Nie da się ukryć, że Święta coraz bliżej. Witryny sklepowe są już udekorowane bożonarodzeniowymi ozdobami. W galeriach handlowych buszują poszukiwacze najlepszych prezentów. Ulice miast rozświetlone są świątecznymi dekoracjami. Otacza nas aromat mandarynek i pierniczków. A jak Ty podchodzisz do Świąt? Rozbrzmiewają Ci w duszy świąteczne przeboje czy raczej uważasz, że Święta są przereklamowane? A może Święta to dla Ciebie czas przetrwania? Rozwiąż nasz krótki quiz z przymrużeniem oka i sprawdź, jakim typem świątecznej osoby jesteś.
1. Co najbardziej lubisz w Świętach?
a. Wspólne kolędowanie
b. Wszystko!
c. Święty spokój, który masz dopiero 26. wieczorem
d. Planowanie
2. Kiedy kupujesz prezenty?
a. Na przełomie listopada i grudnia
b. Kompletujesz prezenty przez cały rok
c. Na ostatnią chwilę
d. W black friday
3. Jakie prezenty wręczasz bliskim?
a. Płyty ze świątecznymi hitami
b. Przez cały rok badasz, co chcieliby dostać bliscy i sumiennie notujesz. Przed Świętami wręczasz bliskim świąteczne swetry i kalendarze adwentowe, a dla znajomych z pracy wypiekasz pierniki
c. Scyzoryk militarny z 11 funkcjami i latarką
d. Kalendarz i planner na kolejny rok
4. Jak dekorujesz dom na święta?
a. Kochasz błysk. W Twoim domu króluje złoto, a choinka wygląda jak z katalogu „Eurofiran”
b. Stroisz każdy kąt. Podwórko zdobią lampki, a na drzwiach wisi wieniec. W salonie już na początku grudnia stoi ogromna żywa choinka (przemierzyłeś pół miasta, żeby ją zdobyć)
c. Rozkładasz przed kolacją wigilijną wciąż tę samą, już przystrojoną i nieco zakurzoną sztuczną choinkę
d. Nie dekorujesz domu. To zbędny wydatek
5. W jaki sposób pakujesz prezenty?
a. Nie pakujesz. Liczy się zawartość
b. Masz cały organizer do pakowania prezentów, więc każdy jest zapakowany inaczej
c. Powierzasz to ekspertowi od zadań specjalnych
d. W szary papier bez zbędnych dodatków
6. Jak przygotowujesz kolację wigilijną?
a. Zamawiasz rybę w galarecie i pierogi, sama przygotowujesz barszcz i jarzynową. Bliscy przynoszą domowe ciasto.
b. Na stole musi być 12 dań. Wszystkie przygotowujesz sama. Pierogi lepisz już na początku grudnia.
c. 12 dań to przeżytek. Zamawiasz kilka wysokobiałkowych dań garmażeryjnych.
d. Sporządzasz listę dań, na której bliscy deklarują, co przyniosą
7. O której wstajesz w Wigilię?
a. Z samego rana i w rytmie świątecznych przebojów dopinasz ostatnie zadania z listy
b. W zasadzie często nie kładziesz się nawet spać. W końcu jest jeszcze tyle do zrobienia
c. Ok. 7:00. Zawsze wpisujesz się na listę dyżurów w pracy. Jeśli masz wolne, śpisz do 11:00
d. Punkt 8:00.
8. Jak ubierasz się w Święta?
a. Jak do opery
b. Świąteczny sweter i cekinowe dodatki
c. W moro
d. Sztruksy, marynarka i neseser
9. Jak witasz gości w Święta?
a. Nie wstając z fotela, zapraszasz na rozpoczynający się właśnie koncert kolęd i pastorałek w telewizji
b. Rozentuzjazmowany i uradowany całujesz wszystkich minimum 3 razy
c. Chowasz się pod łóżko
d. Nakazujesz wchodzić parami, by łatwiej ich przeliczyć i rozdzielić miejsca
10. O czym rozmawiasz przy wigilijnym stole?
a. Nie rozmawiasz, bo zasłuchujesz się w rozśpiewane gwiazdy
b. O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą
c. O polityce i zakupie transporterów opancerzonych przez wojsko
d. O postanowieniach noworocznych
11. Jaki jest Twój ulubiony film świąteczny?
a. „To właśnie miłość”
b. Wszystkie świąteczne filmy kochasz i znasz na pamięć
c. „Szklana pułapka”
d. „Kevin sam w domu”
Sprawdź wynik:
Większość odpowiedzi A:
Kolędnik. Już w listopadzie zaczynasz męczyć współpracowników kolędami i świątecznymi piosenkami puszczanymi z głośnika smartfona. Do tego stopnia, że Spotify wskazuje, że najczęściej w tym roku słuchałeś Golec Uorkiestra. Nie zraża Cię, że na Twoją propozycję wystawienia jasełek w pracy nikt nie reaguje. Nikogo nie obchodzi, że byłbyś w stanie zagrać sam trzech króli. Szef pozostaje oziębły, kiedy chwalisz się, że znasz cały tekst „Feliz Navidad”. 6 grudnia wręczasz wszystkim domownikom śpiewniki, żeby nie przynieśli Ci w święta wstydu. W Wigilię zmuszasz dzieci do odejścia od konsoli i przebrania za Turonia i Heroda. Pukacie do drzwi sąsiadów, by wspólnie kolędować. Nikt nie otwiera oprócz sąsiada z parteru, który pryska Ci w oczy gazem pieprzowym. Dzieci wracają do gry na konsoli, a Ty zamykasz się w łazience z karpiem. Po odzyskaniu wzroku nie tracisz świątecznego rezonu. W Święta jesteś w swoim żywiole. Zręcznie łączysz śpiewanie kolęd z wypluwaniem ości z rybnych potraw. Kiedy cała rodzina ogląda Kevin sam w domu, Ty robisz sobie kogel-mogel by udrożnić struny głosowe przed pasterką.
Większość odpowiedzi B:
Fanatyk Świąt. W Święta musi być wszystkiego dużo. To motto przyświeca Ci od lat. Uwielbiasz wszystko, co z nimi związane. Przesyt? Nie znasz tego słowa. Choinka ma rozmiar sypialni, żeby pomieściła pół tony bombek i lampek. Skrzaty, aniołki, wieńce, anielskie włosy i stroiki nawet w najbardziej odległym zakamarku. Złoto, srebro i dużo brokatu. Marzysz, by ozdobić piwnicę i altanę na działce. Twój balkon tak migocze, że widać go z kosmosu. W sklepie z dekoracjami codziennie dopytujesz o nową dostawę. Wściekasz się na psa, że po raz kolejny zrzuca poroże i czerwony nos renifera. Porozmawiasz z nim o tym później. Stół pęka od pierogów, kutii, potraw z ryb czy gulaszu szegetyńskiego. Nie ograniczasz się do tradycyjnych dań polskich. Cała rodzina ma świąteczne swetry i czapki. Wujek Rysiek przebrany za Mikołaja, czeka pod klatką na Twój sygnał, odpalając ostatniego papierosa. W worku ma 13000 klocków lego i TV 65 cali. W końcu są Święta.
Większość odpowiedzi C:
Survivalowiec. W Święta chcesz przetrwać. Tylko tyle i aż tyle. Myśl o przyjeździe siostrzeńców i opowieści cioci Wandy o przebytych zabiegach spędzają Ci sen z oczu. Do Świąt przygotowujesz się więc jak do wyprawy w Amazonię. Nie chcąc rzucać się w oczy, chodzisz przebrany za choinkę. Gościom odpowiadasz stanowczo, krótko i jednoznacznie. Skupiasz się na organizacji i prawidłowym przebiegu świat. Sprawdzasz, czy lampki choinkowe mają niezbędne atesty i czy prawidłowo oznaczone są drogi ewakuacji. Większość czasu spędzasz w garażu, dmuchając materac dla gości. Sprawdzasz na bieżąco, czy warunki pogodowe nie pokrzyżują planu wyjazdu gościom. Dzieciom wyjawiasz prawdę o istnieniu św. Mikołaja. Pod choinkę otrzymujesz poradnik książkowy ABC Small Talku. Przez resztę Świąt starasz się wydedukować, kto Ci go dał.
Większość odpowiedzi D:
Statystyk. Święta i koniec roku to dla Ciebie czas podsumowań. Starasz się za pomocą liczb, analiz i algorytmów podsumować miniony rok. Zadajesz pytania. Wyciągasz wnioski. Ustalasz cele. Kiedy inni jedzą wigilijne specjały, Ty przeliczasz kalorie. W sukurs rocznym zestawieniom i podsumowaniom idzie technologia. Sprawdzasz przebyte trasy w aplikacjach, liczniki spalonych kalorii itp. W smartfonie cały czas ustalasz cele. Podczas świątecznego spaceru biegniesz, a na pasterkę jedziesz rowerem. Ile schudłem? Co zwiedziłem? Ile zarobiłem? Podczas dzielenia opłatkiem licytujesz się ze szwagrem, komu zostało mniej rat do spłaty hipoteki. W pierwszy dzień Świąt odświeżasz karnet na siłownię. W drugi dzień Świąt dzwonisz do księgowego, żeby przesłał Ci na maila zestawienie wypłat z mijającego roku. Opracowanie rocznego raportu na temat własnych osiągnięć kończysz w okolicach święta Trzech Króli.
Przeczytaj podobne artykuły:
1. Listy do św. Mikołaja – 8 pomysłów na prezent dla dziecka w każdym wieku
2. Pakowanie prezentów świątecznych, czyli jak zrobić dobre pierwsze wrażenie
3. Ciekawe miejsca na narty – nasz TOP 5
Zainspiruj się
Zdecydowanie survivalowiec XD Jak jest możliwość to świetnym rozwiązaniem jest ewakuacja na spacer. Dzieciaki się umęczą, ciotki nagadają z sąsiadami, psy po parku wybiegają. Gdy wracamy do domu wszyscy zmęczeni to nawet dorośli idą spać przed 22 XD
😀 😀 😀 I to jest plan!