Jazda na rolkach to świetna zabawa i sposób na szlifowanie formy, ale pod warunkiem, że robimy to dobrze. Osoby początkujące najczęściej dochodzą do właściwych wniosków metodą prób i błędów. Proces nauki trwa wtedy dłużej. W dzisiejszym wpisie pomożemy wam go skrócić i opowiemy o najczęstszych błędach popełnianych przez początkujących rolkarzy 🙂 No to jazda!
BŁĄD 1: Kolana w zbyt dużej odległości od siebie
Po czym poznać początkującego rolkarza? Po chaotycznym ruchu, częstych upadkach i kolanach, które są zbyt mocno rozłączone. W poprawnej jeździe chodzi o to, by były w niedużej odległości względem siebie. Powinny zbliżać się do siebie po każdym odepchnięciu. W przeciwnym razie po kilku ruchach nogi rozjadą się jak do szpagatu 🙂
BŁĄD 2: Brak pracy kolanami
Wyobraź sobie, że zamiast nóg masz… szczudła. Wygodnie? No jasne, że nie! Podczas jazdy na rolkach bardzo ważna jest praca kolan i elastyczność. Na przeprostach daleko nie zajedziesz. Podczas odpychania się ugnij lekko kolana i zmień środek ciężkości tak, aby był z przodu. Jazda zdanie się wygodniejsza, szybsza i bardziej bezpieczna – unikniesz upadków na plecy.
BŁĄD 3: Zbyt statyczne ciało
Ruch kolan to jedno, a ruch reszty ciała to drugie. Pamiętaj, że podczas jazdy na rolkach pracuje dosłownie każdy mięsień! (dlatego to jeden z lepszych sposobów na odchudzanie, poprawę motoryki i kondycji). Podczas jazdy pracują ręce i tułów. Pozwól im, aby były swobodne i poruszały się zgodnie z naturalnym ruchem wywoływanym przez naprzemienną pracę nóg. Nie spinaj się, to może wyprowadzić cię z równowagi i sprowadzić… do parteru 🙂 Uwaga! Nie popadaj w skrajności. Nadmierne, chaotyczne poruszanie ciałem też jest bardzo złym nawykiem i również skutkuje przewróceniem się.
BŁĄD 4: Nieprawidłowa jazda do tyłu
Podstawowy błąd w jeździe na rolkach to odpychanie do tyłu. Bywa, że początkujący nie rozumieją w którą stronę powinni kierować swój ruch. Wyjaśniamy – jedyny poprawny to odpychanie na boki tak, aby rolki tworzyły literę V. W przeciwnym wypadku nie ruszysz się z miejsca, bo jedna noga pojedzie do przodu, a druga do tyłu.
BŁĄD 5: Patrz pod nogi!
Patrz przed siebie. Z jazdą na rolkach jest trochę jak z tańcem… Nie wolno patrzeć pod nogi 🙂 Po pierwsze dlatego, że nie wiesz, co się dzieje przed tobą i łatwo o zderzenie. Po drugie, w ten sposób najczęściej jesteś zbyt pochylony do przodu, a to oznacza źle rozłożony środek ciężkości. Wśród początkujących rolkarzy to powszechny błąd, bo wydaje im się, że dzięki patrzeniu pod nogi zachowają równowagę. Nic bardziej mylnego!
BŁĄD 6: Jazda po nierównym terenie
Do nauki jazdy na nartach wybierajmy łagodniejsze stoki, do nauki jazdy na rolkach –gładkie nawierzchnie. Na dobrym gruncie łatwiej uczynić jazdę na rolkach płynniejszą. Nauka skrętów, hamowania i różnych sztuczek wyjdzie tylko na dobrej jakości asfalcie. Oczywiście, nie wspominamy o komforcie jazdy. Wybrzuszenia, piach i wyrwy w drodze potrafią sprawić, że jazda na rolkach to koszmar. O najlepszych trasach w Krakowie, Warszawie i w Trójmieście przeczytasz tutaj.
BŁĄD 7: Źle dobrany rozmiar rolek
Dobrze dobrany sprzęt to podstawa. Rolki nie mogą być za ciasne, bo stopa podczas jazdy lekko puchnie. To normalne, spowodowane przez wysiłek. Dobrą praktyką jest dobieranie rolek, w których odległość od palców do czubka będzie wynosić około 1 cm. W przeciwnym wypadku czekają nas otarcia i bolesne pęcherze. Z drugiej strony – za duże rolki spowodują, że noga nie będzie w nich stabilna. To recepta na upadek i poważne kontuzje, np. skręcenie kostki.
Dobra rada: Jeśli planujesz zakup rolek – zajrzyj do sklepu wieczorem. Stopa po całym dniu w bucie będzie naturalnie zmęczona. To pozwoli dobrać najlepszy rozmiar sprzętu.
BŁĄD 8: Brak ochraniaczy
Wcale nie wyglądają śmieszne i wcale nie ograniczają ruchu! Kask oraz ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie to podstawa dla każdego rolkarza, zwłaszcza początkującego. Jazda na rolkach bywa nieprzewidywalna, nigdy nie wiesz, kiedy zaliczysz upadek. Ochraniacze pomogą uniknąć bolesnych otarć, a nawet skręceń i nadwyrężeń. Do tego, oczywiście, uratują odzież przed zniszczeniem.
BŁĄD 9: Nauka skrętów na jedną stronę ciała
Nie bądź leniwy 🙂
Nawet jeśli wychodzi ci skręcanie w prawo, poćwicz skręty w lewo. To naturalne, że jedna ze stron jest sprawniejsza, ale powinieneś w podobnym tempie rozwijać drugą. Dzięki temu szybciej przeskoczysz etap początkującego.
BŁĄD 10: Złej jakości sprzęt
Wybrałeś najtańszy model, bo nawet nie wiesz czy spodoba ci się ten sport? Od razu odpowiemy – nie spodoba ci się. Kółka będą się wolniej toczyć, noga nie będzie stabilna, stopa będzie się szybko pocić. Oczywiście, nie mówimy, by kupować rolki za kilkaset złotych, ale zainwestuj trochę więcej – jazda będzie przyjemniejsza i bezpieczniejsza.
Przeczytaj podobne artykuły:
1. Zastanawiasz się, co kupić dziecku na Święta? Oto nasz bestseller — łyżworolki 2w1 od Mico
2. Rolki – jak wybrać. 9 rzeczy, o których trzeba pamiętać kupując rolki
3. Rolki dla początkujących – jak zacząć jeździć na rolkach
Oj błędów można popełnić ogrom, wiem bo sama jak uczyłam się jazdy na rolkach to je popełniałam. I na pewno jeszcze wiele popełniam, ale czas i praktyka robi swoje 🙂
Masz jakąś taką najważniejszą radę, która Ci się najbardziej przydała podczas nauki, a którą chciałabyś się podzielić z początkującymi? Życzymy miłego „rolowania” przez świat! 🙂
Rewelacyjnie ujęte. Nie ma co dodać. Pozdrawiam!
Dziękujemy 🙂
Zmorą dla rolkarzy zwłaszcza początkujących są odciski 🙁
Są jakieś dobre sposoby na nie?
Są specjalne miękkie piankowe wkładki do butów – możesz je włożyć nawet do rolki. Delikatne kobiece stopy łatwiej nabawiają się odcisków niż męskie. Po takiej jeździe zakończonej odciskami zalecamy odmoczyć nogi w soli do kąpieli stóp, zrobić porządny peeling, nałożyć grubą warstwę kremu i nałożyć na całą noc skarpety bawełniane – do wchłonięcia, tak by stopy odpoczęły.
To jeden z najwiekszych bledow poczatkujacych rolkarzy . Kiedy dopiero zaczynasz, ryzyko upadkow jest wyjatkowo wysokie – zreszta kontuzje zdarzaja sie nawet osobom, ktore na rolkach jezdza juz od wielu lat. Zakup odpowiedniego kasku, odziezy sportowej , ktora nie bedzie krepowac ruchow i ochraniaczy na lokcie, nadgarstki i kolana to podstawa. Rozpoczecie przygody z rolkami bez ochraniaczy jest po prostu nieodpowiedzialne.
Niestety jeden but mam luźny. Na początku było ok ale po 2 miesiącach prawa stopa jest luźna. Czy są jakieś sposoby na usztywnienie stopy?
Pani Ewo, jeśli efektu nie przynosi już mocniejsze dopasowanie za pomocą klamry, sznurówek i rzepu, rozwiązaniem może się wymiana buta wewnętrznego. Proszę spróbować! Pozdrawiamy
Hej, osobiście absolutnie zgadzam się z powyższym !
Komentarz do punktu 10: ZŁEJ JAKOŚCI SPRZĘT- moje pierwsze rolki, źle dopasowane i na kiepskich łożyskach na długie lata zniechęciły mnie do rolek! Po latach odkryłem na nowo rolki na 3 kołach po 125mm – teraz to jest to! Jak z „malucha” do limuzyny! Teraz jazda na rolkach stała się moją pasją!!!
Mam 14 lat i jeżdże na rolkach od jakiś 8 lat. Jednak w każdych rolach po dłuższej jeździe tworzyły mi się odciski po wewnętrznej stronie stopy (kość łótkowata). Teraz mam rolki od oxelo (nie zwracajmy uwagi na firme) rozmiar 40. Nadal tworzą mi się odciski ale szybciej. Ma ktoś na to jakiś sposób: wkładki, skarpety plastry???
Jeździłem 2 lata na łyżwach, oraz 3 lata na rolkach, ale to było z 20 lat temu 😀 Teraz kupiłem rolki i masakra, zero koordynacji ruchowej, po 10 minutach zdjąłem je z nóg. No wiadomo że sie nie poddam, ale ile może trwać powrót do poprawnej jazdy, jesli kiedys jeździłem bardzo dobrze? ;[
Najważniejsze to załapać bakcyla i się nie zniechęcać, wprawa przyjdzie szybciej niż się może wydawać. Trzymamy kciuki. 😉
Mam pytanie własnie zacząlem swoją przygodę z rolkami i mam problem. Dzisiaj pierwszy raz jezdzilem na rolkach i bardzo bolą mnie stopy po lewej stronie. Czy jest to spowodowane nie odpowiednim rozmiarem buta czy to jest normalne? Co moge zrobić, aby zminimalizować tez ból?
Dzień dobry, problem opisany przez Pana może być spowodowany złym stawianiem stopy w rolkach. Wpływ na to może mieć kilka czynników: mocniejsze zapięcie rolki, przez co stopa jest bardziej ściśnięta i mięśnie nie rozluźniają się tak szybko; lewa strona bardziej/silniej odpycha się od podłoża przez co więcej pracuje od prawej lub mamy szerszą stopę i jest narażona na ucisk od sztywnego buta rolki.
Ból można zminimalizować np. mniejszą intensywnością jeżdżenia, aby stopy oraz nasze mięśnie mogły się przyzwyczaić do tego rodzaju aktywności oraz podczas zakładania rolek, nie ściskać, aż tak mocno zapięć. Podczas jazdy proszę zwrócić uwagę, jaka stopa bardziej pracuje i ewentualnie starać się korygować, aby wysiłek był w miarę równomiernie rozłożony.
Mamy nadzieję, że się uda zniwelować ból i przygoda z rolkami stanie się pasją 🙂