Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce. Ranking tras

najpiekniejsze-szlaki-gorskie-w-polsce-ranking-tras-blog-sportbazar-pl-baner

Majestat gór zachwyca ludzi od zarania dziejów i wcale nie trzeba daleko szukać, żeby przeżyć wspaniałą górską przygodę. Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce niczym nie ustępują szlakom w innych częściach świata. Sprawdź, które szlaki warto przejść. 

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach

Tatry są bez wątpienia najchętniej odwiedzanymi polskimi górami. Klimat, jaki tam panuje, nie ma sobie równych, a najpiękniejsze szlaki w Tatrach są zawsze oblegane przez masę turystów.

1. Giewont

Zdobycie Giewontu wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ten wspaniały szczyt górujący nad Zakopanem jest zwieńczony krzyżem widocznym z dużej odległości i wskazującym turystom drogę. Najłatwiej dojść na Giewont z Kasprowego Wierchu przez Czerwone Wierchy.

2. Rysy

Rysy są najwyższym szczytem Polski i wycieczka na ten położony na wysokości 2499 metrów szczyt jest dla wielu amatorów gór niemalże punktem honoru. Żeby dotrzeć na Rysy, trzeba najpierw przejść przez Morskie Oko, wiec na tej trasie na pewno nie brakuje zachwycających widoków.

3. Kasprowy Wierch

Trasa na Kasprowy Wierch jest uznawana za jedną z najłatwiejszych tras w polskich górach, ale dla początkujących może być dużym wyzwaniem. Początkowo łagodna, biegnąca przez las, mniej więcej od połowy długości dosłownie wystrzeliwuje do góry i zaskakuje coraz trudniejszymi podejściami. Ze szczytu możesz jednak podziwiać fenomenalne widoki, w tym panoramę Zakopanego.

Gdzie jechać w góry? Najpiękniejsze szlaki poza Tatrami

Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać w góry poza Tatrami, to polecamy przede wszystkim niezwykle malownicze Pieniny oraz szlaki Sudetów, Beskidów, Karkonoszy i Gór Stołowych. Poniższe szczyty być może nie są tak okazałe, jak te w Tatrach, ale bez wątpienia są to idealne polskie góry na weekend.

4. Trzy Korony

Trzy Korony w Pieninach są doskonale widoczne podczas spływu kajakowego Dunajcem, ale wielu turystów chce poznać je bliżej. Wejście na Trzy Korony jest z pewnością warte wysiłku, bo widok, jaki rozpościera się ze skalnych urwisk wystających na pół kilometra nad doliną Dunajca, jest zjawiskowy.

5. Sokolica

Wejście na Sokolicę, z której rozpościera się widok na przełom Dunajca, trwa od 3 do 4 godzin, ale ten wysiłek jest wart zachodu. Po wejściu na szczyt masz pod sobą 300-metrową skalną ścianę i widok na Dunajec. Sceneria jest wyjątkowo piękna jesienią, kiedy zbocza zachwycają ferią barw.

6. Śnieżka

Śnieżka jest najwyższym szczytem Sudetów. Na ten szczyt można się dostać najpierw kolejką krzesełkową z Karpacza, a następnie trasą, której pokonanie zajmie do godziny. Bardziej zdeterminowani mogą też wybrać niebieski szlak ze świątyni Wang i pokonać całą trasę pieszo.

7. Szczeliniec

Szczeliniec jest najwyższym szczytem w Górach Stołowych. Po wejściu na szczyt masz możliwość podziwiania widoków ze skalnych tarasów utworzonych na piaskowcowych skałach. Wejście na Szczeliniec zajmuje ok. 2 godziny, a do wyboru jest kilka tras, m.in. brukowana i z poręczami oraz ta początkowo bardzo „dzika” – bez żadnych ułatwień, a następnie łącząca się z wybrukowaną trasą.

8. Pusta Wielka

Szlak na Pustą Wielką w Beskidach pokonuje się rozległymi łąkami, brukowaną trasą, drogami szutrowymi a kawałkami nawet asfaltem, więc jest to trasa stosunkowo łatwa. Na szczyt można dojść trzema trasami, a samo przejście zajmuje do 4 godzin.

9. Ślęża

Góra Ślęża od wieków budzi zachwyt i wzbudza respekt. Na szczyt prowadzi kilka szlaków, których pokonanie zajmuje od 3 do 6 godzin. Po drodze można podziwiać nie tylko piękne widoki, ale też zabytkowe rzeźby kultury łużyckiej, m.in. Mnicha u stóp góry, Niedźwiedzia i Pannę z rybą, a na szczycie wspiąć się jeszcze na wieżę widokową.

10. Szrenica

Dotarcie na Szrenicę nie powinno sprawiać problemów, bo początkowo część trasy pokonuje się kolejką krzesełkową, a dopiero końcówkę pieszo i to w otoczeniu malowniczych widoków. Można też pokonać tę trasę pieszo ze Szklarskiej Poręby przez Halę Szrenicką i po drodze minąć wodospad Kamieńczyka. Wejście (bez odcinka pokonanego kolejką krzesełkową) zajmuje nieco ponad 2 godziny.

 

Zainteresowała Cię tematyka górska? Przeczytaj więcej:

Góry latem – jak perfekcyjnie zorganizować wyprawę?

Bezpieczne wakacje w górach – 10 zasad, o których musisz pamiętać

Dobre miejsce pod namiot. Jak wybrać?

 

8 komentarzy
 1. Brakuje mi w tym zestawieniu Gorców i Bieszczadów, ale każdy ma swoich ulubieńców. Super, że ujęliście zarówno Karpaty, jak i Sudety. Do zobaczenia na szlaku

  24 kwietnia 2019 at 20:53
  • SportBazar
   SportBazar

   W Polsce nie brakuje pięknych szlaków i trudno by było opisać tu wszystkie. Dziękujemy jednak za sugestie! Do zobaczenia na szlaku ?

   25 kwietnia 2019 at 14:16
 2. Kocham Karkonosze tak samo jak Tatry. Chętnie bym wróciła do Karpacza i na Śnieżkę 🙂

  11 grudnia 2019 at 12:07
 3. Niestety jeszcze nie udało mi się przejść wszystkich szlaków, które są powyżej, ale w przyszłości na pewno to zrobię. Brakuje mi w tym zestawieniu jakiegoś szlaku z Bieszczad m.in. połoniną Caryńską albo Wetlińską. Zwiedziłem tam prawie większość szlaków, dlatego teraz będę kierował się w Pieniny. Bardzo fajny blog i czekam na kolejne wpisy!

  13 grudnia 2019 at 09:13
 4. Na taki wpis czekałem w internecie ! subiektywnie ale pięknie pokazane najlepsze szlaki:) Ja sam zawsze mam problem, bo nie wiem gdzie się wybrać na małe połażenie. Może ten wpis to będzie dobra check lista 🙂

  21 kwietnia 2020 at 16:04
 5. W górach doskonale można wypocząć tylko jak nie ma ludzi za gęsto na trasie. Teraz w fali upałów też warto pamiętać o wzięciu dużej ilości płynów – już kilka grupek ludzi spotykałem, że z dala od cywilizacji nie mają co pić i proszą ludzi o wodę. Lepiej zawsze zabrać ze sobą za wiele picia niż za mało. A jak się kończy to już wracać a nie nadal się oddalać.

  10 sierpnia 2020 at 11:48
 6. Widoki na tych zdjęciach aż zapierają dech w piersi. Czasem ciężko uwierzyć, że w Polsce mamy takie piękne miejsca a wciąż mnóstwo osób uważa, że jedyne dobre wakacje czy urlop można spędzić zagranicą. Ten blog promuje polskie szlaki dlatego jest warty uwagi i polecenia 🙂

  22 kwietnia 2021 at 18:07
 7. Oczywiście Tatry nie są do przebicia. Ja ze swojej strony polecam na wypad w góry z dziećmi malowniczą Wisłę. Noclegi blisko skoczni, starszy syn był naprawdę zadowolony. Masa atrakcji, miejsce, gdzie można odpocząć i zrelaksować się. Może ktoś już był również w tamtych stronach?

  9 czerwca 2022 at 11:22

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!