Jak dobrać stanik sportowy? Poradnik

jak dobrać stanik sportowy blog sportbazar

Stanik sportowy to nieodłączny element garderoby każdej aktywnej kobiety. Jak wybrać funkcjonalny model, który zagwarantuje Ci komfort nawet podczas najbardziej intensywnych treningów, a jednocześnie sprawi, że nadal będziesz czuła się kobieco? Podpowiadamy.

Dlaczego warto kupić stanik sportowy?

Najważniejszą funkcją stanika sportowego jest unieruchomienie biustu. Biustonosz sportowy ma maksymalnie zredukować ryzyko wystąpienia wstrząsów podczas wysiłku fizycznego. Klasyczny biustonosz amortyzuje drgania i ruchy biustu tylko w 38%. Tymczasem w przypadku dobrego biustonosza sportowego te parametry kształtują się już na poziomie 74%. Czemu to takie ważne? Ponieważ kobiecy biust nie ma mięśni, a jedynie skórę z siecią pasm tkanki łącznej, czyli więzadeł Coopera. To właśnie one w wyniku intensywnych ruchów ulegają rozciąganiu. W rezultacie piersi stają się mniej jędrne i elastyczne, a w niektórych przypadkach ulegają nawet deformacji. Ubierając stanik sportowy, zmniejszamy ryzyko wystąpienia nieodwracalnych zmian w wyglądzie i zdrowiu.

Rodzaje biustonoszy sportowych

Stojąc przed wyborem odpowiedniej bielizny pod odzież sportową po pierwsze należy sprecyzować rozmiar biustu. W dalszej kolejności wybieramy jeden z trzech rodzajów stanika:

a) z niskim wsparciem – piersi w tego typu stanikach sportowych zostają razem przyciśnięte do klatki piersiowej, a ich ruchy są zminimalizowane. Przeznaczone są dla kobiet o małym i średnim biuście (miseczki A i B) lubiących statyczne ćwiczenia np. joga lub te o niskiej dynamice.

b) średnim wsparciem – taki biustonosz sportowy charakteryzuje się większą statecznością od opisywanego powyżej modelu, ponieważ dociska każdą pierś osobno. Sprawdzi się wśród Pań, które mają większy biust lub preferują uprawianie intensywnych sportów.

c) wysokim wsparciem – wyróżnia się najwyższym poziomem stabilności przy jednoczesnym oddziaływaniu na każdą pierś z osobno. Model cechuje się występowaniem elastycznej taśmy pod biustem. To doskonały wybór dla kobiet o obwitym biuście, które zarazem są bardzo aktywne fizycznie.

Sprawdź w sklepie Sportbazar

Jak dobrać stanik sportowy?

Gdy dokonałaś wyboru biustonosza sportowego zgodnie z poprzednim akapitem, załóż go i przeprowadź testowe ćwiczenia. Proponujemy wykonanie podskoków lub biegu w miejscu. W dalszej kolejności zwróć uwagę na poniższe parametry:

a) taśma pod biustem – nie możesz odczuwać ucisku uniemożliwiającego swobodne oddychanie. Z kolei pas obwodu biustonosza nie może podnosić się do góry, ani zachodzić na łopatki w czasie ćwiczeń. Należy pamiętać o tym, że stanik sportowy, w odróżnieniu od zwykłego, powinien mieć bardziej dopasowaną, ciaśniejszą konstrukcję.

b) miseczka – powinna być dopasowana do piersi. Pierś nie może wypływać z miseczki, tworząc wybrzuszenie nad górną krawędzią miseczki lub pod pachą. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że miseczka jest za mała. Zbyt duża miseczka z kolei odstaje od piersi.

c) fiszbiny – powinny okalać całą pierś, nie mogą być jednak umiejscowione poniżej podstawy biustu ani poza linią pach. Nie mogą wbijać się w ciało. Biustonosze sportowe z fiszbinami zalecamy szczególnie kobietom o obfitym biuście.

d) ramiączka – ich zadaniem jest podtrzymanie piersi na właściwym poziomie. Nie mogą wbijać się w ramiona. Niektóre modele staników sportowych zaopatrzono w dodatkową regulację w okolicach łopatek, aby uzyskać jeszcze lepszą stabilizację i unieruchomienie biustu.

e) szwy – ich łączenia powinny być miękkie i gładkie. Zmniejsza to ryzyko występowania podrażnień skóry w czasie aktywności.

Sprawdź w sklepie Sportbazar

Jak dbać o biustonosz sportowy i kiedy wymienić go na nowy?

Jeśli zaczęłyśmy zauważać, że pomimo zachowania tych samych wymiarów ciała stanik sportowy robi się luźniejszy, a materiał ulega stopniowemu osłabianiu, koniecznie musimy wymienić go na nowy. Warto podkreślić, że biustonosz sportowy może nam służyć nawet kilka lat pod warunkiem, że będziemy o niego odpowiednio dbać. Najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne w przeznaczonych do tego płynach, a nie w proszku do prania, który niszczy elastyczne włókna stanika. Jeżeli preferujemy pranie w pralce umieśćmy go w specjalnym woreczku, a następnie wybierzmy program do 30 stopni. Stanika sportowego nie należy płukać w płynie stosowanym do codziennego prania ani suszyć na kaloryferze czy w pralkosuszarce.

Wpływ złego dopasowania stanika sportowego

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że złe dopasowanie biustonosza sportowego może skutkować nie tylko zniekształceniem piersi, ale również przyczyniać się do występowania podrażnień skóry, bólów piersi, głowy czy kręgosłupa. Źle dobrany stanik ma także wpływ na przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji w czasie ćwiczeń, co z kolei może przekładać się na przeciążenie niektórych partii ciała a nawet kontuzje.

Mamy nadzieję, że udowodniliśmy, jak duże znaczenie ma noszenie biustonosza sportowego podczas uprawiania sportów. Na koniec rada dla Pań noszących miseczki w rozmiarze E, F, G lub więcej. Nie rezygnujcie z treningów z powodu biustu. Wybierzcie po prostu rodzaj treningu, który nie skutkuje wykonywaniem tak gwałtownych ruchów typu góra-dół jak bieganie, trampolina czy jazda konna. O resztę zadba odpowiedni stanik sportowy. Niech każdy trening przybliża Was do ustalonego celu!

Przeczytaj inne artykuły:

Postanowienia noworoczne. 5 sposobów na ich dotrzymanie

Morsowanie – zalety i niebezpieczeństwa zimnych kąpieli. Jak zacząć morsowanie?

Koszulka kompresyjna Skins – testujemy

1 komentarz
  1. No cóż, mężczyźni w tym względzie mają jednak łatwiej, aniżeli kobiety 😀 gorzej jak chcemy zrobić ukochanej niespodziankę, wtedy jest ciężko 😀

    29 listopada 2019 at 13:38

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!