Spływ kajakowy – co zabrać? Jak się przygotować?

Spływ kajakowy – co zabrać Jak się przygotować

Woda, natura, spokój – wszystko to znajdziecie w kajakarstwie! Wypad na kajaki to doskonała forma spędzenia czasu. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie trzeba to zmienić. W tym artykule doradzimy początkującym, co zabrać na spływ kajakowy i jak się do niego przygotować. Łapcie wiosła i płyńcie po nowe doświadczenie!

Spływ kajakowy – czas trwania

Klamka zapadła – nadszedł czas na pierwszy w życiu spływ kajakowy. Co należy wiedzieć przed takim wypadem? Na wstępie zastanówcie się, jaką wybrać trasę. To, czy wrócicie zadowoleni z wypadu zależy przede wszystkim od typu rzeki. Nie wybierajcie na początek wód ze zbyt wartkim nurtem i z dużą ilością przeszkód. Odrzućcie również długie, wielogodzinne trasy, które finalnie mogą Was zniechęcić do tego sportu. Pomyślcie raczej o rekreacyjnym szlaku. Trudne i długie odcinki zostawcie doświadczonym kajakarzom. Wybraliście trasę? Czas na spakowanie plecaka. Sprawdźcie, co zabrać na spływ kajakowy!

Odpowiednie zabezpieczanie ekwipunku

Wodoodporne i lekkie – produktów, które cechują takie przymiotniki szukamy! Zabezpieczcie bagaż przed przed wilgocią, szczególnie telefon i aparat fotograficzny. Większość nowoczesnych kajaków jest wyposażona w luki bagażowe. Nie mniej jednak ochrona przed zmoczeniem nie jest stuprocentowa. Z doświadczenia wiemy, że właz często przecieka przy przewrotce. Doskonałym rozwiązaniem jest spakowanie rzeczy do wodoodpornego worka żeglarskiego. Zapytajcie, czy dostępne są w firmie, od której wypożyczacie kajaki. Jeśli nie, zajrzyjcie do sklepu turystycznego. Na rynku dostępne są worki o różnych pojemnościach. Z pewnością znajdziecie taki, który zaspokoi Wasze potrzeby.

Kolejnym niezbędnym elementem jest odporne na zabrudzenia i promieniowanie UV etui wodoszczelne. Włożycie do niego smartphone, pieniądze i dokumenty. Taki pokrowiec można zawiesić na szyi. Łatwy dostęp do telefonu z pewnością przyda się w sytuacjach kryzysowych.

 

Odzież i dodatki na spływ kajakowy

Pomyśleliście już o tym, jak zabezpieczyć rzeczy przed wilgocią? Teraz pora na garderobę. Wybierzcie rzeczy, które szybko wysychają. Trudno będzie uniknąć ochlapania chociażby w wyniku intensywnego machania wiosłem przez naszego kompana. Odzież powinna być też lekka. Zwykle płyniemy w czasie pięknej, słonecznej pogody, dlatego najlepszym wyborem będzie strój kąpielowy lub kąpielówki. Dopełnienie stylizacji powinna natomiast stanowić czapka z daszkiem, która uchroni Was przed udarem. Skoro mowa o słońcu, zanim wsiądziecie do kajaka, pamiętajcie o tym, by użyć kremu z filtrem UV.

Podczas spływu kajakowego w chłodniejsze dni dobrze sprawdzi się szybkoschnąca odzież termoaktywna zabezpieczająca przed wychłodzeniem. Dodatkowym wyposażeniem może być kurtka przeciwdeszczowa.

Niezależnie od pogody, warto zabrać ze sobą buty do wody. Przydadzą się, gdy zaistnieje potrzeba przeniesienia kajaka. Buty do wody zabezpieczą stopy przed otarciami lub skaleczeniami. W końcu nigdy nie wiadomo czy gdzieś na dnie nie leży ostry kamień, patyk lub kawałek szkła. Dobrą praktyką jest też zabieranie ze sobą ręcznika. Warto podłożyć go pod pupę, by zminimalizować niewygody. Na pewno przyda się również po przewrotce.

Zadbajmy też o nasze dłonie, bo nawet kilka godzin trzymania wiosła może spowodować wystąpienie odcisków. Najlepsze do tego celu będą bezpalcowe rękawiczki rowerowe. Z kolei jeśli nie przepadacie za nieświeżymi, zawilgoconymi kamizelkami asekuracyjnymi udostępnianymi przez właścicieli wypożyczalni, warto pomyśleć o zakupie własnej. Poza wymienionymi rzeczami polecamy zabrać ze sobą spray na komary i kleszcze.

Czas na małe co nieco, czyli posiłek na kajakach

Po kliku godzinach wiosłowania trzeba uzupełnić energię, jedząc sycący posiłek. Polecamy wybór produktów łatwych i szybkich w przygotowaniu. Najlepsze będą po prostu kanapki lub dania przeznaczone do zalania wodą z termosu. Mile widziane są przekąski takie jak kabanosy czy batony proteinowe, które możecie zjeść, nie przerywając wiosłowania. Płyny uzupełniajmy na bieżąco, pijąc wodę mineralną.

A może jednak dłuższa podróż kajakami?

Jeśli jednak zdecydowaliście się kilkudniowy spływ kajakowy, na pakowanie i zakupy musicie poświęcić trochę więcej czasu. Oprócz rzeczy opisanych powyżej, należy zabrać kilka dodatkowych elementów. Trasy kajakarskie biegną zwykle z dala od cywilizacji, dlatego trzeba liczyć się z tym, że w pobliżu stacji nie uświadczycie sklepu. W związku z tym należy spakować odpowiednią ilość jedzenia, napojów i środków higienicznych (te ostatnie radzimy kupować w formie jednorazowych buteleczek).

Na polu campingowym możecie napotkać kolejną niedogodność – brak prądu. W takich sytuacjach warto mieć przy sobie małą kuchenkę turystyczną i powerbank. Wypływając na dłużej, bezwzględnie zabierzcie namiot. Rekomendujemy te o mniejszych gabarytach. Aby sen pod chmurką był komfortowy i niczym nie zakłócony spakujcie też śpiwór oraz karimatę. Dla strudzonych kajakarzy najlepszym zwieńczeniem dnia będzie ognisko. Aby je rozpalić będziecie jednak potrzebować zapalniczki lub zapałek. Na koniec kilka detali takich jak latarka (może być to czołówka lub latarka podręczna), naczynia turystyczne, talia kart oraz mapa.

Wybierając się na spływ większą grupą, ustalcie wcześniej kto co zabiera, aby uniknąć duplikacji. Ładowność kajaków jest ograniczona, więc pozbądźcie się wszystkiego, co zbędne. Warto również dopytać organizatora czy oferuje opcję przewożenia sprzętu biwakowego z jednego miejsca postojowego na drugie.

Spakowani? Zaraz, zaraz, ostatnia rzecz – dobry humor! Bez niego każdy, nawet najlepiej zorganizowany spływ kajakowy może okazać się porażką.

 

Zobacz również:

Gdzie pod namiot w Polsce? 5 najciekawszych miejsc z polami namiotowymi

Namiot 4-osobowy z przedsionkiem – który wybrać na rodzinny biwak?

6 elementów, na które warto zwrócić uwagę, kupując materac dmuchany

 

 

2 komentarze
  1. Pojawią się na blogu wpisy na temat sportów jesienno-zimowych? Jestem bardzo ciekawy jak podejdziecie tutaj do tematu 🙂 Pozdrawiam!

    13 września 2018 at 10:35
    • SportBazar
      SportBazar

      Być może w przyszłości pojawią się wpisy dotyczące sportów jesienno-zimowych. Prosimy na bieżąco śledzić naszego bloga. Pozdrawiamy 🙂

      19 września 2018 at 15:35

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!