Jaką wybrać hulajnogę. Doradzamy

Od pewnego czasu możemy zaobserwować wzrost popularności jazdy na hulajnodze. Powodów jest wiele. Jazda na hulajnodze daje nam ogrom korzyści, począwszy od tych zdrowotnych, kończąc na możliwości szybszego przemieszczania się z punktu A do B. Jeśli i Was przekonała ta forma rekreacji i obecnie zastanawiacie się, jaką wybrać hulajnogę, koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Dzięki niemu dowiecie się, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

 

Hulajnoga – dlaczego warto jeździć

Efektów pozytywnie wpływających na zdrowie, wynikających z regularnej jazdy na hulajnodze nie musicie długo szukać. Podczas godzinnej przejażdżki stracicie około 400kcal, sporo prawda? A to nie wszystkie zalety. Sport ten głównie polega na odpychaniu się nogą od podłoża, co wzmocni dolne partie ciała (nogi i pośladki). Praca nad utrzymaniem równowagi pobudzi mięśnie brzucha i grzbietu. Co ciekawe, podczas jazdy na hulajnodze wykorzystacie zdecydowanie więcej mięśni, niż przy kręceniu kilometrów na rowerze.

Niewątpliwym atutem jazdy na hulajnodze jest też prędkość, z jaką przemierzamy drogę. Z tego właśnie względu hulajnoga stanowi doskonały środek transportu. Za jej pomocą przemieszczamy się nawet 3 razy szybciej niż pieszo. O przewadze nad jazdą samochodem po mieście już nie trzeba nawet wspominać.

Jaką wybrać hulajnogę – rodzaje

Do niedawna hulajnogi były zarezerwowane tylko dla dzieci. Królowały na placach zabaw i boiskach jako niezawodny środek transportu z domu do miejsca spotkań z rówieśnikami. Obecnie natomiast nikogo już nie dziwi widok dorosłego mężczyzny ubranego w garnitur mknącego w stronę wysokiego biurowca, kobiety pospiesznie odpychającej się, by zdążyć na spotkanie biznesowe czy studenta pędzącego na egzamin. Czym jednak różni się hulajnoga dla dorosłych od hulajnogi dla dzieci?

Hulajnoga dla dzieci najmłodszych zwykle wyposażona jest w 3 koła i pozwala pracować nad koordynacją ruchową. Oczywiście poza walorami edukacyjnymi dostarcza dzieciakom mnóstwa frajdy. Hulajnogi dla nieco starszych dzieci, dla młodzieży oraz hulajnoga dla dorosłych cechować się będzie zdecydowanie innymi właściwościami. Przede wszystkim taki sprzęt ma większe koła, wyższą kierownicę i jest w stanie utrzymać znacznie większy ciężar (nawet do 120kg).

Prócz kryterium związanego z wiekiem, przed zakupem należy również przemyśleć kwestię przeznaczenia takiej hulajnogi. Wyróżniamy kilka specyficznych odmian hulajnóg:

 • Hulajnoga rekreacyjna – jej zastosowanie to swoboda, rekreacyjna jazda w celu poprawy ogólnej kondycji i sprawności fizycznej.
 • Hulajnoga wyczynowa/ freestylowa – przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników i bywalców skate-parków, jej wzmocniona konstrukcja umożliwia wykonywanie trików i ewolucji na rampach.

 • Hulajnoga transportowa – ma za zadanie łatwe pokonanie trasy z punktu A do B, cechują je zdecydowanie większe koła.

 • Hulajnoga trójkołowa – przeznaczona dla najmłodszych, by mogli szlifować swoją równowagę i koordynację ruchową

 • Hulajnoga elektryczna – wbudowany silnik pozwala na jazdę bez odpychania się i rozpędzenie jej do prędkości około 30km/h, czas pracy jej baterii to ok. 60-80 min. 

  

Hulajnoga z dużymi kołami czy małymi

Najważniejszym elementem niewątpliwie są koła. Tu musimy zwrócić uwagę na dwie cechy – ich wielkość i twardość. Najczęściej spotkamy się z kołami o średnicy 100-120 mm. Hulajnogi te będą zwrotne i łatwe w utrzymaniu równowagi. Sprawdzą się zarówno podczas rekreacyjnych przejażdżek po parku, jak i nieco agresywniejszej jeździe po skate-parku. Hulajnoga z dużymi kołami będzie idealna do przemierzania dłuższych tras z większą prędkością, przy mniejszym nakładzie sił. Twardość kółek opisana jest parametrem liczbowym z literą A. Im wyższa liczba przed literą, tym większa twardość. Wskaźnik wyższy niż 86A stosuje się przeważnie w hulajnogach wyczynowych, gdzie ważna jest odporność na uderzenia. Koła z parametrem pomiędzy 86A, a 82A stosuje się w hulajnogach do jazdy rekreacyjnej po asfalcie. Hulajnoga z dużymi kołami o twardości poniżej 82A pozwoli nam na komfortową jazdę i dobrą przyczepność, jednak miękkie kółka ulegają szybszej eksploatacji.

Rodzaje łożysk

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu hulajnogi to łożyska. Jego właściwości określa tzw. standard ABEC. Im wartość wskaźnika wyższa, tym łożyska działają efektywniej, to znaczy szybciej się obracają. Dzięki temu wkładamy mniej siły, by przebyć dłuższą trasę i rozpędzić hulajnogę do większej prędkości. Sprawdź, jakie łożyska do hulajnogi wybrać:

 • ABEC1 – ABEC3 – głównie hulajnogi dziecięce (zdecydowanie wolniejsze, lecz bardzo wytrzymałe i bezpieczne)
 • ABEC3 – ABEC5 -podstawowe modele rekreacyjne (niezbyt szybkie, są to idealne dla dzieci lub dorosłych stawiających pierwsze kroki na hulajnodze)
 • ABEC5 – ABEC7 – najczęściej stosowane są w modelach rekreacyjnych średniej i wyższej klasy
 • ABEC9 – stosowane w najwyższym standardzie hulajnóg (są precyzyjne i bardzo szybkie)

Pewny i wytrzymały podest

Podest jest główną częścią hulajnogi. Od tego, z jakiego materiału został wykonany i czy posiada antypoślizgową, nieścieralną warstwę w miejscu gdzie będziecie stali, zależy zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Zwróćcie na to szczególną uwagę, gdy będziecie kupować hulajnogę dla dzieci, bądź hulajnogę dla dorosłych przeznaczoną do wyczynowej jazdy.

Pozostałe kryteria wyboru hulajnogi

Gdy już zdecydujecie jaką wybrać hulajnogę, warto spojrzeć na to czy posiada możliwość składania. Ta funkcja okaże się niezwykle przydatna, gdy będziecie chcieli spakować hulajnogę do bagażnika, wejść z nią do tramwaju lub po prostu jesteście posiadaczami niewielkiego mieszkania. Gdy już złożycie hulajnogę, zwróćcie uwagę na waga. Co jakiś czas będziecie musieli przenieść hulajnogę, warto sprawdzić, czy nie jest zbyt ciężka. Kolejnym istotnym elementem jest możliwość regulacji wysokości kierownicy. Sprawdźcie dokładnie zakres dostrajania. Być może dzięki temu np. Wasza pociecha będzie mogła korzystać z produktu przez kilka sezonów.  Hulajnogą głównie poruszać się będziecie po chodnikach, nie zawsze są one równe i gładkie. Dobra amortyzacja to podstawa udanych wycieczek,  kluczowe zadanie będą odgrywać tu pompowane koła i amortyzatory zarówno przy dole kierownicy, jak i przy kole z tyłu.

Podczas zakupu hulajnogi warto pomyśleć również dodatkowych akcesoriach, które sprawią, że jazda będzie bezpieczniejsza. Zainwestujcie zatem w dobry kask i ochraniacze. Nie musicie szukać specjalnego nakrycia głowy, idealnie sprawdzą się kaski rowerowe lub kaski dla rolkarzy.

Mamy nadzieję, że garść informacji na temat hulajnóg ułatwi Wam zakup własnego sprzętu i już niedługo będziecie bezpiecznie i wygodnie pokonywać trasy na swoich nowych hulajnogach.

 

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Jazda na wyczynowej hulajnodze. Najpopularniejsze tricki
2. Hobby. Lista TOP 200. Odkryj swoje
3. Rolki – jak wybrać. 9 rzeczy, o których trzeba pamiętać kupując rolki

4 komentarze
 1. Wercia

  Ciekawe porady dla kupujących hulajnogę dla dziecka

  26 sierpnia 2019 at 17:38
 2. Krzysztof

  jestem chrzestnym i na komunię wziąłem segway es 1 i widok miny chrześniaka był genialny 😀

  22 lipca 2020 at 15:14
 3. Konkretny artykuł. Właśnie o to mi chodziło. Dziękuje.

  6 maja 2021 at 15:38
 4. Podrzucam fajną propozycję hulajnogi od manty. Xrider 10 ! Mega bateria i jakość

  29 września 2023 at 12:13

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!