6 pomysłów na zabawę z dzieckiem podczas weekendu na łonie natury

6 pomysłów na zabawę z dziećmi podczas weekendu na łonie natury. Sprawdź, co robić z pociechą by uniknąć nudy!

Lato daje nieskończenie wiele możliwości na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Wykorzystaj to! Jeśli tylko nadarzy się okazja, spakuj rodzinę i wyjedź na weekend! Spróbuj w tym roku zrezygnować z pobytu w luksusowym hotelu na poczet noclegu w ośrodku wypoczynkowym lub na polu campingowym. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu daje możliwość zacieśniania rodzinnych więzi oraz pozwala zaszczepić w dziecku pasję do aktywności na zewnątrz. Pamiętaj jednak o tym, że dzieci nie przepadają za monotonią. Jak wobec tego zaplanować wyjazd, by nie zamienił się w koszmar? Oto 6 pomysłów na zabawę z dzieckiem na dworze.

Pozytywne czynniki wpływu zabawy na dziecko

Wszystkie dzieci bez względu na wiek kochają zabawę. Nawet umiarkowany ruch na świeżym powietrzu jest formą aktywności, która skutkuje szeregiem korzyści. Dotleniony organizm malucha lepiej funkcjonuje, uaktywniają się ośrodki w mózgu odpowiedzialne za kreatywność, wyobraźnię, a na twarzy pojawia się uśmiech i rumieńce. Dodatkowo zabawa z dziećmi na dworze podnosi ich odporność na infekcje. Niezmiernie ważne jest, aby jako rodzic uczestniczył w zabawie, gdyż ma to istotny wpływ na psychikę dziecka.

Zmień przyzwyczajenia swojego dziecka! Zaplanuj zabawy dla dzieci na dworze!

Wyeliminuj nudę za pomocą harców na świeżym powietrzu! Nie pozwól, aby Twoje dziecko godzinami przesiadywało przed komputerem, laptopem, xboksem czy telefonem, nawet podczas jazdy samochodem! Spraw, by dziecko połknęło bakcyla zdrowego stylu życia! Aby ciekawie spędzić czas pod chmurką, wcale nie potrzeba drogich zabawek i sprzętów. Przedstawiamy kilka wartościowych form spędzania wolnego czasu z dziećmi, na które nie wydasz więcej niż kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj jednak o tym, by dostosować intensywność wysiłku do wieku pociechy.

1. Badminton lub Speedminton

W latach 90-tych badminton był niezwykle popularny. Grywano w niego zarówno w ośrodkach wypoczynkowych, jak i w zaciszu przydomowych działek. Odkryj go na nowo! To gra, którą z pewnością polubi cała rodzina. Można zaproponować ją nawet 6-latkowi. Co prawda, początkowo rodzic musi wykazać się dużą dawką cierpliwości, ponieważ malcom trudno jest odbić lotkę, ale grunt to się nie zniechęcać. Z czasem dziecko nabierze wprawy, a gra wszystkim sprawi wiele frajdy.

2. Gra łapacz

Zajmuje mało miejsca i można zabrać ją wszędzie. Jedyne, czego potrzebujesz, by rozpocząć zabawę to dwie kolorowe tarcze obszyte rzepem oraz piłeczka przypominająca piłkę do tenisa ziemnego. Dzięki łapaczowi Maluchy ćwiczą zręczność, trafianie do celu oraz opanowują liczenie. Ponadto poznają ducha rywalizacji oraz zasady fair play. Koniecznie dodaj ją do listy zabaw podczas weekendu z dzieckiem.

3. Frisbee

To kolejna propozycja zabawy zręcznościowej. Najprostsza wersja zakłada rzucanie i łapanie latającego dysku. Możemy również urządzić małe zawody – kto rzuci dalej. Do tej formy aktywności należy wybrać dużą, otwartą przestrzeń, by mieć możliwość wykonywania niczym nieskrępowanych ruchów (podstawą jest przecież bieganie). Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz miejsce oddalone od jeziora, stawu czy innego akwenu, z dala od ulicy, krzewów, drzew i grządek z kwiatami. Frisbee to doskonały sposób na spożytkowanie nadmiaru energii dziecka. Dodatkowym atutem jest to, że jeśli się zmęczysz, a na weekend zabraliście psa, możesz zaproponować dziecku, by pobawiło się z nim w podobny sposób.

4. Spędzanie czasu z dzieckiem nad wodą

Pływanie korzystnie wpływa na wady postawy, astmę oskrzelową, rozwój ruchowy dziecka. Pluskając się w wodzie, dziecko poprawia sprawność, koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie oddechowe i serce. Spędzanie czasu z dzieckiem nad wodą oddziaływa także na układ nerwowy i stymuluje intelektualny rozwój dziecka. Pewnie nie raz słyszałeś o zajęciach dla niemowląt prowadzonych przez instruktorów na pływalniach. No właśnie! Już od najmłodszych lat nasi milusińscy uwielbiają pluskać się w wodzie. Jeśli odpowiada Ci taka forma spędzania czasu na świeżym powietrzu, pomyśl o wypadzie na strzeżone kąpielisko. Początkowo możesz jedynie brodzić z dzieckiem w wodzie, po to by się z nią oswoiło. Stopniowo, podczas kolejnych weekendów nad wodą, demonstruj, jak unosić się na wodzie i pomóż opanować lęk. Z czasem nauczysz je również podstawowych stylów pływackich. Dzieci bardzo szybko przyzwyczają się do wody i stopniowo zbliżają się do samodzielnego pływania. Wiele sprzętów takich, jak: kolorowa kamizelka, kółko do pływania lub deska do pływania pozwoli wyrobić dziecku pewne nawyki i poprawi jego bezpieczeństwo. Aby urozmaicić zabawę, możesz również zabrać piłkę plażową, materac na wodę czy dmuchanego flaminga. Jeśli dziecko opanuje samodzielne pływanie podczas tegorocznych wakacji, w przyszłym roku możesz pomyśleć już o zabawach, które wymagają od dziecka więcej – np. o nurkowaniu.

5. Skakanka

Wydawać by się mogło, że skakanie na skakance już dawno odeszło do lamusa, prawda? To tylko pozory! Skakanka, podobnie juk badminton znów wraca do łask i stanowi doskonały pomysł na zabawę z dziećmi na dworze. Początki w skakaniu na skakance wcale nie są takie proste. Dzieci mogą zniechęcić ciągłe „skuchy”. Jeśli tak się stanie, zachęć je do dalszych prób! W końcu uzna, że skakanie na skakance to przednia zabawa. Przeskakując, można wymyślać różne figury – np. skakać na jednej nodze, skakać do tyłu, na krzyż lub wysoko pod chmury. Koniecznie zorganizuj z dzieckiem też konkurs ze stoperem, w którym zwycięzcą zostaje ten, kto w ciągu minuty więcej razy przeskoczy przez skakankę! Zabawa ze skakanką poprawia koordynację ruchową, kondycję i stymuluje zmysł koncentracji. Ma również ogromny wpływ na kształtowanie mięśni nóg i rąk.

6. Spacer połączony z piknikiem

Podążanie u boku rodzica bywa dla dziecka monotonne, dlatego warto urozmaicić spacer. Co powiesz na piknik? To doskonała atrakcja dla dzieci! Przed wyjściem przygotuj kosz piknikowy! Spakuj do niego przekąski, papierowe talerzyki, kubeczki, plastikowe sztućce i np. bierki. Wybierz się na rodzinny spacer, podczas którego zarządź przerwę. Rozłóż na trawie koc piknikowy, wyciągnij jedzenie. Kiedy już się posilicie, zaproponuj grę w bierki lub w kalambury. Taki przerywnik z pewnością zmotywuje dziecko do dalszego marszu. PS Tylko pamiętajcie o tym, by śmieci zagrać ze sobą!

Zainspirowany? A teraz zaplanuj rodzinny wypad z dzieckiem!

Przeczytaj inne poradniki: 

TOP 10 gier sportowych na jesień, które polubisz Ty (i Twoje dziecko)

Co zabrać pod namiot? Wybierz akcesoria kempingowe

Gdzie pod namiot w Polsce? 5 najciekawszych miejsc z polami namiotowymi

Namiot 4-osobowy z przedsionkiem – który wybrać na rodzinny biwak?

2 komentarze
 1. Z tanich akcesoriów do zabaw na świeżym powietrzu dorzuciłbym jeszcze najprostszą rzecz – piłkę 🙂 w każdym razie warto wykorzystywać dobrą pogodą, bo ciepłych miesięcy niestety nie ma u nas w ciągu roku tak wielu…

  11 marca 2022 at 22:16
  • SportBazar
   SportBazar

   To prawda. Zabawy z piłką to świetny pomysł na spędzanie czasu z dzieckiem.🙂

   14 marca 2022 at 08:15

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!