Majestat gór zachwyca ludzi od zarania dziejów i wcale nie trzeba daleko szukać, żeby przeżyć wspaniałą górską przygodę. Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce niczym nie ustępują szlakom w innych częściach świata. Sprawdź, które szlaki warto przejść.
Najpiękniejsze szlaki w Tatrach
Tatry są bez wątpienia najchętniej odwiedzanymi polskimi górami. Klimat, jaki tam panuje, nie ma sobie równych, a najpiękniejsze szlaki w Tatrach są zawsze oblegane przez masę turystów.
1. Giewont
Zdobycie Giewontu wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ten wspaniały szczyt górujący nad Zakopanem jest zwieńczony krzyżem widocznym z dużej odległości i wskazującym turystom drogę. Najłatwiej dojść na Giewont z Kasprowego Wierchu przez Czerwone Wierchy.
2. Rysy
Rysy są najwyższym szczytem Polski i wycieczka na ten położony na wysokości 2499 metrów szczyt jest dla wielu amatorów gór niemalże punktem honoru. Żeby dotrzeć na Rysy, trzeba najpierw przejść przez Morskie Oko, wiec na tej trasie na pewno nie brakuje zachwycających widoków.
3. Kasprowy Wierch
Trasa na Kasprowy Wierch jest uznawana za jedną z najłatwiejszych tras w polskich górach, ale dla początkujących może być dużym wyzwaniem. Początkowo łagodna, biegnąca przez las, mniej więcej od połowy długości dosłownie wystrzeliwuje do góry i zaskakuje coraz trudniejszymi podejściami. Ze szczytu możesz jednak podziwiać fenomenalne widoki, w tym panoramę Zakopanego.
Gdzie jechać w góry? Najpiękniejsze szlaki poza Tatrami
Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać w góry poza Tatrami, to polecamy przede wszystkim niezwykle malownicze Pieniny oraz szlaki Sudetów, Beskidów, Karkonoszy i Gór Stołowych. Poniższe szczyty być może nie są tak okazałe, jak te w Tatrach, ale bez wątpienia są to idealne polskie góry na weekend.
4. Trzy Korony
Trzy Korony w Pieninach są doskonale widoczne podczas spływu kajakowego Dunajcem, ale wielu turystów chce poznać je bliżej. Wejście na Trzy Korony jest z pewnością warte wysiłku, bo widok, jaki rozpościera się ze skalnych urwisk wystających na pół kilometra nad doliną Dunajca, jest zjawiskowy.
5. Sokolica
Wejście na Sokolicę, z której rozpościera się widok na przełom Dunajca, trwa od 3 do 4 godzin, ale ten wysiłek jest wart zachodu. Po wejściu na szczyt masz pod sobą 300-metrową skalną ścianę i widok na Dunajec. Sceneria jest wyjątkowo piękna jesienią, kiedy zbocza zachwycają ferią barw.
6. Śnieżka
Śnieżka jest najwyższym szczytem Sudetów. Na ten szczyt można się dostać najpierw kolejką krzesełkową z Karpacza, a następnie trasą, której pokonanie zajmie do godziny. Bardziej zdeterminowani mogą też wybrać niebieski szlak ze świątyni Wang i pokonać całą trasę pieszo.
7. Szczeliniec
Szczeliniec jest najwyższym szczytem w Górach Stołowych. Po wejściu na szczyt masz możliwość podziwiania widoków ze skalnych tarasów utworzonych na piaskowcowych skałach. Wejście na Szczeliniec zajmuje ok. 2 godziny, a do wyboru jest kilka tras, m.in. brukowana i z poręczami oraz ta początkowo bardzo „dzika” – bez żadnych ułatwień, a następnie łącząca się z wybrukowaną trasą.
8. Pusta Wielka
Szlak na Pustą Wielką w Beskidach pokonuje się rozległymi łąkami, brukowaną trasą, drogami szutrowymi a kawałkami nawet asfaltem, więc jest to trasa stosunkowo łatwa. Na szczyt można dojść trzema trasami, a samo przejście zajmuje do 4 godzin.
9. Ślęża
Góra Ślęża od wieków budzi zachwyt i wzbudza respekt. Na szczyt prowadzi kilka szlaków, których pokonanie zajmuje od 3 do 6 godzin. Po drodze można podziwiać nie tylko piękne widoki, ale też zabytkowe rzeźby kultury łużyckiej, m.in. Mnicha u stóp góry, Niedźwiedzia i Pannę z rybą, a na szczycie wspiąć się jeszcze na wieżę widokową.
10. Szrenica
Dotarcie na Szrenicę nie powinno sprawiać problemów, bo początkowo część trasy pokonuje się kolejką krzesełkową, a dopiero końcówkę pieszo i to w otoczeniu malowniczych widoków. Można też pokonać tę trasę pieszo ze Szklarskiej Poręby przez Halę Szrenicką i po drodze minąć wodospad Kamieńczyka. Wejście (bez odcinka pokonanego kolejką krzesełkową) zajmuje nieco ponad 2 godziny.
Przeczytaj podobne artykuły:
1. Góry latem – jak perfekcyjnie zorganizować wyprawę?
2. Bezpieczne wakacje w górach – 10 zasad, o których musisz pamiętać
3. Dobre miejsce pod namiot. Jak wybrać?
Brakuje mi w tym zestawieniu Gorców i Bieszczadów, ale każdy ma swoich ulubieńców. Super, że ujęliście zarówno Karpaty, jak i Sudety. Do zobaczenia na szlaku
W Polsce nie brakuje pięknych szlaków i trudno by było opisać tu wszystkie. Dziękujemy jednak za sugestie! Do zobaczenia na szlaku ?
Kocham Karkonosze tak samo jak Tatry. Chętnie bym wróciła do Karpacza i na Śnieżkę 🙂
Niestety jeszcze nie udało mi się przejść wszystkich szlaków, które są powyżej, ale w przyszłości na pewno to zrobię. Brakuje mi w tym zestawieniu jakiegoś szlaku z Bieszczad m.in. połoniną Caryńską albo Wetlińską. Zwiedziłem tam prawie większość szlaków, dlatego teraz będę kierował się w Pieniny. Bardzo fajny blog i czekam na kolejne wpisy!
Na taki wpis czekałem w internecie ! subiektywnie ale pięknie pokazane najlepsze szlaki:) Ja sam zawsze mam problem, bo nie wiem gdzie się wybrać na małe połażenie. Może ten wpis to będzie dobra check lista 🙂
W górach doskonale można wypocząć tylko jak nie ma ludzi za gęsto na trasie. Teraz w fali upałów też warto pamiętać o wzięciu dużej ilości płynów – już kilka grupek ludzi spotykałem, że z dala od cywilizacji nie mają co pić i proszą ludzi o wodę. Lepiej zawsze zabrać ze sobą za wiele picia niż za mało. A jak się kończy to już wracać a nie nadal się oddalać.
Widoki na tych zdjęciach aż zapierają dech w piersi. Czasem ciężko uwierzyć, że w Polsce mamy takie piękne miejsca a wciąż mnóstwo osób uważa, że jedyne dobre wakacje czy urlop można spędzić zagranicą. Ten blog promuje polskie szlaki dlatego jest warty uwagi i polecenia 🙂
Oczywiście Tatry nie są do przebicia. Ja ze swojej strony polecam na wypad w góry z dziećmi malowniczą Wisłę. Noclegi blisko skoczni, starszy syn był naprawdę zadowolony. Masa atrakcji, miejsce, gdzie można odpocząć i zrelaksować się. Może ktoś już był również w tamtych stronach?