Bieganie dla początkujących: jak dobrać strój do joggingu?

Nie ma chyba popularniejszej dyscypliny sportowej niż bieganie. Można go uprawiać dosłownie wszędzie i o każdej porze, bez konieczności zapisywania się do klubu i inwestowania w karnet. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto wydać na sportowe ubrania oraz buty, które pomogą nam czerpać jeszcze większą radość z aktywności.

Odpowiednie buty kluczem do sukcesu

Mogłoby się wydawać, że do biegania wystarczą zwykłe buty sportowe i klasyczny bawełniany T-shirt. Nic bardziej mylnego! Ciuchy, w których często chodzimy na co dzień, na dłuższą metę się nie sprawdzą.Dyskomfort spowodowany nieodpowiednim ubiorem odczujemy już po niedługim dystansie.
Buty to z pewnością najważniejsza kwestia, gdyż od ich jakości i odpowiedniego dobrania zależy nie tylko nasza wygoda podczas joggingu, ale przede wszystkim zdrowie. Obuwie dedykowane twoim potrzebom zmniejszy ryzyko kontuzji.
Wśród bogatej oferty w sklepach znajdziemy zarówno buty dla początkujących biegaczy, jak i modele dla zaawansowanych zawodników.

Obuwie specjalnie dla twojej stopy


Wyróżnia się trzy typy podbicia, które determinują wybór odpowiedniego obuwia.
1) Podbicie neutralne. Zauważysz go, jeśli twoja stopa równomiernie rozkłada ciężar ciała.
2) Podbicie wysokie (czyli supinator). Kieruje ciężar ciała na zewnętrzną krawędź.
3) Podbicie niskie. Przejawia się ustawianiem stopy do wewnątrz podczas biegu.

Znając kształt swojej stopy ,możesz śmiało rozpocząć zakupy. Pamiętaj jednak o kilku tipach! Jeśli masz normalne podbicie, sprawdzą się buty z systemem stabilizującym; niskie – z podtrzymującym; wysokie – amortyzującym.

Warto mieć na uwadze, iż buty do biegania powinny być nieco luźniejsze od standardowych butów noszonych na co dzień, ze względu na przesuwanie się stopy w czasie biegu.

Buty do biegania dobieramy także w oparciu o swoją wagę. Osoby o większej posturze powinny wybrać buty dobrze amortyzujące.

Postaw na bieliznę termoaktywną

Choć to buty grają pierwsze skrzypce podczas joggingu, nie wolno zapominać o odpowiednim stroju.Właśnie on zapewnia komfort w czasie biegu. Dla pań istotną kwestią będzie odpowiednio dobrany biustonosz sportowy. Świetnym pomysłem będzie ten bezszwowy, wykonany z materiału, który odprowadza pot na zewnątrz.

Jeśli biegamy latem lub na bieżni w klubie fitness, idealnym rozwiązaniem będzie top, np. Tit Balance, dzięki któremu nasza skóra będzie oddychać. Warto pamiętać, by nie był on za ciasny. Nie może być także zbyt luźny – biust musi być odpowiednio podtrzymany, przy czym nie warto ściskać go zbyt mocno.

Jakość przede wszystkim

Inną, równie dobrą opcją będzie koszulka termoaktywna. Sprawdzi się w tym przypadku koszulka marki Spokey Drift. Topy> wykonane są z materiału DRYMOOV, który dba o termoregulację ciała oraz zabezpiecza zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Materiał jest zatem bardzo uniwersalny – możemy go używać zarówno w chłodne, jak i ciepłe dni.

Do jogginu idealnie sprawdzą się, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, legginsy z materiału termooaktywnego. W ofercie znajdziemy m.in. spodnie Brubeck Thermo, wykonane z dwóch warstw. Wewnętrzna warstwa odprowadzi wilgoć od skóry, dzięki czemu będzie ona sucha, a my unikniemy dyskomfortu. Zewnętrzna z kolei zapobiegnie wychłodzeniu organizmu.

Przydatne gadżety

Gdy chcemy biegać w terenie, warto zaopatrzyć się w saszetkę na pas, w której umieścimy bidony, a w kieszeni schowamy najpotrzebniejsze rzeczy, np. klucze. Jeśli chcemy wiedzieć, jaki dystans przebyliśmy i ile kalorii spaliliśmy, proponujemy zaopatrzyć się w krokomierz.

jak dobrać strój do joggingu?

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Jakie buty do biegania w terenie, a jakie do biegania po asfalcie?
2. Bieganie jest podstawą każdego sportu – Jan Ciepiela o sukcesach polskich lekkoatletów i treningach biegowych
3. Bieganie w upale. Jak radzić sobie z wysoką temperaturą?

1 komentarz
  1. Bransoletki

    Świetny artykuł bardzo pomocny, gratuluje

    20 sierpnia 2016 at 13:31

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!