TOP 10 gier sportowych na jesień, które polubisz Ty (i Twoje dziecko)

Gry sportowe na jesień, które polubisz Ty (i Twoje dziecko)

Październik to kapryśny pod względem pogody miesiąc. Treningi czy gry sportowe coraz częściej ustępują na rzecz ciepłego koca, ciastek i wciągającej książki. Nie chcesz zapaść w sen zimowy? Zależy Ci na podtrzymaniu dobrej formy z wakacji i wciągnięciu dziecka do zabawy? Oto 10 pomysłów na leniwe jesienne popołudnia.

 

Domowe sposoby na nudę

10. Bierki

Znana gra zręcznościowa, która wymaga skupienia i pewnej ręki. Najpopularniejsze są bierki w wersji mini (do gry na stole), choć kupić można też trudniejszą wersję XXL, w którą zagracie zespołowo, np. w parku lub w ogrodzie.

9. Rzutki
Nie musisz iść do baru, by zagrać w rzutki. Możesz to zrobić we własnym domu, razem z dziećmi. Wystarczy specjalna, odporna na odkształcenia tarcza, którą zawiesisz na ścianie, zestaw strzałek i sokole oko.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

8. Slalom z torem przeszkód
To gra sportowa, do której potrzebujesz niewielu akcesoriów:  stopera, trochę miejsca w salonie i akcesoriów typu pachołki, guma do skakania, krzesła czy skrzynki i duże maskotki. Zadaniem dzieciaków jest przedostać się przez tor przeszkód na czas. Zadbaj, by na mecie czekały nagrody (główna i pocieszenia).

7. Mannequin challenge
To gra, którą na pewno znasz z przedszkola lub wczesnej podstawówki. Rozbiegani gracze na sygnał „sędziego” zastygają – nie wolno się ruszyć, ani nawet mrugnąć. Wraz z każdą kolejną eliminowaną osobą wydłuża się czas trwania rundy. Osoba, która pierwsza się poruszy, odpada. Ostatni zawodnik wygrywa.<

 

Gry sportowe w parku i w ogrodzie

6. Boule

Istnieją gry sportowe, które mają bardzo długą tradycję. Należą do nich bouleta gra powstała ponad 100 lat temu. Prawdopodobnie wywodzi się z Belgii, ale została przejęta przez Francuzów. Oryginalne, stalowe kule mogą ważyć nawet 800 g, choć z myślą o najmłodszych graczach dopuszcza się również lżejsze. Zawodnik jednej z drużyn wyrzuca małą drewnianą kulkę („świnkę”) na odległość 6-10 m od pozostałych graczy. Zadanie polega na dotoczeniu wszystkich kul jak najbliżej świnki. Możesz też wybijać kule przeciwnika, oddalając je od świnki lub oddalać samą kulkę od buli konkurenta. Punkty zdobywa tylko jedna drużyna, w zależności od tego, ile kul ma bliżej „świnki” od kul przeciwnika. Partia kończy się, gdy którykolwiek zespół zdobędzie 13 punktów.

5. Kubb
Z Francji przenieśmy się do Szwecji. Zadaniem w grze Kubb jest zbić za pomocą specjalnej pałki kręgle przeciwnika, który stoi po przeciwnej stronie boiska, a następnie króla, który stoi na środku pola. Nie można go pokonać, dopóki nie przewrócisz wszystkich kręgli przeciwnika. Rzuty wykonuje się tylko od dołu.

4. Slackline
Na pewno nie raz widziałeś balansujących na linie linoskoczków. Slackline to opcja dla mniej odważnych, ale lubiących wyzwania graczy. Do zabawy potrzebujesz tylko elastycznej taśmy o szerokości od 25-50 mm, którą zawiesisz między drzewami na wybranej wysokości i butów z płaską, gumową podeszwą. Bardziej zaawansowani wykonują na taśmie różne triki. Ta dyscyplina w Polsce jest dość młoda – pojawiła się dopiero w 2006 r.

 

Rusz głową – gimnastyka ciała i języka

3. Kalambury
To rozgrywka, która łączy gimnastykę ciała i umysłu. Zasady są dziecinnie proste. Ustalacie kategorię haseł, po czym dzielicie się na drużyny i na migi pokazujecie hasło-zagadkę. Możecie grać też 1 na 1. „Migać” można wszystko – zarówno tytuły bajek i filmów, zwierzęta, jak i przysłowia czy słowa, których wymowę i znaczenie chcesz utrwalić z dzieckiem. Grać możecie aż do znudzenia.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

2. Escape room – w domu lub w terenie
Z zamkniętego pokoju wyjdziesz tylko, jeśli rozwiążesz wszystkie zadania. Jeśli chcecie pogłówkować wspólnie, możecie wybrać się do profesjonalnego miejsca. W większych miastach „pokoje zagadek” często są związane np. z historią czy kulturą. Możesz też wystąpić jako mistrz ceremonii i zrobić domownikom niespodziankę – zaadoptować mieszkanie na escape room pod ich nieobecność.

1. Szachy
Tej królewskiej gry nie trzeba nikomu jej przedstawiać. Każdy pionek niczym dworzanin, ma swoją określoną rolę i ograniczony zakres ruchu. Im bardziej doświadczony zawodnik i im więcej czasu do namysłu, tym większa frajda, choć da się bardzo szybko zakończyć turniej. Najkrótsza rozegrana mistrzowska partia liczyła zaledwie…. 3 ruchy!

Przeczytaj podobne artykuły:
1. 5 zdrowotnych korzyści gry w badmintona, które sprawią, że rzucisz siłownię
2. Najlepsze gry terenowe na wiosnę
3. e-sport to przyszłość sportu czy moda, która przeminie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!