Rzutki do darta – jak rzucać, by zawsze trafiać do celu?

dart - jak rzucać lotkami

Dart to idealny sposób na zabawę ze znajomymi czy hobby, któremu można się poświęcać w wolnym czasie. Dla tych, którzy o rzutkach myślą trochę poważniej, prezentujemy poradnik o tym, jak rzucać i jaki sprzęt dobrać, by zaskakiwać skutecznością.

Rzutki są sportem, w którym kluczem jest precyzja. Obciążenie lotek, ich typ, sposób rzutu, pozycja nadgarstka i wiele innych czynników decyduje o tym, czy trafisz w środek tarczy, czy w kolegę stojącego obok. Zacznijmy jednak od podstaw.

Na jakie rzutki do darta się zdecydować?

Przyjrzyjmy się typom rzutek, jakie możemy znaleźć na rynku. Najważniejszym elementem lotki jest tzw. beczka (często możemy się spotkać z angielską nazwą barrel). Ze względu na materiał, z którego wykonana jest beczka, rzutki możemy podzielić na trzy typy:

  • mosiężne (brass) – to najczęściej spotykany rodzaj lotek. Jeśli wybierzesz się do pubu, w którym będzie tarcza do darta, to najprawdopodobniej będziesz rzucał właśnie nimi. Są idealne dla początkujących, gdyż nie kosztują dużo. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zużyją się szybciej niż niklowe czy wolframowe, bo są wykonane z miększego materiału.
  • niklowe (nickel) – mogą kosztować trochę więcej niż mosiężne, ale cena nadal będzie podobna. Polecane są początkującym, którzy chcą wziąć się za darta na poważnie i grać regularnie. Są stworzone z twardszego metalu, przez co będą nam służyć dłużej niż mosiężne.
  • wolframowe (tungsten) –  najcięższe i zarazem najtrwalsze z lotek. Wolfram jest bardzo gęstym metalem, co sprawia, że lotki ważą więcej, ale są jednocześnie bardzo smukłe. Polecane dla profesjonalistów, dlatego też ich cena może być naprawdę wygórowana.

Podstawy gry: odpowiednia postawa

W darcie najbardziej istotny jest sam rzut, ale to, w jaki sposób się ustawisz, przełoży się także na Twoją skuteczność. W postawie najważniejsze jest ustawienie stóp. Wszystko zależy od tego, czy jesteś prawo- czy leworęczny. Jeśli Twoją dominującą ręką jest prawa, to właśnie prawą stopę wysuń do przodu.

W tej sytuacji, najlepiej jest trzymać lotkę przed rzutem na wysokości prawego oka. Dodatkowo przechyl się delikatnie do przodu, by zachować lepszy balans. Profesjonaliści radzą też ustawić przednią stopę bokiem do tarczy. Nie dlatego, że pomoże to nam w utrzymaniu postawy, ale znajdziemy się te kluczowe kilka centymetrów bliżej tarczy.

Jak trzymać rzutkę?

Nie ma jednego, uniwersalnego chwytu. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych preferencji i wyważenia samej lotki. Niedoświadczonym graczom polecany jest przede wszystkim sposób na tzw. długopis. Jeśli jesteś dopiero na początku swojej przygody z dartem, trzymaj rzutkę tak, jakby była długopisem, czyli przy samym grocie. Z czasem wyrobisz sobie swój własny chwyt, jeśli jednak dopiero zaczynasz, to właśnie długopis będzie idealną opcją dla Ciebie.

Rzutki do darta – jak rzucać?

Podczas rzutu najważniejsza jest współpraca trzech części naszego ciała: barku, łokcia oraz nadgarstka. Bark musi pozostać zupełnie nieruchomy. Jeśli będziemy nim poruszać, wpłynie to na celność rzutu, gdyż lotka najprawdopodobniej nie poleci prosto. Łokieć z kolei stanowi dla nas pewnego rodzaju zawias.

Jest nieruchomy podczas cofania ręki przed rzutem, natomiast w momencie wypuszczenia lotki, powinien delikatnie unieść się w górę. Kwestia nadgarstka zależy od stopnia zaawansowania gracza. Profesjonaliści stosują zazwyczaj technikę, w której nadgarstek się porusza (tzw. wrist snap). Początkującym zalecane jest jednak skupić się na ruchu łokcia, a dopiero później spróbować wprowadzić ten trudniejszy element do swojej gry.

rzutki do darta szachy piłkarzyki SportBazar

Dart wymaga praktyki!

Na temat darta powstało wiele poradników, które bardzo często różnią się od siebie zaleceniami dotyczącymi techniki gry. Wynika to z faktu, że każdy gracz wraz z upływem czasu wybiera swój własny, najbardziej odpowiadający mu sposób gry. Rzutki być może nie są typowym sportem, takim jak bieganie czy piłka nożna. Mimo to klucz do sukcesu pozostaje ten sam – ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!