Jakie buty do biegania w terenie, a jakie do biegania po asfalcie?

Bieganie jest podstawową aktywnością fizyczną, cieszącą się coraz większą popularnością. Popularność ta sprawia, że pojawia się coraz większa ilość wyspecjalizowanych sklepów, blogów i kanałów YouTube związanych z tą dyscypliną. Na początku przygody z bieganiem, nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu i obszernej wiedzy, ponieważ nie znamy swoich preferencji i możliwości. Dopiero z czasem zaczynamy skupiać się na tym, co sprawi, że sport ten przyniesie nam więcej możliwości, nie narażając naszych kolan i stawów na niepotrzebne obciążenia. Kiedy gotowi jesteśmy już odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań na temat naszego biegania, możemy przejść do zoptymalizowania obuwia.

 

Po jakiej nawierzchni biegamy?

Jeżeli wiemy już, że bieganie jest sportem dla nas, to możemy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie. Czy biegamy po asfalcie, ścieżkach terenowych czy lesie?
Największą liczbę biegaczy w naszym kraju stanowią osoby trenujące biegi uliczne. Bieganie po asfalcie lub mocno utwardzonych powierzchniach powoduje, większe obciążenie naszych stóp, a co za tym idzie stawów. Czy to znaczy, że nie powinniśmy biegać po? Nie. Człowiek jest stworzony do ruchu i aktywności fizycznej. Czasami tylko musimy odpowiednio wspomóc nasze ciało, by zminimalizować ryzyko uszkodzeń przeciążeniowych i innych kontuzji.

Jakie buty do biegania po asfalcie?

Jeżeli zatem biegamy po nawierzchniach utwardzonych, musimy zadbać o odpowiednią amortyzację, by chronić mięśnie i ścięgna. Szczególną uwagę muszą zwrócić na to osoby z nadwagą i początkujący biegacze. Nasze stopy zaopatrzone są we własny system amortyzujący. Warunkiem, tego by on właściwie zadziałał, jest odpowiednia technika biegu. Kontakt z podłożem najpierw powinno mieć śródstopie, na którym znajdują się odpowiedzialne za to ścięgna i tkanki. Najczęściej jednak lądujemy na pięcie. Jest to strefa stopy kompletnie pozbawiona właściwości amortyzacyjnych. Technikę biegu z czasem można poprawić, jednak u początkujących biegaczy tak ona zazwyczaj wygląda.
Biegając po twardych nawierzchniach i nie mając jeszcze wyrobionych prawidłowych nawyków, wybieramy buty do biegania z dużą amortyzacją. Amortyzacja w obuwiu do biegania po asfalcie osiągana jest dzięki różnego typu piankom zawartym w podeszwie. Każdy producent obuwia do biegania proponuje i rozwija swoje technologie i rozwiązania. Trendy szybko się zmieniają, ale my powinniśmy się kierować tym, co jest dla nas odpowiednie, a nie reklamą czy rozpoznawalnością marki.
Osoby z nadwagą, bardziej narażone są na wszelkiego rodzaju przeciążenia. Dlatego im większa waga biegacza, tym potrzebna jest większa amortyzacja.
Buty do biegania po asfalcie czy utwardzonych duktach leśnych mają też prawie zupełnie płaską podeszwę z odpornej na ścieranie gumy.

Jakie wybrać buty do biegania w terenie?

Jeżeli biegasz po piasku, kamieniach, w górach lub po grząskim terenie potrzebujesz innej specyfiki obuwia. Wygląd butów do biegania w terenie różni się już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim uwagę zwraca zupełnie inny typ bieżnika. Podeszwa jest bardziej „agresywna”, z dużymi żłobieniami. Celem jest przyczepność do trudnego ukształtowania terenu i zabezpieczenie przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Śnieg, błoto i nierówna nawierzchnia to prawdziwe wyzwanie dla biegacza. Bieganie po miękkim i bardziej wymagającym podłożu wymaga też zastosowania innej cholewki. Jest ona sztywna i bardziej chroniąca stopę. Zdarza się, że użyte materiały są też mniej oddychające od tych, które są w butach do biegania po asfalcie.

Przepuszczanie powietrza i wentylacja stopy są bardzo ważne, ale nie może się to odbywać kosztem potencjalnych urazów. Stąd zmiana nastawienia producentów w podejściu do obuwia przeznaczonego do biegów w terenie. Nie może to być tylko delikatny materiał z siatką, ale coś, co powstrzyma wodę i zapewni stopom bezpieczeństwo. Gumowane wzmocnienie na czubku buta chroniące palce przed uderzeniem czy usztywniony zapiętek lepiej stabilizujący stopę to niuanse, które mogą przynieść nam pożytek w terenie.

Jakie są idealne buty do biegania?

Najlepsze buty do biegania to takie, w których czujesz się komfortowo, stabilnie i bezpiecznie. Dopasowane nie tylko do terenu i nawierzchni, po jakiej biegasz, ale też uwzględniające wszystkie indywidualne cechy czy preferencje. Jak w większości sportowego sprzętu, także i tutaj, uniwersalność nie istnieje. Dlatego też należy pamiętać przy doborze obuwia do biegania o starej zasadzie. Coś, co jest do wszystkiego, jest do niczego.
Tu skupiliśmy się na rozróżnieniu obuwia ze względu na rodzaj nawierzchni, ale musimy wziąć też pod uwagę szereg innych czynników przy zakupie butów do biegania. Zaczynając od rodzaju stopy (pronacja, supinacja), a kończąc na długości i rodzaju pokonywanych tras (czy chcemy brać udział w maratonach, czy wystarczy nam regularność i krótkie dystanse?). Na szczęście bieganie stało się tak modne i powszechne, że wybór i rozmaitość sprzętu dostępnego na rynku pozwoli nam na swobodny wybór odpowiedniego obuwia do biegania w każdych warunkach. Pamiętajmy też, że nie należy popadać w fanatyzm i nic nie stanie się, jeśli krótki dystans nieutwardzonego terenu pokonamy w butach przeznaczonych do biegania po asfalcie.

 

Przeczytaj podobne artykuły:
1. 10-tygodniowy plan treningowy, czyli jak zacząć biegać?
2. Maraton. Czy każdy może biegać i jak przygotować się do maratonu?
3. Ćwiczenie spalające najwięcej kalorii to…?

4 komentarze
 1. super porady

  14 marca 2022 at 10:45
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy 😉

   14 marca 2022 at 10:46
 2. Warto wiedzieć jakie buty przydadzą się do biegania dziekuje:)

  28 marca 2022 at 14:39
  • SportBazar
   SportBazar

   Bardzo nam miło, że mogliśmy pomóc.

   28 marca 2022 at 15:25

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!