Wielkiego Szlema już raczej nie wygrasz, ale możesz zyskać wiele frajdy i znajomości dzięki odbijaniu piłki przez siatkę. Podpowiadamy ci jak nauczyć się grać w tenisa ziemnego, by niebawem wszystkie twoje forehandy i backhandy trafiały w samą linię!
Tenis ziemny – samo zdrowie!
Tenis to sport trudny i wymagający, zarówno kondycyjnie, jak i finansowo. Do jego uprawiania potrzebne są nie tylko duże pokłady sił i energii, ale też odpowiednie nakłady finansowe.
Gra w tenisa to samo zdrowie i droga ku dobrej, ogólnej dyspozycji psychofizycznej. Poprawia koordynację ruchową i refleks, wzmacnia mięśnie. zwiększa odporność na stres i poprawia koncentrację. Pomaga ponadto w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej – podczas godzinnego treningu można spalić nawet do 700 kcal.
Nie wolno zapominać o tym, że amatorowi tej dyscypliny potrzeba też wiele wytrwałości, konsekwencji i systematyczności. Nie jest to bowiem profesja, której można nauczyć się szczególnie szybko i łatwo, całkowicie samodzielnie. Jednak brak stroju nie jest żadną wymówką – na początek wystarczą zwykła koszulka sportowa i spodenki oraz mocne buty do biegania.
Początki? Pomoże ci instruktor tenisa ziemnego
Ciągnie Cię już na kort, choć nigdy na nim nie byłeś? Zapytaj o możliwość kształcenia pod okiem profesjonalnego trenera lub instruktora. Facebook roi się od grup, na których można poszukać instruktorów tenisa w twoim mieście. Podobnie ze stronami z ogłoszeniami drobnymi.
A może twój znajomy jest instruktorem i mógłby podpowiedzieć ci parę szczegółów? Pomoże ci nie tylko nauczyć się techniki, czyli jak odbijać piłkę z forehandu czy backhandu, jak serwować lub smeczować.
Jednak przede wszystkim pokaże, jak ustawiać się i poruszać się po korcie, jak przymierzać do uderzeń. Bo gra w tenisa to nie tylko machanie rakietą, to także, a może nawet przede wszystkim, praca nóg.
Oczywiście, łatwiej ci będzie wszystko opanować, jeśli będziesz odpowiednio przygotowany kondycyjnie. Dlatego wskazane są regularne bieganie i stretching, nie zaszkodzi przy tym odwiedzić co jakiś czas siłownię.
Jaka rakieta do tenisa dla początkującego?
Dobór odpowiedniej rakiety jest równie ważny, co obuwia, zwłaszcza że oferta jest bardzo bogata i zróżnicowana, a charakterystyka rakiety zależna od wielu parametrów. Rakieta dla początkujących przede wszystkim nie może być zbyt ciężka, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych kontuzji i wpłynie pozytywnie na postępy w nauce gry. Optymalny przedział to waga do 300 g. Co do długości: wystarczyć powinna rakieta 27-calowa.
Najczęściej te same modele rakiety różnią się między sobą rozmiarem rączki. Skala rozmiaru to 0-5, ale najczęściej produkowane są rakiety w rozmiarach 2 i 3. Rakieta o rozmiarze rączki 2 jest dla osób do 168 centrymetrów wzrostu, a 3 jest dla wyższych (do 188 cm).
Zwróć też uwagę na powierzchnię główki (powinna wynosić od 98 do 102 cali kwadratowych, czyli ok. 630-660 cm kwadratowych), a grubość ramy oscylować między 23,5 a 27 mm. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, należy zwrócić uwagę na balans, czyli środek ciężkości, który w dużym stopniu wpływa na odczuwany ciężar rakiety. HL to balans na rączkę, E oznacza środek ciężkości usytuowany pośrodku rakiety, zaś HH – balans na główkę.
Czym charakteryzuje się piłka do tenisa?
Gdy już całe wyposażenie mamy skompletowane, musimy mieć co odbijać. Piłki tenisowe dzielą się na dwie zasadnicze grupy: bezciśnieniowe i ciśnieniowe. Do treningów i okazjonalnych gier zaleca się te pierwsze, gdyż posiadają grubszy kauczukowy środek i zachowują dobrą jakość odbicia. Z tego powodu nadają się do użytkowania przez dłuższy czas.
Pozostaje więc zatem wybór stroju, kortu i strony siatki. To ostatnie jest akurat najmniej ważne, liczą się przede wszystkim chęci, zaangażowanie i determinacja. To, obok sprzętu, najważniejsza część tenisowego ekwipunku. Zatem: serwis!
Przeczytaj podobne artykuły:
1. Tenis ziemny – 7 powodów, dla których warto grać
2. Rakieta tenisowa – Wilson Federer czy Drone Tour?
3. Jaką rakietę do tenisa ziemnego wybrać? Poradnik dla początkujących
To prawda, że ten sport potrafi przynosić wielką frajdę. To prawda i co ważne porada dla wszystkich tych, którzy planują uprawiać ten sport, że bez trenera i odpowiedniego stroju nie jest możliwe odpowiednie i co ważne bezpieczne uprawianie tego sportu. Ja obecnie po ponad roku nauki sam już grywam ze znajomymi, głównie w weekend i powiem tak jest na prawdę super.
Miło nam to słyszeć 🙂 Akcesoria – zwłaszcza rakieta gra tutaj niemałą rolę 🙂