Jaką rakietę do tenisa ziemnego wybrać? Poradnik dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tenisem ziemnym, to wybór odpowiedniego sprzętu jest kluczowy. Odpowiednio dobrana rakieta tenisowa sprawi, że będziesz mógł systematycznie podnosić swoje umiejętności. Unikniesz też zniechęcenia, które często przydarza się przy rozpoczęciu nowej aktywności. W tenisie – tak, jak w każdym sporcie – właściwy rozmiar, stopień zaawansowania czy waga sprzętu mają znaczenie. Dzięki właściwemu przygotowaniu będziesz mógł od razu czerpać przyjemność i nabierać wprawy. Sprawdź, jaką rakietę do tenisa ziemnego wybrać.

Na czym się skupić, wybierając swoją pierwszą rakietę do tenisa?

Wybierając pierwszą rakietę do tenisa, absolutnie nie powinieneś kierować się ceną. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest założenie, że im wyższa cena i bardziej profesjonalny sprzęt, tym lepiej. To prowadzi do rozczarowań, ponieważ to właśnie sprzęt skierowany do amatorów – a co za tym idzie tańszy – pozwala wyrobić dobre nawyki i rozwijać techniki uderzeń. Na początku swojej przygody z tenisem nie sięgaj po rakietę, którą wypatrzyłeś na kortach Wimbledonu czy US Open. Jeśli odkryjesz w sobie talent i pasję, to na zakup takiego sprzętu z pewnością przyjdzie czas. Nie model i marka odgrywa na tym etapie kluczową rolę, ale kilka parametrów, na które zwracamy uwagę poniżej.

Wielkość główki

Zazwyczaj dla początkujących graczy odpowiednia wielkość główki wynosi około 100-102 cali kwadratowych. Na co wpływa odpowiedni wybór jej wielkości? Na precyzję i kontrolę nad uderzeniem. Im większa główka rakiety do tenisa, tym mniej siły będziesz musiał użyć, aby nadać piłce odpowiednią trajektorię lotu. W rakietach z główkami posiadającymi dużą powierzchnię większy jest tzw. sweet spot, czyli miejsce na naciągu, które jest najbardziej efektywne. Duża główka to zatem większe prawdopodobieństwo właściwego trafienia piłki. Dlaczego więc wszyscy nie grają rakietami z dużą główką? Ponieważ, gdy jest ona mniejsza, to możesz precyzyjniej kontrolować uderzenie i lepiej „czuć piłkę”.

Długość rakiety

Standardowy rozmiar rakiety do tenisa to 68,5 cm (27 cali). I taki właśnie wymiar wskazany jest dla dorosłej osoby stawiającej pierwsze kroki na korcie. Dłuższe rakiety powiększają zasięg. Doświadczonym graczom pozwalają uderzać z większą rotacją i siłą. Nie sprawdzą się jednak wśród początkujących, bo są zdecydowanie trudniejsze w manewrowaniu.

Waga

Waga to wartość, której nie możesz zignorować podczas wyboru pierwszej rakiety do tenisa. Powinna być ona lżejsza od standardowych rakiet. Przyjmuje się, że optymalny ciężar powinien oscylować w granicach 260-270 g dla kobiet i 270-285 g dla mężczyzn. Lżejsza rakieta tenisowa z pewnością ułatwi grę. Nie tylko jeśli chodzi o uderzenia, ale też poruszanie się po korcie czy odczuwanie zmęczenia ręki. Pamiętaj, że im cięższa rakieta, tym trudniejsze jest wyprowadzenie zamachu.

Balans rakiety tenisowej

Kolejną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę przy wyborze rakiety tenisowej jest balans, czyli wyważenie środka ciężkości mierzone od stopki rakiety. Może być on neutralny (Even Balance) lub przesunięty w stronę rączki (Head Light) albo główki (Head Heavy). Dla początkujących sugerujemy wybrać ten ostatni. Przesunięcie środka ciężkości w stronę główki rakiety sprawia, że gracz wkłada mniej energii przy mocnym uderzeniu. Tak rozłożony balans pozwala na dynamiczny „swing” podczas gry. Pamiętaj, że rakiety o tej samej wadze, ale z innym balansem dają zupełnie inne uczucie podczas gry.

Grubość ramy

Wyróżnia się tutaj trzy typy rakiet:

● cienkie – poniżej 22 mm,
● średnie – od 23 do 25 mm,
● grube – powyżej 25 mm.

I to właśnie ten ostatni wymiar będzie najodpowiedniejszy dla początkujących tenisistów. Zapewnia on większą moc uderzenia, co jest istotniejsze na wczesnym etapie nauki gry, niż pełna kontrola nad piłką, którą daje wybór cienkiej grubości ramy.

Układ strun

Układ strun określa proporcje między ilością strun poziomych do pionowych. Jeśli przeważają struny poziome, to układ nazywany jest zamkniętym, a jeśli jest przewaga pionowych – otwartym. Jak przekłada się to na zagrania na korcie? Zamknięty układ skierowany jest do tenisistów pragnących większej kontroli nad piłką i wyprowadzających precyzyjne uderzenia z mniejszą siłą – czyli z pewnością do osób z doświadczeniem na korcie. Otwarty układ zapewnia większą moc, ale mniejszą kontrolę. Nadaje piłce większą rotację i ma większy – wspomniany już wcześniej – sweet pot. Będzie on zatem bardziej odpowiedni dla początkujących graczy.

Rozmiar rączki

Na początku swojej przygody z tenisem nie masz jeszcze wyrobionych odpowiednich nawyków. Przyjdą one z czasem i doświadczeniem. Dlatego ważny jest też dobór właściwej rączki, który zminimalizuje ryzyko urazu. Rączki rakiet tenisowych oznaczone są najczęściej symbolami od L0 do L5 (czasami można spotkać podobne oznaczenie z litera G). Możesz spotkać się też z systemem amerykańskim (w calach) od 4 do 4 i 5/8. Im większa dłoń, tym wyższy rozmiar. Zwykle przyjmuje się, że standardowy rozmiar dla kobiet to L2, a dla mężczyzn L3 natomiast, ale oczywiście są wyjątki. Jeśli kupujesz rakietę w sklepie stacjonarnym, najlepiej sprawdzić to w ten sposób:

1. Chwyć rakietę ręką grającą (rakietę trzymaj poziomo; kciuk u góry, pozostałe palce chwytają rączkę od dołu).
2. Zaciśnij dłoń na rączce, a wówczas pomiędzy końcówką palców a dłonią powstanie szczelina (tak zwany wzgórek Apolla).
3. Wsuń palec wskazujący drugiej ręki w powstałą szczelinę. Jeśli się tam mieści, rozmiar rączki jest dobry. Jeśli jest dużo luzu – rozmiar jest za duży. Jeśli palec się nie mieści – rozmiar jest za mały.

Popularne modele dla początkujących:

Jaką rakietę do tenisa ziemnego wybrać dla dziecka?

Rakieta tenisowa dla dziecka oczywiście jest mniejsza i krótsza. Najlepiej przymierzyć ją na miejscu, w sklepie. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz zasugerować się porządkiem według wzrostu:

● dzieci poniżej 90 cm (zwykle 3 lata i młodsze) – 17 cali (435 mm),
● 90-100 cm wzrostu (zwykle 4-5 lat) – 19 cali (485 mm),
● 100-115 cm wzrostu (zwykle 5-6 lat)– 21 cali (535 mm) ,
● 115-125 cm wzrostu (zwykle 6-8 lat)– 23 cale (585 mm),
● 125-140 cm wzrostu (zwykle 7-12 lat)– 25 cali (635 mm),
● 140-165 cm wzrostu (zwykle powyżej 9 roku życia)– 26 cali (660 mm).

Jeśli dziecko, trzymając rakietę dwudziestosześcio calową za rączkę, główką w dół, dotyka nią ziemi, czas pomyśleć o rakiecie dla dorosłych.

Wiedząc już, jaką rakietę do tenisa ziemnego wybrać, możesz ruszyć na zakupy, by jak najszybciej przekonać się ile radości i satysfakcji dostarcza gra na korcie.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Tenis ziemny – 7 powodów, dla których warto grać
2. Najlepsze trasy rowerowe. Warmia, Mazury i Podlasie
3. Sakwy rowerowe czy bikepacking? Jak spakować się na wyprawę rowerową?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!