Bezpieczne wakacje w górach – 10 zasad, o których musisz pamiętać

Bezpieczne wakacje w górach - 10 zasad, o których musisz pamiętać

Lato zbliża się wielkimi krokami i już wkrótce na górskich szlakach ponownie zrobi się tłoczno. Niezależnie od pory roku, górscy piechurzy mierzą się z żywiołem, którego nie można lekceważyć. Aby przygoda nie zmieniła się w dramat, poznaj zasady bezpieczeństwa w górach – one zapewnią nie tylko przyjemne, ale też bezpieczne wakacje.

1. Szpilki na Giewoncie? Tylko w serialu

Kwestia doboru odpowiedniego obuwia to co roku temat ogólnonarodowej dyskusji. Turyści bez wyobraźni, ruszający nawet w wysokie partie gór w butach do tego nieprzystosowanych, stają się bohaterami memów czy materiałów telewizyjnych. Niestety, wciąż nietrudno spotkać takich, którzy nic sobie nie robią z potencjalnego zagrożenia. Podstawowa zasada bezpiecznych wakacji w górach – na górski szlak wyruszaj tylko w odpowiednim obuwiu trekkingowym.

2. Bezpieczne wakacje – zostań w kontakcie z cywilizacją

Naładuj telefon i uzupełnij kontakty. Sytuacja w górach może zmienić się w mgnieniu oka. W tym przypadku telefon może być Twoim bardzo dobrym przyjacielem. Nie pozwól, by się rozładował, bowiem będzie on w awaryjnych warunkach Twoim kontaktem ze światem. Weź też naładowany powerbank. Zapisz sobie numer telefonu właściwego Pogotowia Ratowniczego (ale korzystaj z niego tylko w faktycznych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia!).

Sprawdź w sklepie Sportbazar

3. Poinformuj bliskich o planie wycieczki

Ktoś musi wiedzieć, o której planujesz wrócić, aby w razie wątpliwości mógł sprawnie poinformować odpowiednie służby. Jeśli się zgubisz, nie będziesz miał zasięgu, ulegniesz poważnej kontuzji – pozwoli to na szybkie podjęcie działań ratowniczych.

4. Bezpieczne wakacje w górach – ale nie za wszelką cenę

Determinacja do osiągnięcia wyznaczonego celu jest w górach szczególnie wysoka. Pamiętaj jednak, że ważniejsze jest, abyś przeżył bezpieczne wakacje w górach. Decyzja o wycofaniu ze szlaku, gdy warunki na to wskazują, to bez wątpienia głos rozsądku i rozwagi. Wymarzony szczyt można przecież zdobyć jutro, nadal będzie tam stał. 😉

5. Poruszaj się po wyznaczonym szlaku

Zasady bezpieczeństwa w górach obejmują poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Sprawdzony teren, towarzystwo innych piechurów – dzięki nim ryzyko wypadku jest znacznie minimalizowane. Szlaki w Polsce są dobrze oznaczone i należy się przemieszczać tylko według znaków je wytyczających.

6. Miej ze sobą apteczkę

Jeśli zastanawiasz się, co spakować w góry, koniecznie weź pod uwagę dobrze wyposażoną apteczkę. Pozwoli ona na zabezpieczenie mikrourazów, które bez wątpienia mogą przytrafić się na szlaku. Dzięki temu, będziesz nie tylko bezpieczny, ale często będziesz miał też możliwość dokończenia zaplanowanej wycieczki – to podwójna korzyść.

Zobacz w sklepie Sportbazar

7. Bezpieczne wakacje w słońcu i w deszczu

W górach w jednym momencie świeci słońce, w drugim zrywa się silny wiatr, za chwilę zaś na horyzoncie pojawia się burza. To możliwy scenariusz, dlatego spakuj do plecaka odpowiednią, nieprzemakalną odzież.

8. Bliskie spotkanie z burzą – co robić?

Jak już wiesz, gdy zbliża się burza, staraj się jak najszybciej wrócić z obranej drogi w bezpieczne miejsce. Gdy Ci się to jednak nie uda, zminimalizuj we własnym zakresie ryzyko uderzenia pioruna. Unikaj zaś przede wszystkim strumyków, pojedynczych drzew i otwartych przestrzeni.

9. Szanuj otoczenie

Góry to dom dla wielu rodzajów i gatunków roślin oraz zwierząt. Nie niszcz ich, nie zakłócaj ich spokoju. To one są tu gospodarzami i chętnie dzielą się pięknem swojego domostwa. Odpłać im za to należnym szacunkiem i nie przeszkadzaj w codziennej egzystencji.

10. Mierz siły na zamiary

Nie od razu Kraków zbudowano. Jeśli dopiero zaczynasz swoją górską przygodę, zacznij od spokojnych i łatwych szlaków. Na duże osiągnięcia jeszcze przyjdzie czas, poza tym nie zniechęcisz się niepowodzeniami.

Przygotowany? Ruszaj na szlak!

Wybierasz się na wakacje? Przeczytaj inne poradniki: 

Gdzie pod namiot w Polsce? 5 najciekawszych miejsc z polami namiotowymi

Jesteśmy na wczasach – namiot dwuosobowy High Peak Campo

Góry latem – jak perfekcyjnie zorganizować wyprawę?

KIJKI TREKKINGOWE SKLEP SPORTOWY SPORTBAZAR

4 komentarze
 1. Nigdy nie wybieram się w góry sam i zawsze mam ze sobą sprzęt do komunikacji i awaryjnie powerbanka. Nie wiadomo co spotka nas na szlaku, a czasem lepiej wziąć trochę więcej rzeczy niż znaleźć się w trudnej sytuacji bez pomocy. Bardzo ciekawy wpis.

  19 grudnia 2020 at 13:49
  • SportBazar
   SportBazar

   Super! To bardzo rozsądne podejście.

   29 marca 2021 at 10:27
 2. Jak góry, to tylko w dobrych ubraniach, oraz naładowany powerbank, albo nawet dwa profilaktycznie. Dodatkowo wygodne buty i kostka czekolady 🙂

  24 maja 2022 at 21:07
  • SportBazar
   SportBazar

   Dokładnie tak! To absolutny niezbędnik. Jeśli chodzi o tę czekoladę, to my jednak zdecydowanie wolimy opcję tabliczka niż kostka.;)

   25 maja 2022 at 08:44

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!