Jak dbać o odzież do biegania?

Z odzieżą do piłki nożnej jest trochę jak… ze skórą. Odpowiednio pielęgnowana – przetrwa długo w dobrej kondycji. Częste używanie i pranie powoduje jednak szybszą utratę specyficznych właściwości. By opóźnić ten proces – wystarczy pamiętać o kilku zasadach podczas czyszczenia ubrań. Jakie są te najważniejsze?

Syntetyki trzeba prać częściej

Odzież piłkarska wykonywana jest z tkanin syntetycznych. Te najpopularniejsze to poliester, elastan czy lycra. Ich głównym zadaniem jest chłonięcie potu podczas treningu i tym samym utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała. Ciuchy sportowe należy prać częściej niż te tradycyjne. To dla zachowania właściwości tkaniny i większej higieny.

Jak prać odzież sportową?

Metoda prób i błędów w przypadku prania odzieży sportowej nie sprawdza się. Bielizna termoaktywna, kurtki wiatroodporne czy buty turystyczne bywają bardzo drogie i szkoda ich na eksperymentowanie z temperaturą wody czy środkami piorącymi. Zanim bezmyślnie wrzucisz treningowe ciuchy do pralki, poczytaj:

 

1.  METKA – RZECZ ŚWIĘTA. Przed praniem sprawdź zalecenia producenta. Dotyczą one przede wszystkim temperatury wody. Najczęściej nie może przekraczać 40°C, a bywa, że 30°C to maks! Błędem jest myślenie, że im bardziej gorąca woda, tym skuteczniejsza walka z przykrym zapachem i bakteriami. Tak prane ubrania mogą się skurczyć.

2. „NIE” DLA TRADYCYJNEJ CHEMII. Istnieje ryzyko, że zapachowe płyny do płukania pozostaną na ubraniach i utrudnią rozprowadzanie potu podczas treningu. Staraj się stosować chemię dedykowaną ubraniom sportowym. Dzięki niej ubrania nie tylko będą czyste, ale także zachowają swoje właściwości antybakteryjne.

3.</span style=”color: #808080;”> SUSZENIE I WIROWANIE.Odzież do biegania schnie szybko, dzięki syntetycznym włóknom i specyficznej warstwowej budowie. Czy wolno ją wirować? Tej informacji każdorazowo szukaj na metce. Suszenie może odbywać się standardowo, ale także w suszarkach bębnowych (oczywiście, jeśli producent tego nie zakazał!). Pamiętaj też o złym wpływie zbyt wysokich temperatur na odzież sportową.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Nowe pralki wypiorą sportową odzież

Producenci AGD i RTV już zorientowali się, że uprawianie sportu stało się modne i na pewno szybko nie minie. Wychodząc naprzeciw osobom, które w szafie mają więcej dresów niż garniturów – zdecydowali się na stworzenie funkcji piorących dedykowanych właśnie tkaninom syntetycznym. Teraz możemy już kupić pralki z programami „fitness” i „sport”. Te opcje nadadzą się idealnie do prania ubrań np. z mikrofibry.

jak dobrać strój do joggingu?

Impregnowanie odzieży sportowej

Nie tylko czyszczenie, ale i impregnacja przedłuża żywotność butów turystycznych i ubrań przeznaczonych do trenowania. W sklepach sportowych i odzieżowych dostępne są specjalne preparaty. Dzięki nim Twoje ubrania:

  • będą nieprzemakalne,
  • dłużej zachowają czystość,
  • wolniej będą wchłaniać brzydki zapach,
  • zachowają izolację.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Jak dbać o odzież do biegania?
2. Biegaczu, czujesz już przypływ wiosennej energii? Podpowiadamy, w czym biegać na wiosnę.
3. Najlepsza koszulka na trening. Jaką koszulkę na siłownię wybrać?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!