4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę kupując piłkę do piłki nożnej

Liczba fanów piłki nożnej nie maleje. Może ty też porzuciłeś pilota i  biegniesz na boisko szukać sportowych przygód 🙂 Dla tych, którym marzy się grać tak jak Lewandowski i Messi przygotowaliśmy kilka rad, które warto wziąć sobie do serca przy wyborze gały idealnej 🙂

1. Jaka piłka na zewnątrz, a jaka na halę?

To chyba najważniejsze pytanie. Twoja nowa piłka musi być dostosowana do podłoża, na którym będziesz rozgrywał mecze. Futbol dzielimy na outdoorowy; beach soccer i futsal.

Pierwszy to klasyka – rozgrywany na boisku czy stadionie przy wiwacie tysięcy kibiców. Beach soccer to nic innego jak piłka nożna na piasku. Gra toczy się na mniejszym terenie i przy udziale zaledwie pięciu zawodników jednej drużyny. Futsal z kolei jest piłką halową. Mecz składa się z dwóch połów po 20 minut. Oczywiście, w grach nie chodzi tylko o zróżnicowane zasady. Każda z nich ma inną specyfikę.

  • Murawa, czyli środowisko naturalne outdoorowej piłki nożnej. Może być twarda i miękka, więc potrzebujesz piłki średniej sprężystości. Musi chronić przed wodą i być na tyle trwała, żeby nie tracić powietrza.
  • Piłki do futsalu i na plażę powinny być znacznie mniej napompowane. Wszystko ze względu na specyfikę miejsca gry. Zbyt naprężona piłka jest zbyt lotna jak na warunki halowe, a jej twardość z pewnością odbiłaby się  na bosych stopach plażowców 🙂

 

2. Ile kosztuje piłka do piłki nożnej?

Wielu wybiera piłkę właśnie ze względów cenowych. To błąd. Dobrze wykonany sprzęt, niestety, musi kosztować.

Każda piłka składa się zasadniczo z trzech części. Każdy z elementów powinien być jak najlepszej jakości i – co najważniejsze – podporządkowany celom, w jakich jej użyjemy.

  • Po pierwsze, osłona. Dawniej, zrobiona ze skóry naturalnej. Obecnie – wyparta przez włókna syntetyczne. Ta, zrobiona z PU czy PCV będzie najodpowiedniejsza dla outdoorowców. Sztuczne materiały są odporne na ścieranie i tworzą gładką powierzchnię piłki. Co więcej, osłona z PCV zabezpieczy przed wsiąkaniem wody, czyli nie sprawi, że piłka będzie zbyt ciężka podczas deszczu.
  • Wiele osób zwraca również uwagę na łatki. Najczęściej są one pięcio- lub sześciokątne. Ich rozmiar ciągle się zmienia. Te mundialowe od kilku lat mają nieregularne kształty.
  • Dobre piłki składają się z 4-5 warstwowego poszycia, czyli popularnej podszewki. Najlepsza to ta zrobiona z bawełny czy poliestru. Jeśli szukasz tej jedynej idealnej do futsalu, poszukaj poszycia z pianką, która będzie amortyzowała pęcherz
  • …czyli najbardziej wewnętrzną część gały. Podobnie jak o swoje, warto zadbać również o serce piłki 🙂 Zainwestuj w taką, która, podobnie jak sprzęt mundialowy, ma pęcherz z butylu. To rada przede wszystkim dla tych, którzy planują grać na twardych powierzchniach – trawie, betonie i asfalcie. Zapewni lepsze odbicie i sprężystość.

Dodatkowo!

Piłkę można skleić, zszyć lub spoić metodą termiczną. Oczywiście, pierwsza z metod jest najtańsza, ale i… najmniej trwała. Uwaga, outdoorowcy! Pod wpływem temperatury i warunków termicznych szybko się rozklei. Szycie, w szczególności to ręczne, to gwarancja na lata. Niestety, ten sposób łączenia łatek jest bardzo drogi.

Dla tych, którzy lubią dobrą jakość za rozsądną cenę proponujemy zgrzewanie. To sposób, który od dziesięciu lat jest używany na najważniejszych turniejach futbolowych. 

Ile przetrwa adidas Euro 2016 Beau Jeu? Sprawdź tutaj nasz Ekstremalny Test!

3. Odpowiedni rozmiar piłki do nogi

Piłka jest jak para butów – musi pasować idealnie do użytkownika. Najpopularniejszy rozmiar, czyli piątka przyda się wszystkim starszym graczom. Amatorom futbolu poniżej piętnastego roku życia proponujemy rozmiar numer cztery. Początkujący sportowcy, którzy jeszcze nie rozpoczęli szkoły, powinni grać tą z numerem 3Pamiętaj jednak, że rozmiar piłki nie jest podyktowany tylko wiekowi zawodników. Popularna piątka przeznaczona jest na murawę i piach, a czwórka sprawdzi się idealnie na hali.

4. Znak jakości FIFA – czym jest?

FIFA Approved to logo, które gości na piłkach lepszej jakości. Decydując się na zakup, warto zerknąć na tę opcję. Jeśli wątpicie w certyfikat Międzynarodowe Federacji Piłki Nożnej, przeczytajcie opis kilku testów, które wykonuje ta organizacja:

  • pomiary obwodu i okrągłości piłki aż w 45 tys. punktów,
  • kilkakrotne zrzucanie piłki z wysokości dwóch metrów i powtarzanie tej czynności w zmiennych temperaturach,
  • moczenie piłki w 2 cm wody i obracanie jej 250 razy,
  • Uderzenie piłką w ścianę przy prędkości 50 km/h.

Chyba teraz już nikt nie wątpi, że warto śledzić badania FIFA 🙂

 

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Oczekiwania vs rzeczywistość w piłce nożnej
2. Jak wygląda piłka na EURO 2020? Recenzja piłki adidas UNIFORIA
3. Oficjalna piłka Molten UEFA- recenzja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!