Podsumowanie eliminacji Euro2020

Przyszłoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn będą zupełnie inne od tych, do jakich nas przyzwyczajono. Formuła ich rozgrywania jest bez precedensu. Bez jednego czy dwóch organizatorów, bez automatycznego awansu organizatora. Wszystkie ubiegające się o awans europejskie federacje musiały przejść przez kwalifikacje, te regularne, bądź z Ligi Narodów. W szranki stanęło 55 drużyn zrzeszonych w UEFA. Jak im poszło? Przeczytaj nasze podsumowanie eliminacji Euro2020.

To będzie coś, czego piłkarski świat jeszcze nie widział Euro 2020

Podsumowanie eliminacji Euro2020 zacznijmy od przybliżenia nowej formuły turnieju. W zmienionej formie nie będziemy mieli jednego lub dwóch krajów organizatorów, a dwunastu. 12 krajów i 12 stadionów, na których odbywać się będzie największe piłkarskie święto w Europie. 30 listopada odbędzie się losowanie i wtedy dowiemy się, na jakich stadionach rozegrają swoje mecze drużyny, które zakwalifikowały się do Euro2020 w tym Polska. Zmieniona forma rozgrywania meczów zaowocowała brakiem „awansu z urzędu”. Czyli jak na przykład w 2012 roku, kiedy organizatorem Mistrzostw Europy była Polska oraz Ukraina, oba kraje miały zapewniony awans do imprezy i nie rozgrywały kwalifikacji. Tym razem w kwalifikacjach wzięły udział wszystkie 55 federacji zrzeszonych w UEFA. 20 drużyn zapewni sobie udział poprzez klasyczne eliminacje, natomiast 4 pozostałe będą miały szansę w fazie play-off.

Podsumowanie eliminacji Euro 2020, kto stanie w szranki o Puchar Mistrzostw Europy?

Do tej pory z bezpośredniego awansu mogą się cieszyć:

GRUPA A GRUPA B GRUPA C GRUPA D GRUPA E GRUPA F GRUPA G GRUPA H GRUPA I GRUPA J
Anglia Ukraina Niemcy Szwajcaria Chorwacja Hiszpania Polska Francja Belgia Włochy
Czechy Portugalia Holandia Dania Walia Szwecja Austria Turcja Rosja Finlandia

W barażach o awans do Euro 2020 zagrają:

– Kosowo

– Bułgaria

– Serbia

– Irlandia Północna

– Białoruś

– Irlandia

– Gruzja

– Słowacja

– Węgry

– Norwegia

– Rumunia

– Macedonia Północna

– Izrael

– Islandia

– Szkocja

– Bośnia i Hercegowina

Przyczyną takiej sytuacji są nowe rozgrywki Ligi Narodów. Gdzie dość niejasne zasady i zupełnie nowa formuła spowodowały, że zespoły, które miały słabe wyniki w standardowych kwalifikacjach, a lepsze w Lidze Narodów awansowały do play-off. Dobrym przykładem jest Izrael, z którym rywalizowała Polska w grupie G. Mimo iż w „polskiej” grupie w 10 meczach zebrał jedynie 11 punktów i wyprzedziła go m.in. Słowenia, to w barażach zagra ten pierwszy dzięki lepszym występom w LN. Baraże odbędą się w marcu 2020 roku, a uczestnicy zostaną podzieleni na 4 dywizje. Czterech zwycięzców dołączy do 20 zespołów, które awans już sobie zapewniły.

Euro 2020, melodia przyszłości

Nas oczywiście najbardziej interesuje występ Polskiej Reprezentacji. Podsumowanie eliminacji Euro2020 w wykonaniu Reprezentacji Polski napawa optymizmem, ale nie należy przedwcześnie się radować. Po przebytych kwalifikacjach uczucia są mieszane. Nie podlega dyskusji, że pierwsze miejsce w grupie z dorobkiem 25 punktów i w tym 8 zwycięstw, 1 remis i 1 porażka Polska Reprezentacja sobie wywalczyła. Pozostaje jednak wiele niewiadomych, bo styl pozostawiał wiele do życzenia. Męczarnie z niżej notowanymi przeciwnikami również dawały więcej pytań niż odpowiedzi. Promykiem nadziei są wprowadzeni młodzi gniewni jak Szymański czy Frankowski, którzy świetnie wpasowali się w zespół i właściwie w każdym meczu, w jakim występowali, mimo młodego wieku, pokazywali się ze świetnej strony, co zostało potwierdzone zdobytymi przez nich bramkami. Po tym, jak dowiemy się, z kim w grupie będą nasi kadrowicze i w jakich miastach zagrają, PZPN powinien poinformować nas o przyszłorocznych zakontraktowanych meczach towarzyskich. I miejmy nadzieję, że spotkamy się z naprawdę mocnymi drużynami, bo tylko to może dać nam jakiś pogląd na to, w jakim faktycznie Polska Reprezentacja jest miejscu. Mamy trochę czasu, więc miejmy nadzieje, że niedociągnięcia zostaną naprawione i będziemy się cieszyć piękną grą naszej Reprezentacji.

Co do innych reprezentacji, to już nie nasz problem. W Mistrzostwach Europy 2020 w piłce nożnej mężczyzn nie będzie słabych drużyn. Wystarczy spojrzeć na wcześniejszą tabelkę z zespołami, które na Euro2020 zagrają. Czy będzie powtórka z Euro 2016? Apetyt rośnie w miarę jedzenia i choć ten ostatnimi czasy troszkę nam zelżał, to już niedługo będziemy znowu pompować balonik.

 

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Trzeci awans z rzędu. Tego w historii Polskiej Reprezentacji jeszcze nie było!

Jak wygląda piłka na EURO 2020? Recenzja piłki adidas UNIFORIA

365 dni dookoła Brzęczka. Rok pracy Jerzego Brzęczka na stanowisku Selekcjonera Reprezentacji Polski.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!