Buty Asics to klasyk zarówno biegaczy-amatorów, jak i takich, dla których bieganie to coś więcej niż przebieżka w parku. Dziś porównujemy Asics Comutora i Fuzetora. Które z nich powinien wybrać amator, a które lepiej sprawdzą się na stopach zawodowca? Do biegu, gotowe, start!
Buty Asics – małżeństwo tradycji z technologią
Wie o tym niewiele osób, ale nazwa tej marki to skrót od hasła „Anima Sana in Corpore Sano” – zdrowa dusza w zdrowym ciele. Jej założyciel, Kihachiro Onitsuka w 1949 zaczynał od projektowania obuwia dla koszykarzy we własnym domu, w japońskim Kobe. W 1977 marka wypłynęła na szerokie wody – do Stanów Zjednoczonych, stając się jedną z poważanych butów do biegania Asics (choć ma w ofercie też inne akcesoria).
W maju 1990 roku ASICS stworzył ośrodek badań medycyny sportowej w Kobe, gdzie opracowywane, a następnie testowane przez sportowców i trenerów są technologiczne innowacje marki stosowane w butach do biegania Asics.
Asics Comutora – nieznośna lekkość biegu (i spaceru)
Buty Asics Comutora są częścią serii FuzeTora – należą do jednej rodziny. Obie pary obuwia (Asics Fuzetora i Comutora) są czarnego koloru i wydają się dość uniwersalne, ale to właśnie Comutora, dzięki kontrastowej białej podeszwie i zgrabniejszemu (smuklejszemu) kształtowi łączy w sobie wydajność i lifestylowy wygląd. Niemniej, czarny kolor ułatwia dobór reszty stroju – obie pary butów są dla biegaczy, którzy wolą chwalić się swoimi wynikami niż sprzętem.
Sprawdź w sklepie Sportbazar
Dopiero na drugi rzut oka w butach Asics Comutora można dostrzec detale, które świadczą o tym, że to buty do biegania. Asics Comutora wykonane są z wykorzystaniem technologii MONO-SOCK – język buta jest elastyczny i cienki, dzięki czemu ciasno, niczym skarpeta, przylega do stopy, przy czym wygląda klasycznie (jest doszyty osobno). Warto też wspomnieć, ile waży ten model – jest to zaledwie 198 g – to jedne z najlżejszych butów, jakie do tej pory sprawdzałem. Asics Fuzetora nie pozostają w tyle, są jeszcze lżejsze – 190 g.
Buty do biegania Asics i Ortho.Lite® – co w nim wyjątkowego?
Buty do biegania Asics – zarówno Comutora, jak i Fuzetora odznaczają się bezszwową konstrukcją. Dla wszystkich biegaczy, niezależnie od stopnia zaawansowania, ważne jest, by buty nie obcierały i nie drażniły stóp (co może się przydarzyć w przypadku, gdy tych szwów i łączeń jest sporo). Na tym nie koniec podobieństw. Buty Asics (obie pary) mają wkładkę z Ortho.Lite® – czym wyróżnia się ten materiał?
Ortho.Lite® nie odkształca się, dzięki czemu wkładka pozostaje na swoim miejscu, zapewniając komfort za każdym razem, gdy wkładasz buty. Pianka przepuszcza powietrze w niemal 100% procentach, dzięki czemu stopa i obuwie w środku pozostają suche.
Zobacz w sklepie Sportbazar
Asics Fuzetora vs Comutora – diabeł tkwi w szczegółach
Skoro między tymi parami butów jest tyle podobieństw, gdzie znajdziemy różnice? Wspominałem wcześniej o języku w Comutorze. Buty Asics Fuzetora mają cholewkę, która jest jednocześnie językiem buta w standardowej części śródstopia (cała cholewka wraz z nim jest uszyta z jednego kawałka materiału). Szwy ograniczone są dzięki temu do minimum.
Odkryj w sklepie Sportbazar
Nosek w Asics Fuzetora jest szerszy, dzięki czemu obuwie polubią właściciele szerokich stóp. Jest on też nieco zadarty do góry i wypełniony pianką, dzięki czemu nie ma ryzyka obtarć przy palcach. W pięcie również wyczuć można piankowe wypełnienie – jest ona cieńsza, a jednocześnie bardziej elastyczna niż w Asics Comutora, co minimalizuje do zera ryzyko odcisków.
Buty Asics w tym zestawieniu różni nieco cena – za Asics Fuzetora zapłacimy obecnie 319 zł, a cena za Comutora to 249 zł. Obie pary mają dość podobne cechy, jednak jeśli masz szeroką i wrażliwą na obtarcia stopę, a przy tym trenujesz częściej, lepiej będzie nieco dopłacić do Fuzetory. Jeśli chodzisz na trening 1-2 razy w tygodniu, sprawdź model Comutora.
Biegasz? Leć po więcej – sprawdź inne teksty dla biegaczy:
Jak zacząć biegać? Z alejki w parku na górskie szczyty – wywiad z Agnieszką Lasyk
Jak oddychać podczas biegania? Przydatne techniki i ćwiczenia oddechowe
Damskie buty do biegania Asics Amplica – trening z głową w chmurach
0 komentarzy