Górnik Zabrze – powstanie legendy

Górnik Zabrze

Zakończenie działań zbrojnych II wojny światowej dało impuls do odrodzenia polskiej państwowości. Kolejne gałęzie życia społecznego stopniowo powstawały ze zgliszczy, choć działo się to pod czujnym okiem sowieckiego wielkiego brata. Nie inaczej było w świecie sportu. Już w 1946 wyłoniono pierwszego powojennego piłkarskiego Mistrza Polski. Nieco ponad dwa lata później stało się coś, dzięki czemu w przyszłości miała się napisać wielka historia polskiego futbolu. 14.12.1948 powstał Górnik Zabrze.

Razem raźniej

Górnik miał być drużyną, jednoczącą wszystkich mieszkańców Zabrza. Inicjatywa powstania klubu spotkała się jednak początkowo z chłodnym przyjęciem środowiska piłkarskiego na Śląsku. Nie bez znaczenia był polityczny kontekst tego wydarzenia – władza bowiem mieszała się już wówczas do niemal każdej dziedziny życia. Finalnie decydenci lokalnych zespołów nie mieli wyjścia i musieli zaaprobować narzucone warunki. Tak oto, 14 grudnia 1948 roku, Górniczy Związkowy Klub Sportowy Górnik Zabrze powstał z połączenia czterech innych zespołów – Concordii, Zjednoczenia, Pogoni oraz Skry.

Pierwszy mecz

Nim minęła zima, nowa drużyna już rozgrywała mecze. Choć zimy były w tych latach o wiele mroźniejsze niż obecnie, grano w każdych warunkach. Była to powszechna praktyka, a mecze były dla licznie gromadzącej się z reguły publiczności odskocznią od trudnej codzienności. Pierwszym odnotowanym spotkaniem Górnika, był towarzyski mecz z Szombierkami Bytom przegrany 1-2, ale sparingowe gry z lokalnymi rywalami, zespół toczył niemalże od początku 1949 roku.

Górnik Zabrze jak za dawnych lat

Choć w grudniu przyszłego roku Górnik skończy dopiero 70 lat, to jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich. W latach 1957-1988  klub czternastokrotnie świętował tytuł Mistrza Polski. Także w przyszłym roku minąć może zatem 30 lat od ostatniego ligowego triumfu.

 

Kibice drużyny z Zabrza wierzą jednak, że tak się nie stanie, bo nie trzeba będzie czekać aż tak długo. W obecnie toczącym się sezonie, Górnicy – choć są beniaminkiem rozgrywek – grają fantastycznie, jak za dawnych lat. Tak, jak chcą tego ich fani. Młody zespół stał się prawdziwą sensacją ligi. Nic dziwnego, że niektórzy już widzą w Szymonie Żurkowskim następcę Zygfryda Szołtysika, a w Tomaszu Losce spadkobiercę bramkarskiej tradycji Huberta Kostki.

Śląska kopalnia talentów

Górnik Zabrze to jedyny polski klub piłkarski, który dotarł do finału europejskich rozgrywek. W 1970 roku lepszy od śląskiego zespołu okazał się dopiero Manchester City. 69 lat historii to nie tylko wspaniałe wyniki, ale też wielcy piłkarze – zdobywcy tytułów dla najlepszych polskich futbolistów, reprezentanci kraju.
To nie tylko wspomniani już Szołtysik czy Kostka, ale też Ernest Pohl, Jerzy Gorgoń i dziesiątki innych. Trudno jest wybrać zaledwie kilku spośród nich, nie można jednak nie wspomnieć jednego nazwiska. Włodzimierz Lubański, bez wątpienia jeden z najwybitniejszych w historii. „Włodek” to złote dziecko Górnika i całej polskiej piłki, jednym tchem wymieniany obok innych legend rodzimego futbolu – Kazimierza Deyny, Grzegorza Laty czy Roberta Gadochy.

Choć ostatnie lata nie były najlepsze dla Górnika, spadł on nawet na drugi poziom rozgrywkowy, to wciąż zabrzański klimat służy rozwojowi piłkarskich talentów. Stąd przecież w świat wyfrunął Arkadiusz Milik. Jedno jest pewne – liga bez śląskiego kolorytu nie może istnieć, bo i bez Górnika nie ma polskiego futbolu.

Przeżyjmy to jeszcze raz: 

Polska na podium – piłkarskie Mistrzostwa Świata 1982

Widzew Łódź zatrzymuje Borussię. Polskie chwile chwały w Lidze Mistrzów

Legia Warszawa w ćwierćfinale Ligi Mistrzów

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!