Rolki – jak wybrać. 9 rzeczy, o których trzeba pamiętać kupując rolki

Jazda na rolkach przynosi korzyści zdrowotne i poprawia samopoczucie. Trening na rolkach wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, pozwala dotlenić organizm, a dodatkowo spalić w ciągu godziny nawet kilkaset kalorii. Efekty treningów przychodzą bardzo szybko, a są nimi lepsza wydolność organizmu, głębszy i bardziej regenerujący sen oraz szczupłe i wysportowane ciało. Chcesz kupić rolki? Zastanawiasz się, które będą najlepsze? Oto 9 rzeczy, o których musisz pamiętać. Odpowiadamy na pytanie „Rolki – jak wybrać?”.

Rolki – ile kalorii można spalić?

Liczba spalonych kalorii zależy w głównej mierze od intensywności treningu. Nie ulega wątpliwości, że jednym z najskuteczniejszych sprzętów wręcz „pożerających” kalorie są właśnie rolki. Ile kalorii można spalić podczas godziny jazdy na rolkach? Może Cię to zdziwić, ale nawet 600-700! Jeśli dodać do tego możliwość rzeźbienia ciała i poprawy ogólnego zdrowia, to okazuje się, że jazda na rolkach jest treningiem niemal idealnym. Jeśli decyzja już zapadła i chcesz kupić rolki, to zwróć uwagę na poniższe parametry.

                                  

1. Rolki – jak wybrać. Rodzaje i charakterystyka

Wyróżniamy kilka rodzajów rolek:

 • Rolki z regulacją rozmiaru – to typ rolek przeznaczony dla dzieci i dla młodzieży. Zwykle regulacja dotyczy 4 rozmiarów. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko może korzystać z produktu przez minimum dwa sezony. Zwykle są to rolki rekreacyjne, wyposażone w łożyska ABEC-3 lub łożyska ABEC-5.
 • Rolki z wymienną płozą – tego typu rolki można w jednej chwili zmienić w łyżwy lub wrotki (w kartonie znajdują się dwie płozy). Rolki i łyżwy 2 w 1 są świetnym sposobem na oszczędność, bo z jednego sprzętu możesz korzystać zarówno latem, jak i zimą. Z kolei rolko-wrotki można potraktować jako stopnie na drodze do nauki jazdy. Wrotki będą świetne dla małych dzieci w pierwszej fazie przygody ze skatingiem. Z pewnością są bardziej stabilne, a co za tym idzie bezpieczne. Na rolki można się przesiąść po opanowaniu podstawowych umiejętności.
 • Rolki fitness (rekreacyjne) – takie rolki doskonale sprawdzają się podczas treningu nóg (zarówno ud, jak i łydek). Rolki rekreacyjne pozwalają rozwinąć średnią prędkość. Przeznaczone są dla osób, które właśnie rozpoczynają przygodę ze skatingiem lub dla takich, które jazdę na rolkach traktują jak narzędzie w walce o piękną figurę. Łączą przyjemne z pożytecznym. Z reguły rolki rekreacyjne wyposażone są w kółka o rozmiarze od 78 do 84 mm oraz łożyska ABEC5.
 • Rolki do szybkiej jazdy – model przeznaczony do szybkiej jazdy będzie idealny dla amatorów mocnych wrażeń. Taki typ rolek cechuje się obecnością dużych kół, szybkich łożysk (najczęściej ABEC-9) i zazwyczaj krótkich butów (do kostki), które nie krępują ruchów w stawach skokowych.
 • Rolki freestyle – takie rolki mają duże i ciasno ułożone koła, co pozwala uzyskać wysoki poziom zwrotności. Modele freestyle służą do szybkiej jazdy i wykonywania slalomów, a dodatkowo są bardzo lekkie.
 • Rolki agresywne – są dużo cięższe od innych modeli rolek i służą do akrobatycznej jazdy w skateparkach oraz do wykonywania różnego rodzaju trików, np. do zjeżdżania po poręczy. Mają niewielkie kółka. Niekiedy koła są różnych rozmiarów.

 

                           

2. Rolki – jakie łożyska?

Rodzaj łożysk zastosowanych w konkretnych rolkach odpowiada za komfort jazdy, a także za trwałość danego modelu. Im lepsze są łożyska, tym dłużej możesz używać rolek. Jakie łożyska są stosowane w rolkach dostępnych na rynku? Przestawiamy krótką charakterystykę. Każdy z wymienionych poniżej modeli łożysk ma inną mimośrodowość, a maksymalny mimośród dla poszczególnych łożysk wynosi:

 • ABEC-1 – 0.0075mm
 • ABEC-3 – 0.0050mm
 • ABEC-5 – 0.0035mm
 • ABEC-7 – 0.0025mm
 • ABEC-9 – 0.0012mm

Im większa jest cyfra przy oznaczeniu ABEC, tym kółka na łożyskach szybciej się kręcą. Jeśli więc szukasz np. pierwszych rolek do nauki jazdy dla małego dziecka, z powodzeniem możesz się zdecydować na te z łożyskami ABEC-1 lub ABEC-3. Najczęściej spotykamy jednak rolki z łożyskami ABEC-5. Najszybsze rolki są wyposażone w łożyska ABEC-7 i ABEC-9.

3. Wielkość i twardość kół w rolkach

Zasada doboru wielkości kół jest bardzo prosta – im mniejsze są koła, tym wolniejsze będą rolki. Jak wybrać na tej podstawie odpowiednie rozwiązanie? To bardzo proste.

Dla małych dzieci odpowiednie będą rolki o kołach średnicy 64 mm. Początkujący dorośli powinni się zdecydować na rolki z kołami o średnicy 76-84 mm, natomiast zaawansowani użytkownicy mogą wybrać rolki do szybkiej jazdy z kołami o średnicy 90-110 mm lub rolki freestyle z kołami o średnicy nawet 125 mm.

Rozmiar to oczywiście nie wszystko, bo ważna jest też twardość kół. Stopień twardości jest określony literą A i wartością liczbową. Koła miękkie są oznaczone parametrami od 74A do 82A, natomiast koła twarde mają oznaczenie od 84A do 101A. Im koła są twardsze, tym stawiają mniejszy opór, a dzięki temu można na nich jechać szybciej, ale jazda nie jest taka płynna – wyczuwalne są wyraźne drgania. Miękkie kółka gwarantują komfortową jazdę i mniejsze drgania, ale szybciej się zużywają.

                           

4. Rolki – jaki rozmiar?

Rolki nie mogą uciskać stóp, ale nie mogą być też za duże. Najlepiej byłoby po prostu przymierzyć wybrany model, ale co wtedy, gdy kupujesz rolki przez Internet i nie masz takiej możliwości? Jest bardzo prosty sposób, by dobrze dobrać rolki.

Najlepiej kierować się długością wkładki, jak w przypadku butów. Po prostu postaw bosą stopę na kartce papieru i zaznacz długopisem lub ołówkiem na kartce końcówkę pięty oraz końcówkę najdłuższego palca stopy. Zmierz odległość między tymi punktami, a uzyskasz długość wkładki i na tej podstawie dobierzesz odpowiednie rolki. Pamiętaj jednak, by do uzyskanej wartości doliczyć od 0,5 cm do 1 cm, dlatego że w rolkach musisz zmieścić jeszcze skarpetki, a podczas wysiłku Twoje stopy będą nieco puchnąć.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

5. Przewiewność – dobre rolki powinny być wykonane z materiału, który gwarantuje cyrkulację powietrza, a najlepiej by miały też specjalne panele wentylacyjne. Dzięki cyrkulacji Twoje stopy nie będą się pociły nawet w bardzo gorące dni i przy intensywnym wysiłku, a to ograniczy namnażanie się bakterii i przykry zapach.

6. Lekkość – o ile zaawansowany użytkownik, który wie, czego wymaga od produktu, może sobie pozwolić na cięższe, stabilne rolki, o tyle początkujący (w szczególności dziecko) powinien wybierać jak najlżejsze. Im niższa będzie waga rolek, tym jazda będzie sprawiać mniejszą trudność.

7. Hamulec – wybrane rolki muszą mieć możliwie jak najtwardszy hamulec, bo taki wystarczy na dłużej. Hamulce w rolkach można po starciu zastępować nowymi i nadal mamy możliwość korzystania z efektywnego systemu hamulcowego. Warto jednak zdecydować się przede wszystkim na takie rolki, w których wymiana hamulca będzie jak najprostsza.

8. Sposób zapięcia – oferta rolek obejmuje modele zapinane w różny sposób, a jakość zapięcia ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zanim wybierzesz konkretne rolki, sprawdź, czy system ich mocowania wygląda solidnie. Dla dzieci najlepiej wybieraj rolki z trójstopniowym systemem mocowania – sznurowadła, klamra, rzep.

9. Kask i ochraniacze – pamiętaj, że kupując rolki, potrzebujesz jeszcze ochraniaczy i kasku. Rezygnacja z tego zabezpieczenia może być bardzo bolesna w skutkach. Pierwsze „kroki na rolkach” nie zawsze są udane, a upadek na twardą nawierzchnię może się skończyć nie tylko siniakami, ale nawet poważnymi uszkodzeniami skóry i złamaniami.

Zobacz inne wpisy:
1.Jazda na rolkach: 10 najczęstszych błędów początkującychn
2.Gdzie poszaleć na łyżworolkach? Najlepsze trasy w 3 miastach Polski
3.Roces czy Mico? Jakie rolki wybrać na prezent?

1 komentarz
 1. Darek

  Dzięki pomocne! 😉

  24 kwietnia 2020 at 22:20

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!