Jak dobrać buty piłkarskie w 5 krokach?

Każdy zawodnik grający w piłkę nożną bez względu na wiek czy posiadane umiejętności powinien wiedzieć, jak dobrać buty piłkarskie. Wbrew pozorom wybór odpowiednich butów do gry w piłkę nożną nie jest taki prosty, jak by mogło się wydawać. Często sugerujemy się przede wszystkim marką, kolorem, designem, ale nie są to najistotniejsze kryteria. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, na co zwrócić uwagę, kupując buty piłkarskie.

1.  Buty piłkarskie dopasowane do rodzaju nawierzchni

Pierwszą rzeczą, na jaką powinieneś zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie buty do gry w piłkę nożną jest podeszwa, która wiąże się z rodzajem nawierzchni, na której będziesz grał. Odpowiednia podeszwa nie tylko podniesie poziom skuteczności w grze, ale i da Ci poczucie komfortu oraz zapobiegnie szybkiej eksploatacji produktu. Zwróć więc uwagę na oznaczenia:

a) trawa naturalna:

 • sucha – korki – oznaczenie FG (firm ground) lub FG/AG. Są popularne w środowisku piłkarskim jako tzw. lanki. Podeszwa korków wyposażona jest w plastikowe lub gumowe kołki, które gwarantują dobrą przyczepność w czasie rozgrywek. Na jakość gry wpływ ma ich rozmieszczenie, długość, tworzywo, z jakiego są wykonane i kształt. Zawodnikom ofensywnym polecamy buty piłkarskie z większą ilością okrągłych kołków. Pozwoli to uzyskać lepszą zwinność i zwrotność. Kanciaste kołki w podeszwie zwiększą skuteczność obrony.

 • wilgotna – korki z oznaczeniami typu SG (soft ground) lub SG-PRO. Można spotkać się również z nazwa wkręty. Będą potrzebne podczas meczów lub treningów na miękkim naturalnym podłożu lub grząskiej nawierzchni. Zapewnią wyższy poziom przyczepności i stabilizacji. Kołki w takich butach są dłuższe i często zakończone metalowymi końcówkami.

b) sztuczna trawa – turfy – przeznaczone są do gry na sztucznej trawie (np. na orlikach) lub na trawie zmrożonej. Turfy wyposażone są w podeszwę ze specjalnymi wypustkami. Są jednak krótsze i jest ich jednak znacznie więcej niż w przypadku lanek. Ich liczba oraz rozmieszczenie ma istotny wpływ na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Szukaj butów oznaczonymi symbolami: TF/TT, FxG, AG

c) hala – halówki – szukaj oznaczeń: IC, IN, CT. Rozgrywki na nawierzchniach halowych typu parkiet, guma czy kauczuk to świetna alternatywa dla gry na zewnętrznych boiskach w czasie trudnych warunków atmosferycznych. Buty halowe wyróżniają się płaską podeszwą z niebrudzącego materiału. Muszą zapewniać wysoki komfort dla mięśni i stawów oraz minimalizować ryzyko powstawania urazów, gdyż parkiet halowy jest bardzo twardy.

2. Obuwie piłkarskie – jak dobrać buty piłkarskie wg poziomu zaawansowania

Jeśli określiłeś już, na jakiej nawierzchni grasz najczęściej, dokładnie przeanalizuj posiadane umiejętności. Wybieraj modele zgodne z poziomem zaawansowania, których technologie będziesz mógł w pełni wykorzystać:

 • profesjonalne – buty stworzone dla piłkarzy grających zawodowo. W tym przypadku możesz spotkać się z terminem „Elite” (Nike), cyfrą „1” lub symbolem „+” np. 19.1/ lub19+ (adidas i Puma). Profesjonalne buty to produkty wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wyróżniają się licznymi systemami usprawniającymi przebieg gry i podnoszącymi poziom komfortu w czasie użytkowania.
 • półprofesjonalne– posiadają parametry zbliżone do butów profesjonalnych. Są jednak wykonane z bardziej ekonomicznych materiałów, co przedkłada się na niższą cenę. Szukajmy w nazwie znanych producentów określeń typu „Pro” lub „(…).2”
 • półamatorskie – buty będą odpowiednie, jeśli wychodzisz na boisko częściej niż raz w tygodniu. Modele posiadają nieco więcej technologii od obuwia piłkarskiego na poziomie amatorskim. Popularne oznaczenia to „Academy” lub „(…).3”
 • rekreacyjne/amatorskie– buty piłkarskie dla zawodników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z piłką nożną lub traktują grę jako formę rozrywki. Możemy je rozpoznać po charakterystycznych określeniach typu „Club” lub „(…).4”

3. Buty do gry w piłkę nożną – materiał

W kolejnym etapie powinieneś przyjrzeć się bliżej cholewce, a dokładniej temu z jakiego materiału została wykonana. Do wyboru masz tworzywo sztuczne (syntetyk) lub skórę naturalną. Obuwie piłkarskie wykonane z materiałów syntetycznych znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Nie ma też tendencji do rozciągania. Jego lekkość ma pozytywny wpływ na szybkość, którą docenią osoby grające na pozycji napastnika. Buty do gry w piłkę nożną posiadające cholewkę z skóry naturalnej najchętniej są wybierane przez bramkarzy czy obrońców. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Na rynku dostępne są również modele, w niektórych łączy się oba rodzaje materiału.

4. Jak dobrać rozmiar butów piłkarskich?

Jeśli należysz do tej grupy szczęśliwców, którzy stacjonarny sklep piłkarski mają pod nosem i buty możesz przymierzyć na miejscu, gratulujemy. Większość klientów skazanych jest jednak na zakup butów piłkarskich przez Internet. Czym zatem kierować się, wybierając rozmiar, by uniknąć zwrotów i wymian? Wystarczy, że postawisz stopę bez skarpety na białej kartce i zaznaczysz za pomocą kreski miejsca, w których kończy się pięta i duży palec. Uzyskany odcinek zmierz linijką lub miarką, a następnie otrzymany wynik pomiaru porównaj z tabelą rozmiarów podaną przez producenta. Pamiętaj o zachowaniu kilku milimetrów zapasu, gdyż buty nie powinny być ani za duże, ani za małe.

5. Inne czynniki czyli producent i linia

Na koniec zostaje kwestia producenta czy linii. Najbardziej popularne marki butów piłkarskich to Nike, adidas i Puma. Wśród nich znajdziesz między innymi takie linie butów jak Nike Mercurial, Nike Phantom, Nike Tiempo, adidas Nemeziz, adidas Predator, adidas X, adidas Copa, Puma Future czy Puma One.

W związku z tym, że w tym zakresie wiele zależy od preferencji, wszelkie rady są zbędne. Pamiętaj jednak o tym, że linia to nie tylko określony wygląd buta, materiał czy technologia. Każda linia przeznaczona jest dla zawodników grającym na różnych pozycjach. Często niesie też za sobą informację, czy jest to but dla gracza o wąskiej czy szerokiej stopie lub niskim czy wysokim podbiciu. Dlatego przed zakupem dokładnie przeczytaj opis produktu.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak dobrać buty piłkarskie. Stosuj się do naszych rad, a z pewnością zyskasz nieporównywalnie wyższy komfort gry przy jednoczesnych zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia urazów.

Przeczytaj inne wpisy:

1. Jakie rękawice bramkarskie wybrać? Doradzamy
2. 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć kupując piłkę nożną
3. W czym grać na sztucznej trawie?
4. Jak zostać trenerem piłkarskim? Doradzamy miłośnikom piłki
5. Jak wybrać szkółkę piłkarską dla dziecka?
6. Rozgrzewka piłkarska – nie zaniedbuj jej!
7. Kazimierz „Kaka” Deyna – najlepszy polski piłkarz wszech czasów. Jego historia.

1 komentarz
 1. Kamil

  Dzięki za ten wpis! Zapisałem się niedawno do akademii ffk sport – https://ffksport.pl/ i chce kupić sobie nowe korki 🙂

  30 maja 2024 at 15:01

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!