Porady wędkarskie: jak łowić z pontonu i jaki ponton na ryby wybrać?

Wśród codziennego zgiełku, zabiegania i hałasu, pewnie niejeden z nas myśli o wypoczynku w ciszy. Kiedy dołożymy do tego jeszcze świeże powietrze, słoneczną pogodę oraz bliski kontakt z naturą, nie będziemy chcieli już dalej szukać innych form wypoczynku. Chcesz zacząć swoją przygodę z wędkarstwem? A może marzy ci się po prostu beztroskie dryfowanie na szerokiej, spokojnej tafli wody? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed wyborem sprzętu do pływania.

Dlaczego wędka?

Zalet wędkowania jest kilka. Przede wszystkim można uprawiać je w każdym wieku. I młodego, i starszego, wędka nauczy trudnej sztuki cierpliwości, skupienia i niezłomności w dążeniu o celu. Na pyszną i zdrową zdobycz trzeba bowiem zapracować anielskim spokojem i umiejętnością dynamicznej, zdecydowanej reakcji, w chwili, kiedy „zaczyna brać”. Trudno opisać tę ogromną satysfakcję i rozpierającą pierś dumę, kiedy uda się nam coś złapać. To, najzwyczajniej w świecie, trzeba przeżyć.

Co najważniejsze, w czasach, kiedy coraz częściej spędzamy długie godziny w biurach, przy telefonie lub przed ekranem komputera – to wypad nad wodę, gdzie w ciszy i spokoju możemy oddać się wędkowaniu, jest na wagę złota.

Nic zatem dziwnego, że wędkarstwo jest tak popularnym hobby. I z roku na rok przyciąga coraz bardziej.

fishing mist-min

Wybór sprzętu. Łódka, ponton, kajak – co wybrać?

Pasjonaci, dla których wędkarstwo to coś więcej niż hobby, inwestują ogromne pieniądze w zakup łódek, z których mogą polować na wodną „zwierzynę”. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem – dobrym wyborem będzie zakup porządnego pontonu. Niektórzy preferują łowienie z kajaka, jednakże dla początkujących może to być zbyt duże wyzwanie.

Podczas wędkowania powinieneś mieć absolutny komfort i swobodę ruchu, a niestety zwykły kajak nie zachowa stabilności, kiedy będziesz chciał w nim stanąć. Inną wadą kajaka jest ogólna ograniczona możliwość zmiany pozycji podczas łowienia. Warto pamiętać, że kiedy wybierasz się na kilkugodzinną wyprawę, to dobrze mieć możliwość rozprostowania nóg, a dodajmy – ponton to właśnie zapewnia. Inną zaletą pontonu, o której należy wspomnieć, jest to, że możesz właściwie łowić niemalże z samego brzegu. W przypadku łódki czy kajaka, wymagana wartość minimalnego zanurzenia jest znacznie większa.

Trzeba też rozważyć kwestie funkcjonalne – zastanów się jak będziesz transportował sprzęt, gdzie będziesz go przechowywać, czy masz w ogóle miejsce na trzymanie kajaka czy łódki. Plusem kajaka jest z pewnością łatwość konserwacji i transportu. Nie trzeba go suszyć i można z łatwością umieścić na dachu samochodu, aby przewieść na miejsce łowiska i z powrotem. Problem pojawia się jedynie, jeśli nie masz gdzie go schować. Kłopot ten znika, jeśli zdecydujesz się na ponton – można go bez problemu złożyć i przechowywać w domu. Jeśli zaś chcesz bardzo często jeździć na ryby i boisz się procesu pompowania, suszenia i składania pontonu, to nie bój się – tak, jak w przypadku kajaka, można ponton transportować na dachu auta i zupełnie nie przejmować się tymi kwestiami.

fishing panoramic-min

Na co zwrócić uwagę, wybierając ponton?

Dwight D. Eisenhower powiedział przewrotnie, że „w czasie łowienia ryb należy zachowywać najwyższą ostrożność – zwłaszcza, gdy się jest rybą”. Rybom niestety nie pomożemy, ale rybakom jak najbardziej, bo przy doborze sprzętu do pływania ostrożność jest rzeczywiście bardzo wskazana. Łowienie z pontonu wymaga poczucia bezpieczeństwa, stabilności i komfortu. To są właściwie najważniejsze rzeczy, którymi powinniśmy się kierować, przy wyborze najlepszego modelu.

Pierwsze, o co musisz się zatroszczyć, to solidna konstrukcja, dlatego zwróć uwagę, żeby ponton był przynajmniej dwu-, a najlepiej trzywarstwowy. Kilka warstw tak zwanego PVC zapewnia, że ponton będzie nie tylko odporny na przetarcia i przebicia, ale nie będzie też zmieniał swojego kształtu. Dobra rada – wybierz ponton o zgaszonych, naturalnych barwach – nie chcesz na pewno, aby zbytnio nagrzewał się na słońcu. Co istotne – zadbaj dodatkowo o bezpieczeństwo i sprawdź, czy sprzęt posiada linkę bezpieczeństwa – pomoże ci ona we wsiadaniu i wysiadaniu z pontonu. Dodatkowym walorem, który ułatwia poruszanie się i pozwala na swobodę, szczególnie w pozycji stojącej, jest podłoga wzmacniana chociażby za pomocą drewnianych belek.

Jak wiadomo, im większy ponton, tym więcej osób możesz zabrać na wodną przygodę, ale pamiętaj również, że im większe gabaryty, tym sprzęt jest cięższy. Standardowo pontony wędkarskie mają długość od 2,4 do 4,2 metrów. Przemyśl dokładnie, gdzie będziesz łowić. Jeśli chcesz powędkować na morzu albo nawet na wzburzonym silniejszym wiatrem jeziorze – przygotuj się na wysokie fale i wybierz większy, a zarazem stabilniejszy ponton. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

jezioro zachód słońca panorama-min

Mówią, że wędkarstwo to sztuka cierpliwości – Edward Michael Grylls

Warto dobrze rozpocząć swoją przygodę z rybami, dlatego decydując się na wybór jakiegokolwiek sprzętu, zwracaj uwagę na detale, żeby już samo łowienie było czystą przyjemnością. Wędkowanie może być dla ciebie tak rzadką okazją do pobycia ze samym sobą, sposobem na oderwanie się od zgiełku, chaosu i ciężaru życia codziennego. Wielu wędkarzy przyznaje też, że mało co potrafi zbliżyć jak wędka. To właśnie ona, woda i cisza działają jak najlepsza terapia – uczą, jak ze sobą milczeć i spokojnie wymieniać myśli („cicho, bo ryby spłoszysz!”). To co – na ryby?

Zobacz w sklepie SportBazar.pl

 

2 komentarze
 1. Maciej

  Ponton na ryby to najlepszy wybór. Ja szczerze mówiąc polecałbym jakieś klasyczne pontony Kolibri albo Czajka. Ewentualnie Bark też jest całkiem spoko i w dobrej cenie.

  28 stycznia 2018 at 16:54
  • SportBazar

   Dzięki za cenne rekomendacje! 🙂

   5 lutego 2018 at 09:06

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!