Kazimierz Górski -„Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Albo my wygramy, albo oni”.

Kazimierz Górski – polski trener wszechczasów, pogromca największych potęg piłkarskich, wizjoner, zdobywca. Oto Jego historia. Oto krótka historia jednej z największych Postaci polskiej piłki nożnej.

„Chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika.”

Kazimierz Górski swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął jako zawodnik RKS Lwów, by ostatecznie osiąść w stołecznej Legii Warszawa. Jako napastnik Kazimierz Górski wyróżniał się techniką gry i dryblingiem, a przez swoją filigranową posturę zdobył przydomek „sarenka”.  W pierwszych 8 meczach w barwach Legii Warszawa strzelił 9 bramek. Łącznie rozegrał 81 meczów, w których strzelił 34 bramki.

„Jak się szczęście zaczyna powtarzać, to już to nie jest szczęście.”

Jednak największe sukcesy Kazimierz Górski odniósł jako selekcjoner Reprezentacji Polski. Kadrę prowadził w okresie od 1966 do 1976 roku. Poprowadził Reprezentację Polski w 68 oficjalnych meczach (37 zwycięstw, 12 remisów, 19 porażek, bramki 138–66).

„Orły Górskiego – Piłka to gra prosta. Nie potrzeba do niej filozofii.” 

Pod wodzą Kazimierza Górskiego Polska Reprezentacja osiągnęła największe sukcesy w swojej historii. Triumf w turnieju olimpijskim w 1972 w Monachium po zwycięstwie w finale 2:1 z bardzo mocną ekipą z Węgier. Następnie na mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku zajęła historyczne 3 miejsce po heroicznym boju i zwycięstwie 1:0 z Brazylią. W 1976 roku Polska kadra sięgnęła po srebrny medal turnieju olimpijskiego w Montrealu, co uznano w kraju za porażkę! Nie do pomyślenia teraz. Pod Jego wodzą Polacy wywieźli pamiętne 1:1 z Wembley i tam Polska zatrzymała Anglię. Jedynym niepowodzeniem było nie zakwalifikowanie się na Mistrzostwa Europy, na które zabrał nas dopiero Leo Beenhakker w 2008 roku.

„Więcej wart jest trener, który ma szczęście, niż lepszy trener, który szczęścia nie ma.” 

Kazimierz Górski to ikona polskiej piłki nożnej. Jego trafne powiedzenia są cytowane przez wszystkich trenerów, a sukcesy jakie odniósł chciałby powtórzyć każdy z obecnych selekcjonerów. Na dowód tego, jak wielkim był trenerem w złotej erze polskiego footballu, Górski został uhonorowany wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami są to m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasługi dla FIFA, Rubinowy Order Zasługi UEFA.

„Jedni rodzą się do skrzypiec, inni do munduru. Ja urodziłem się dla piłki.” 

Całe życie Górskiego związane było z piłką nożną. Od zawodnika przez trenera, selekcjonera aż po działacza i Prezesa PZPN. Wielu kibiców z rozrzewnieniem wspomina naszą kadrę z tamtych czasów. Czasów kiedy polska kadra zaliczała się do największych potęg światowej piłki i to nie tylko na papierze. Miejmy nadzieję, że złota era polskiej piłki nożnej jeszcze wróci, a my doczekamy się zawodników i selekcjonera, którzy będą chcieli dosięgnąć do legendy Orłów Górskiego.

Zobacz również:

Jerzy Dudek – Dudek Dance

Zbigniew Boniek – Piękność Nocy

Lew Iwanowicz Jaszyn – doceniony wśród niedocenianych. Twarz z oficjalnego plakatu MŚ 2018 w Rosji

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!