Po czym rozpoznać dobry izotonik?

Po czym rozpoznać dobry izotonik?

Bardziej czasochłonny i mocniejszy trening warto uzupełnić o dobry izotonik. Wysiłek powoduje utratę dużej ilości wody, ale też cennych składników mineralnych, takich jak potas, sód czy magnez. Gdy ich zabraknie, jesteś narażony na szybsze przemęczenie i urazy, nie mówiąc już o innych negatywnych skutkach dla zdrowia.  Jaki napój izotoniczny jest wart uwagi? 

Prawdziwy izotonik czy niegazowany napój?

Rynek izotoników podlega dyrektywom UE. Stąd też, nie każdy napój faktycznie może nosić to miano. Co ciekawe, prawo działa w tym przypadku dość skutecznie i rzeczywiście większość pozycji, które znajdziemy na sklepowych półkach spełnia normy. W uproszczeniu możemy mimo wszystko przyjąć, że kupowany izotonik jest nim w istocie. Jednakże, takie napoje ze względu na swój skład, mogą różnie oddziaływać na organizm.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

Ogranicz cukier

Dieta bogata w cukier nie jest sprzymierzeńcem sportowca. Ograniczenie tego składnika to dobry krok do osiągania lepszych wyników. Na sklepowych półkach już od dawna goszczą produkty bez cukru – dotyczy to także izotoników. Jeśli nie możesz się zdecydować między jednym a drugim, bo napoje dostarczają podobnych ilości składników mineralnych, zawartość cukru może stać się prawdziwym języczkiem u wagi.

CO POWINIEN ZAWIERA DOBRY IZOTONIK-

Witaminy dla formy

Wiele napojów izotonicznych mówi do Ciebie „kup mnie”, reklamując na swoich etykietkach zawartość witamin. Wraz z potem ulatnia się wiele witamin i składników mineralnych, które, szczególnie gdy trenujemy intensywnie, wymagają uzupełniania. Zwróć uwagę na to, czy w składzie są witaminy z grupy B a także witamina E czy H. To fajny bonus, który pozytywnie wpłynie nie tylko na Twoją formę, ale także zdrowie.

Warto porównać faktyczną zawartość tych składników w napoju. Im jest ona większa, tym więcej uwagi powinieneś poświęcić konkretnemu produktowi.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

Naturalne znaczy lepsze

Niestety, znaczna część izotoników zawiera substancje słodzące z laboratorium i konserwanty czy barwniki. Nie jest to jednak reguła, od której nie ma odstępstw. Jeśli na co dzień zwracasz uwagę na swoje menu i pilnujesz, by nie było w nim zbędnych „E-składników”, masz alternatywę – izotonik, który zrobisz sam, wyłącznie z naturalnych składników.

Dobry izotonik – zrób to sam?

Czy idealny izotonik istnieje? W poszukiwaniu ideału producenci z roku na rok poprawiają swoją ofertę. Jednakże napój izotoniczny możemy przygotować nawet samodzielnie.
Jest to pewna opcja, choć dla właściwego nawodnienia – szczególnie w czasie intensywnego treningu – lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania.

Cytrynowy napój izotoniczny

Składniki:

  • woda (500 ml),
  • miód (2-3 łyżki),
  • sok z połówki cytryny,
  • szczypta soli.

Całość wymieszaj i odstaw na noc.
Staraj się unikać plastikowych pojemników – najlepiej jest korzystać z porcelany lub szkła.

Dla kogo izotoniki?

Pojawia się jeszcze ważne pytanie – czy każdy może pić napoje izotoniczne? Nie zawsze są one polecane. Przy mniejszym wysiłku i niewielkim zmęczeniu lepiej wybrać wodę. Podobnie, jeśli głównym celem Twoich ćwiczeń jest utrata zbędnych kilogramów.

Izotoniki są dość kaloryczne, dlatego mogą niweczyć cały trud, a wysiłek pójdzie na marne.

Dobra wiadomość jest taka, że nie ma większych przeciwwskazań medycznych do picia tego typu napojów. Dobre izotoniki nie obciążają organizmu w takim stopniu, jak popularne energetyki o dużym stężeniu kofeiny czy tauryny. Odpowiednio dawkowany napój uzupełni wypocone na siłowni minerały i witaminy.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!