Poradnik wakacyjny część 1 – (przed) wyjazdowa checklista

poradnik-wakacyjny-czesc-1-przedwyjazdowa-lista-kontrolna-blog-sportbazar-baner

Walizki spakowane? Wszystko niby przygotowane, ale towarzyszy ci nerwowa, natrętnie powracająca myśl czy oby na pewno o niczym nie zapomniałaś/eś? Skorzystaj z pierwszej części naszego wakacyjnego poradnika – w nim wyjazdowa checklista. Zrób to najlepiej z pewnym wyprzedzeniem i zyskaj pewność, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. 

Wymarzony, wyczekiwany urlop na horyzoncie? A może czeka cię podróż twojego życia? Przy towarzyszącym takiemu wyjazdowi poziomie ekscytacji łatwo można przegapić ważny element przygotowań. Bazując na doświadczeniach własnych oraz radach innych blogerów podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by wymarzony wyjazd nie okazał się kompletną katastrofą.

Bez względu na to czy jesteś początkującym czy też doświadczonym turystą, warto skorzystać z naszego wzoru, by na jego bazie (lub też zupełnie od postaw) wypracować swoją własną wyjazdową checklistę i móc posługiwać się nią przy okazji kolejnych wyjazdów. Znacznie przyspieszy to w przyszłości twoje przygotowania. A później już tylko… „Ahoj przygodo!”. 

#1# Rezerwacja lotów i noclegów 

Są osoby, które do planowania swojego urlopu podchodzą bardzo spontanicznie. Nie są ograniczone terminem swojego urlopu (pełna elastyczność) ani środkiem transportu (mają własny rower, kamper, samochód) czy noclegiem (namiot). Jeśli nie możesz sobie pozwolić na taką swobodę lub za cel podróży wybierasz bardziej odległy zakątek świata, do którego musisz dotrzeć np. drogą powietrzną, sugerujemy pomyśleć o zakupie lotów oraz o rezerwacji noclegów z większym wyprzedzeniem. Pozwoli ci to zaoszczędzić niepotrzebnego stresu, a przede wszystkim – pieniądze.

Podpierając się wynikami najnowszego raportu stworzonego przy współpracy Airlines Reporting Corporation (ARC) i serwisu Expedia – tzw. 2019 Travel Pricing Outlook opublikowanego w lutym tego roku, mamy dla was pięć wskazówek. Warto się nimi kierować, jeśli chcielibyście zaoszczędzić na wydatkach:

 • rezerwuj loty z minimum 3-tygodniowym wyprzedzeniem,
 • rezerwacji lotów dokonuj w weekend – najlepsze oferty najczęściej trafiają się w niedzielę, najdroższe zaś, gdy zarezerwujesz w czwartek lub piątek,
 • jeśli noclegi w hotelu zarezerwujesz w piątek, zwiększasz swoje szanse na atrakcyjną ofertę cenową. Najdrożej zaś będzie, gdy rezerwacji hotelu dokonasz w niedzielę.
 • swoją podróż rozpoczynaj w czwartek lub piątek, możesz wówczas liczyć na tańsze połączenia niż w przypadku wylotów w pozostałe dni tygodnia,
 • rozważ wydłużenie pobytu rozpoczętego w środku tygodnia o sobotnią noc (oszczędności zauważalne będą szczególnie w popularnych dla biznesu destynacjach). 

Ze swojej strony rekomendujemy ponadto upewnienie się, czy oby kraj do którego podróżujecie nie wymaga przy wjeździe okazania biletu powrotnego. Przy rezerwacji noclegów zalecamy natomiast dokładne zapoznanie się z jej warunkami. Czasem warto rozważyć wybór opcji „elastycznej” (z możliwością anulacji). Choć jest ona z zasady droższa niż noclegi w ofercie bezzwrotnej, to w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach może się jednak okazać, że zaoszczędzimy więcej niż zyskalibyśmy rezerwując hotel w opcji bez możliwości bezkosztowej anulacji.

Tym, którzy podróżują w większym gronie rodziny lub znajomych i planują nocowanie pod namiotem, polecamy z kolei nasz wcześniejszy wpis. O wyborze namiotu rodzinnego z dużym przedsionkiem przeczytacie tutaj. Przygotowując się do takiego wyjazdu, nie zapomnijcie jeszcze o dobrym materacu oraz ciepłym śpiworze. My polecamy np. te z oferty High Peak

#2# Dokumenty (paszport, wiza, prawo jazdy) 

Zanim wsiądziesz na pokład samolotu upewnij się, że posiadasz wszystkie potrzebne ci dokumenty, a te które ze sobą masz, mają odpowiednio długą ważność. W przypadku paszportu lub dowodu osobistego powinno to być minimum 6 miesięcy licząc od planowanego dnia zakończenia pobytu, chyba że na danym terytorium obowiązują inne zasady. Możesz je sprawdzić tutaj.

Zweryfikuj czy kraj, do którego podróżujesz, wymaga wiz i w jaki sposób należy się o nią ubiegać. Czy przekraczając granicę musisz okazać bilet powrotny lub na kontynuację podróży, czy musisz wykazać posiadanie środków finansowych wystarczających na twoje utrzymanie w trakcie pobytu? Czy wymagane jest uiszczenie dodatkowych opłat przy przyjeździe lub/i wyjeździe z terytorium danego kraju? 

Jeśli na miejscu planujesz wypożyczenie samochodu lub zamierzasz przemieszczać się swoim własnym autem, upewnij się czy nie będziesz potrzebować międzynarodowego prawa jazdy. Komplet informacji o tym dokumencie znajdziesz na stronie ministerstwa cyfryzacji (tutaj).

Te i inne informacje przydatne podróżnym odwiedzającym poszczególne kraje (bezpieczeństwo, zasady wjazdu i pobytu, ubezpieczenie, zdrowie, dla kierowców, cło, przepisy prawne) znajdziesz na stronie ministerstwa spraw zagranicznych (tutaj) lub wersji nieco poszerzonej – w aplikacji iPolak dostępnej na telefonach pracujących na oprogramowaniu Android, Windows Phone i iOS (pobierz)

#3# Zdrowie w podróży 

Stan naszego zdrowia zawsze warto regularnie kontrolować. Jest to jednak szczególnie ważne, gdy planujesz dłuższy pobyt za granicą. Inna strefa klimatyczna (w szczególności tropiki), inne jedzenie, większy niż zazwyczaj wysiłek fizyczny – wszystko to może nasilić objawy różnych schorzeń. Swoją kondycję zdrowotną warto skontrolować jeszcze przed wyjazdem (pediatra, dentysta), by uniknąć nieprzyjemności, gdy już jesteśmy daleko od domu. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe przed wyjazdem zaopatrzyć się powinny w wystarczającą ilość wszystkich na stałe przyjmowanych leków. 

 

Jeśli wybieramy się w bardziej egzotyczny zakątek globu, warto też zawczasu zadbać o swoją ochronę i sprawdzić zakres wymaganych oraz zalecanych w danym regionie szczepień. Pełną ich listę znajdziecie na stronie Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej (tutaj). Nadmienić w tym miejscu również należy, że w niektórych krajach wymagane jest okazanie przy wjeździe tzw. żółtej książeczki (Międzynarodowej Książeczki Szczepień) – dokumentu potwierdzającego wykonanie szczepienia przeciwko żółtej febrze (gorączce).

Zaleca się, aby pierwszą wizytę u lekarza zaplanować już około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. I pamiętaj, na zdrowiu zdecydowanie nie warto oszczędzać! 

#4# Ubezpieczenie turystyczne i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego 

Nie bez powodu mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Zakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego powinien znaleźć się wysoko na twojej wyjazdowej checkliście! Uważnie dobieraj ofertę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy jej wyborze nie zawsze warto kierować się tylko i wyłącznie ceną.

Najważniejszą częścią ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia, czyli refundacja kosztów poniesionych na ewentualną hospitalizację, wizytę lekarską, leki, transport. Wysokość limitu powinna być dostosowana do kraju, w którym będziemy przebywać. W krajach znanych w wysokich kosztów leczenia (USA, Kanada, Australia) warto rozważyć opcję bez sumy gwarantowanej. Na terenie Europy częściowo bezpłatną pomoc medyczną zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego (EKUZ). Informację, w jaki sposób można się o nią ubiegać znajdziecie tutaj.

 

Oprócz pokrycia kosztów leczenia polisa obejmuje również następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), czyli wypłatę odszkodowania z tytułu naszego uszczerbku na zdrowiu oraz OC w życiu prywatnym, gdy to my lub nasi podopieczni jesteśmy przyczyną jakiegoś wypadku lub uszkodzenia czyjegoś mienia. Koszty wypłaconego temu poszkodowanemu odszkodowania pokrywa wówczas ubezpieczyciel. Warto przy okazji pomyśleć o wykupie opcji dodatkowych, takich jak: ochrona bagażu. Osoby podróżujące samolotem mogą się ponadto zabezpieczyć na wypadek opóźnienia lotu lub opóźnienia dostarczenia bagażu.

Jeśli planujesz aktywności fizyczne, sprawdź czy przypadkiem nie musisz poszerzyć zakresu ochrony objętej polisą. Czasem nie warto ryzykować odmowy pokrycia kosztów dla kilkuzłotowej oszczędności w momencie wykupu ubezpieczenia.

Dla studentów dobrą opcją jest zakup karty EURO26 lub Międzynarodowej Legitymacji Studenckiej (ISIC). Oferują one nie tylko ubezpieczenie, ale i dodatkowo uprawniają do otrzymania wielu zniżek. 

#5# Dobór bagażu 

W planowaniu podróży liczy się nie tylko co, ale również to, w jaki sposób przewieziesz swój dobytek. No więc: walizka czy plecak, plecak czy walizka? 

Tutaj nie ma jednej właściwej odpowiedzi, jednego rozwiązania, jednej, uniwersalnej dobrej rady. Tutaj wszystko zależy od… Od ciebie, twojego stylu podróżowania, charakteru planowanego wyjazdu, ograniczeń gabarytowych i wagowych wynikających z wybranego środka transportu itp. Ważne, by był to produkt dobrej jakości, który będzie dla ciebie pomocą, a nie źródłem udręki. O kryteriach wyboru plecaka turystycznego szeroko rozpisaliśmy się tutaj. W przypadku walizki natomiast warto wziąć pod uwagę materiał, z którego jest wykonana, jej wagę, pojemność, sposób organizacji wnętrza, jakość kółek i rączki oraz wszelkie dodatkowe elementy, takie jak zabezpieczenie przed kradzieżą. 

#6# Pakowanie 

Spakuj się przede wszystkim z głową! Listę rzeczy do zabrania warto zacząć przygotowywać z większym wyprzedzeniem, by o niczym nie zapomnieć. Więcej o pakowaniu napiszemy w drugiej części naszego poradnika. Przeczytasz o tym tutaj

#7# Elektronika 

Dla fanów fotografowania to niemalże najważniejsza część ich bagażu. Jeśli jesteś jednym z nich, na twojej liście kontrolnej znaleźć się powinny takie przedmioty jak: aparat, obiektywy, statyw, kamera, ładowarki, powerbank, baterie, zapasowe karty pamięci oraz przejściówki do kontaktów. Jeśli zmusza cię do tego sytuacja (np. praca), dopisz do listy komputer lub tablet. 

#8# Telefon 

Przed podróżą upewnij się u swojego operatora czy masz aktywowany roaming. Jeśli nie, zrób to przed wyjazdem. Zapoznaj się też z warunkami swojej umowy. Sprawdź ile i czy w ogóle przysługuje ci bezpłatny internet w ramach wykupionej w Polsce usługi. Sprawdź ustawienia telefonu i załóż odpowiednie blokady, aby nie mieć niemiłej niespodzianki przy okazji kolejnej faktury. Jeśli w miejscu docelowym będziesz potrzebować internetu lub też możliwości dzwonienia, dobrą opcją jest też zakup lokalnej karty SIM. Bardzo często są to oferty specjalnie skonstruowane pod turystów. No i nie zapomnij ładowarki! 

#9# Finanse (karty płatnicze, gotówka) 

Sprawdź czy posiadasz wystarczającą ilość lokalnej waluty. Warto jednak rozważyć także inne opcje. Niekiedy dużo korzystniej jest wymieniać ją na bieżąco w miejscowych kantorach, a z Polski zabrać jedynie walutę „uniwersalną”, czyli dolary amerykańskie lub euro. Tym samym unikniemy również sytuacji, gdy zostanie nam spora nadwyżka waluty, której nigdzie indziej nie można wykorzystać. 

 

Jeśli planujesz dokonywać płatności kartą płatniczą lub kredytową, poinformuj bank o swoim wyjeździe, podając termin oraz cel podróży. Dzięki temu zabiegowi twoja karta nie zostanie zablokowana, gdy tylko bank wychwyci niestandardową, „podejrzaną” transakcję w innej części świata. Ty zaś unikniesz niepotrzebnego stresu i nieprzyjemności oraz dodatkowych wydatków, by nawiązać kontakt z obsługą klienta celem odblokowania karty i przywrócenia swojej płynności finansowej (trwa to czasem kilka dni). 

#10# Online check-in 

Nie ma nic bardziej wkurzającego jak bezmyślnie wydane pieniądze, np. za coś co można było zrobić wcześniej i to bezpłatnie. Pamiętaj więc zawsze o odprawie online. Zaoszczędzisz sobie stresu i nieprzyjemności na lotnisku, o dodatkowych kosztach nie wspominając! 

#11# Kopie dokumentów oraz wydruki biletów i rezerwacji 

Lepiej chuchać na zimne i być zawsze przygotowanym na każdą ewentualność. Zanim wyruszysz w wymarzoną podróż, skopiuj wszystkie swoje najważniejsze dokumenty i trzymaj je w miejscu innym niż pozostałe, na wypadek kradzieży lub zaginięcia twojego bagażu. Taką kopię warto mieć również w wersji elektronicznej (skan lub zdjęcie) na skrzynce e-mail lub na dysku w chmurze. Dodatkowo, wydrukuj wszystkie swoje rezerwacje i bilety. Poza kopią zabraną ze sobą, warto taki sam komplet zostawić rodzinie lub przyjaciołom, na których pomoc będziesz mógł liczyć w razie nieprzewidzianych sytuacji. 

#12# Notes i długopis 

Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał coś zanotować. Pozwoli ci to utrwalić wspomnienia, refleksje lub też ważne wskazówki na przyszłość. Drobiazg, ale jakże przydatny! Stąd też jego miejsce jako osobna pozycja na naszej (przed) wyjazdowej checkliście.

#13# Mapy i przewodniki 

W czasach internetu coraz częściej przerzucamy się na przewodniki w formie elektronicznej. I może faktycznie mniej jest wówczas do noszenia, ale są takie miejsca, w których niekoniecznie liczyć możemy na dostęp do WiFi. Nadal warto więc posiadać tradycyjny, papierowy przewodnik. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też różnego rodzaju aplikacje z mapami oraz przewodnikami działającymi w trybie offline. Bazują one jedynie na wskazaniach GPS w twoim telefonie. Na tej samej zasadzie działa również mapa offline w Google Maps. Wystarczy tylko przed wyjazdem (gdy masz dostęp do sieci) zapisać w telefonie interesujący cię fragment mapy. 

#14# Nie daj się okraść 

Jeśli chcesz przywieść z podróży głównie dobre wspomnienia, zachowaj odrobinę rozsądku i czujności. Nie daj się oszukać, skusić super ofertami ani okraść. Z pomocą przyjdą ci m.in. specjalne torebki na dokumenty, bezpieczne portfele, nerki, paszportówki, laminowane plecaki odporne na przecięcie.

Gdy podróżujesz z dużą ilością gotówki, nigdy nie trzymaj jej w jednym tylko miejscu. Pamiętaj o schowaniu też dodatkowej kopii dokumentów. 

#15# Drobiazgi 

Poniżej przedstawiamy listę drobiazgów, o których nie zawsze pamiętamy, a których posiadanie bardzo podczas podróży docenimy:

 • scyzoryk,
 • latarka,
 • przybornik,
 • wilgotne chusteczki lub/i żel antybakteryjny,
 • chusteczki lub/i papier toaletowy,
 • worki na śmieci lub reklamówki,
 • taśma klejąca. 

#16# Mieszkanie 

Zabezpiecz swoje mieszkanie, zanim je opuścisz, by już nic nie zakłócało radości z podróżowania. Zamknij okna i drzwi, opróżnij lodówkę, wynieś śmieci, wyłącz z prądu niektóre sprzęty. Niektórzy radzą również, by odłączyć antenę od telewizora. Zapasowy komplet kluczy oraz opiekę nad kwiatami i zwierzętami przekaż zaufanej osobie. 

#17# Podróżny savoir-vivre 

Nie pieniądze robią z nas lepszych ludzi, lecz to czy potrafimy z nich zrobić dobry użytek na rzecz bardziej potrzebujących. Wspieraj lokalną kulturę i rzemiosło. Arogancję schowaj do kieszeni, a do innych (również tych biedniejszych) odnoś się zawsze z szacunkiem. Zachowaj umysł otwarty na inną kulturę i inną tradycję. Nie oceniaj, nie wywyższaj się. Inne nie znaczy gorsze. Czerp pełnymi garściami w kontaktów z lokalnymi. Ucz się, poznawaj, smakuj. Szanuj ludzi i szanuj naturę. Zostaw świat, który zwiedzasz lepszym niż go zastałeś. Nigdy nie pozostawiaj śladów swojej bytności – dotyczy to nie tylko śmieci, ale i zabranych „pamiątek”. Podstawą jest otwartość i uśmiech. 

Szczęśliwej podróży i niezapomnianych wrażeń!

 

Planujesz wakacje? Przeczytaj więcej:

Gdzie pod namiot w Polsce? 5 najciekawszych miejsc z polami namiotowymi

Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce. Ranking tras

Namiot rodzinny z dużym przedsionkiem – poradnik zakupowy i przegląd namiotów marki High Peak

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!