Dlaczego warto trenować crossfit? 8 korzyści

Dlaczego warto trenować crossfit? 8 korzyści

Jazda na rowerze, bieganie czy siłownia są dla Ciebie zbyt monotonne? Preferujesz ćwiczyć krócej, ale dużo bardziej intensywnie? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, wówczas pokochasz crossfit. To sport, który już podbił cały świat, a w Polsce zdobywa coraz szersze grono wiernych fanów. Przekonaj się sam! Crossfit – tutaj nie ma miejsca na nudę! 

Słowem wstępu

Geneza powstania crossfitu sięga lat 90-tych ubiegłego wieku. Został opracowany przez Grega Glassmana początkowo jako program treningowy kalifornijskiej policji, z czasem zaczął być jednak wykorzystywany również do treningu amerykańskich marines, strażaków oraz żołnierzy. Z uwagi na osiągane dzięki niemu rezultaty treningowe, szybko rozprzestrzenił się po świecie. Nad Wisłę crossfit sprowadzony został przez amerykańską firmę odzieżową Reebok i bardzo szybko podbił serca licznej grupy Polaków.

Na czym polega rewolucyjność tego systemu treningowego? Podstawową jego zasadą jest koncentracja na sprawności fizycznej osiąganej w dziesięciu obszarach: wytrzymałość, szybkość, zwinność, wydolność, siła, gibkość, moc, równowaga, dokładność oraz koordynacja. Ćwiczenia stosowane do osiągania tego celu są w treningu crossfit bardzo różnorodne i obejmują wszelkie możliwe typy aktywności: bieganie, rowerek, wiosłowanie, skakanie przez skakankę, rwanie i podrzucanie ciężarów, przysiady, pompki, brzuszki, podciągnięcia – mieszanka ćwiczeń cardio, siłowych i gimnastycznych. Crossfit to bardzo uniwersalny, angażujący całe ciało trening.

Poniżej przedstawiamy 8 powodów, które (mamy nadzieję) przekonają Cię, że naprawdę warto zacząć trenować crossfit.

1. Crossfit czyli skalowany trening

Szeroka gama wykonywanych ćwiczeń wpływa na wszechstronność budowanej sprawności fizycznej. Założeniem Glassmana było, by ćwiczenia crossfit mógł wykonywać każdy, bez względu na stopień zaawansowania. Z pomocą przychodzi tzw. skalowanie. To dzięki niemu nie musisz się obawiać pierwszego kontaktu z crossfitem, nawet jeżeli to Twoje pierwsze podejście do tej czy jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Krąży opinia, że crossfit to jedna z najbardziej kontuzjogennych metod treningowych. Wszystko zależy jednak od podejścia do wykonywanych ćwiczeń oraz naszego zdrowego rozsądku.

Na czym zatem polega skalowanie? To nic innego jak dopasowywanie liczby powtórzeń, wysokości obciążenia lub też modyfikacja przebiegu samego ćwiczenia, by dostosować je do poziomu naszych umiejętności. Pozwala to na utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu intensywności, przy zachowaniu niezwykle ważnej w crossficie, dobrej techniki wykonania. Należy pamiętać, że skalowanie nie hamuje rozwoju naszej kondycji. Wręcz przeciwnie! Podstawową zasadą postępów w treningu crossfit jest w pierwszej kolejności technika, następnie siła, na samym końcu zaś intensywność. Skalowanie to zatem gwarancja naszego bezpieczeństwa. Rezygnacja z niego w krótkim czasie prowadzić może do rozwoju różnego rodzaju patologii ruchowych, słabej techniki oraz utraty intensywności treningowej. Zamiast efektywnego treningu będziesz wówczas zmagać się ze brakiem sił i własnych umiejętności, co koniec końców prowadzi do przeciążeń i powstawania do kontuzji.

Sprawdź w sklepie Sportbazar

2. Determinacja kluczem do sukcesu

Każdy trening crossfit to walka ze naszymi słabościami. Skakanie, bieganie, dźwiganie, podnoszenie, wiosłowanie… Koncepcja crossfitu oparta jest o tzw. WOD (ang. workout of the day) przygotowywany tak, by wyznaczać nam coraz to nowe granice. Zbliżanie się do nich oraz ich przekraczanie oznacza często niemalże nieludzki wysiłek. Za plecami słyszysz tylko motywacyjne okrzyki trenera: „Szybciej! Mocniej! Jeszcze 20 powtórzeń! Dasz radę!”. Idź za jego radą i wyciskaj z siebie maksimum energii. Warto! Poziom endorfin i osobistej satysfakcji po zakończonym treningu crossfit wynagradzają wszystko. 

3. Społeczność

Żyjemy w czasach, w których niszczący wpływ na relacje interpersonalne mają Social Media. Niestety zbyt często zamiast prawdziwej rozmowy czy osobistego spotkania wybieramy kontakt za pośrednictwem komunikatora. Chowając się w swoich czterech ścianach, izolujemy się od świata rzeczywistego na rzecz wirtualnego. Rozpoczęcie przygody z treningiem crossfit oznacza wyjście do drugiego człowieka. W tej niezwykle skutecznej metodzie treningowej grupa uczestnicząca w zajęciach odgrywa niezmiernie istotną rolę. Towarzysze „niedoli” wspierają się nawzajem i motywują do przekraczania własnych barier. Crossfit to metoda treningowa, która nie tylko kładzie nacisk na kulturę fizyczną, ale i na kulturę samych więzi społecznych, innymi słowy na tworzenie zdrowej wspólnoty.

Sprawdź w sklepie Sportbazar

4. Poprawa wydolności i kondycji

Crossfit to wszechstronna praca nad własną sylwetką. To połączenie ćwiczeń siłowych i gimnastyki z treningiem cardio, czyli podnoszącym tętno. Ćwiczenia z przyspieszonym tętnem mają dobroczynny wpływ na nasz układ krążeniowo-oddechowy, tj. zwiększają pojemność płuc oraz kurczliwość serca i jego ukrwienie, wzmacniają je. Organizm lepiej dotleniony lepiej funkcjonuje, lepiej wypoczywa i lepiej radzi sobie z usuwaniem szkodliwych produktów przemiany materii. Poza poprawą wydolności krążeniowo-oddechowej crossfit pomaga również w utrzymaniu sprawności stawów i mięśni. Jego pozytywny wpływ odczujesz zatem w każdym aspekcie życia codziennego.

5. Budowanie siły

Jednym z aspektów rozwoju fizycznego w crossficie jest sukcesywne budowanie siły. Trening siłowy to jeden z ważnych elementów tej metody treningowej. Większość treningów crossfit może być przeprowadzana na małej przestrzeni lub w terenie oraz z użyciem podstawowego sprzętu. Często wystarcza tylko ciężar naszego własnego ciała. Crossfit wykorzystuje wiele ćwiczeń znanych m.in. z kalisteniki: pompki w różnych wariacjach, podciąganie, brzuszki, dipy, unoszenie nóg, ćwiczenia na kółkach gimnastycznych. W treningu crossfit chętnie sięga się również po hantle, sztangi i kettlebelle. Formę buduje się powoli, zaczynając od małych obciążeń i sukcesywnie je zwiększając.

6. Modelowanie sylwetki i spalanie kalorii

Marzysz o pięknie wyrzeźbionej sylwetce lub/i pozbyciu się nadprogramowych kilogramów? Crossfit to trening, który daje stosunkowo szybkie efekty, wymaga jednak sporej determinacji w dążeniu do celu. Warto jednak wytrwać przy swoich postanowieniach. Duże znaczenie w treningu crossfit ma jego intensywność oraz regularność. Crossfit wymaga mocnego tempa. Często pracujemy na poziomie 60-70% tętna maksymalnego, określanego jako strefa spalania tłuszczu. Sprawia to, że trening crossfit to jeden z najefektywniejszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów. Wspomnieć też należy, że podczas treningu crossfit żaden obszar ciała nie zostaje pominięty. Dobrze zaplanowany program treningowy jest różnorodny i zapewnia wszechstronny oraz równomierny rozwój masy mięśniowej, bez nadmiernego rozrostu tkanki, co pozwoli Ci się cieszyć piękną, sportową sylwetką.

Sprawdź w sklepie Sportbazar

7. Total Reset – lubię to!

Intensywna sesja treningowa crossfitu, z której nie raz, nie dwa wyjdziesz na drżących ze zmęczenia nogach sprawi, że szybko zapomnisz o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego, odreagujesz stres. Taki regularny, solidny zastrzyk endorfin pozytywnie nastraja do życia i pozwala nabrać dystansu do problemów. 

8. Trening crossfit to zdrowie? Tak, ale….

Kontuzje podczas trenowania crossfitu zdarzają się niestety bardzo często. W dużej mierze przyczyną jest fakt, że niektóre ćwiczenia, w szczególności te z hantlami i sztangami wymagają dużej dokładności oraz prawidłowej techniki wykonania. Osoba, która nigdy wcześniej nie trenowała lub uczy się tego samodzielnie, często nie ma możliwości wyłapania oraz skorygowania swoich błędów. Brak prawidłowych nawyków plus intensywność ćwiczeń to łatwa droga do powstawania przeciążeń i kontuzji. Niestety, często przeceniamy również swoje możliwości. Kluczem jest wspomniane już wcześniej skalowanie. Rekomendujemy, aby przygodę z crossfitem rozpocząć pod okiem doświadczonego trenera. Tylko on będzie wiedział, jak właściwie dobrać trening do poziomu umiejętności osoby ćwiczącej.

Dodać w tym miejscu należy, że crossfit nie jest polecany osobom cierpiącym na dolegliwości związane z układem krążenia lub układem ruchu, takimi jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, zamiany pourazowe, bóle stawów, osteoporoza. Przed rozpoczęciem treningów zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, tylko podchodząc do treningu crossfit odpowiedzialnie, będziesz się cieszyć z całego, szerokiego spektrum płynących z niego korzyści!

 

Czy nadal masz wątpliwości czy crossfit jest dla Ciebie? Nie przekonasz się, jeśli nie spróbujesz. Jego liczne zalety utwierdzają w przekonaniu, że naprawdę warto to zrobić. Wśród uczestników treningu crossfit znajdziesz zarówno osoby, dla których aktywny tryb życia to nowość jak i te bardziej „fit”, które poszukują urozmaicenia, odskoczni od innych, bardziej monotonnych aktywności. W boxie crossfit każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Zobacz inne porady: 

Trening cardio – 7 ćwiczeń, które pomogą Ci wrócić do formy po wakacjach

10-tygodniowy plan treningowy, czyli jak zacząć biegać?

Bieganie dla początkujących? Duże błędy – mówi trener biegania [WYWIAD]

Street workout i kalistenika – ćwiczenia dla początkujących. Zmierz się z siłą własnych mięśni

 

2 komentarze
 1. Problem z kontuzjami w Crossficie nie lezy w samym crossficie, a w super-nędznym poziomie dużej części kadry instruktorskiej i programowania w Boksach. Zdecydowana większość trenerów pozostaje na kursie Crossfit Level 1 i na tym etapie się zatrzymuje…

  19 maja 2022 at 22:17
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy za tak cenną uwagę. Dlatego ważne, aby sprawdzać doświadczenie kadry instruktorskiej przed zapisaniem się w danym miejscu na treningi.

   20 maja 2022 at 08:36

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!