienia, takie jak żelowe poduszki amortyzujące, rozlokowane są na całej długości stopy. Po 2 kilometrach biegu ten komfort naprawdę czuć. Każdy element tej pary wykonano z najlżejszych dostępnych materiałów. But leży doskonale i noga nie ciąży do ziemi podczas biegu. Bieg w Gel Cumulus 18 jest jak spacer po mięciutkim dywanie. Pamiętaj tylko, by dobrać właściwy rozmiar.

Starszy brat – Patriot 8 wzorem

Wynik testu byłby oczywisty, gdyby oba modele należały do tej samej półki cenowej. Asics Gel Cumulus 18 to buty o wiele bardziej funkcjonalne i praktyczne. Według nas przeważają nawet w kategorii urody, choć to akurat kwestia indywidualna, a przede wszystkim nie kluczowa.
Jeśli poważnie traktujesz swoją przygodę biegową, powinieneś wybrać właśnie to obuwie. Warto trochę zainwestować w swoją wygodę i bezpieczeństwo, w zamian otrzymasz dzięki temu produkt kompletny.

Nie oznacza to jednak, że Patriot 8 są butami słabymi. Wręcz przeciwnie – parę sezonów temu ten model prezentowałby się naprawdę okazale. Teraz, kiedy emocje w związku z nim opadły, zamiast okazałości mamy okazyjność – dla biegaczy „niedzielnych” zupełnie wystarczającą i satysfakcjonującą.

asics-60-dni-na-zwrot-baner-sklep-sportowy-sportbazarpl

2 komentarze
 1. Janusz

  Moim zdaniem Patrioty wcale nie ustępują innym droższym butom, co więcej, w przypadku doświadczonych biegaczy są wręcz doskonałe; nie są przeładowane technologiami, co pomaga spełnić swoje zadanie naturze/fizjologii naszego ciała, mają bardzo odporną na ścieranie gumę AHAR oraz są doskonale przewiewne. Kupiłem je kiedyś jako buty awaryjne, bo jadąc na wczasy zapomniałem zabrać swoich Mizuno Sayonara 3, jednak ze względu na bardzo dobry komfort podczas biegu i rewelacyjną kontrolę kroku i stabilnością (na suchej nawierzchni) zostaną ze mną na pewno na dłużej.
  Polecam je zatem nie amatorom, bo oni mogą sobie akurat narobić tymi butami problemów, a zaawansowanym biegaczom, którym nadmiar „systemów” wspomagających nie jest potrzebny.

  29 lipca 2018 at 13:38
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy na podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Widać,że cenisz sobie komfort w czasie biegania. Pozdrawiamy.

   2 sierpnia 2018 at 15:58

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!