Dieta piłkarza – jedzenie przed treningiem i na co dzień

Dieta piłkarza – jedzenie przed treningiem i na co dzień

Dieta piłkarza to z pozoru szczegół, ale o tym jak ważne jest właściwe jedzenie przed treningiem i na co dzień, najlepiej zapytać Roberta Lewandowskiego. Za jego jadłospis odpowiada żona Anna, sam napastnik natomiast zawsze podkreśla znaczenie tej współpracy. 

 Jak skomponować talerz?

Na pewno zastanawiasz się, jak zaplanować skuteczną dietę. Musisz zadbać nie tylko o ilość i częstotliwość, ale także o jakość spożywanych produktów. Na czym bazować? Piłkarz, biorąc pod uwagę wysiłek energetyczny, musi mieć dietę bogatą w węglowodany złożone.

Dominować powinny produkty takie, jak ryż, kasze czy pełnoziarniste pieczywo, ale śmiało możesz wprowadzać także inne produkty węglowodanowe. Produkty węglowodanowe dostarczą Ci energii do długotrwałego wysiłku, znaczonego licznymi zrywami interwałowymi.

Odkryj w sklepie Sportbazar!

Dieta piłkarza w proporcjach

Nie zapomnij także o białkach i tłuszczach. Te pierwsze wzmocnią i odbudują Twoje mięśnie, które są niezbędne w starciu z rywalem. Tłuszcze z kolei – pochodzące z ryb czy orzechów – zapewnią z kolei właściwy poziom testosteronu.

Jak powinien wyglądać procentowy skład poszczególnych składników?

Węglowodany – ok. 55-60%,

Białka – ok. 25-30%,

Tłuszcze ok. 10-15%.

Spróbuj ustalić swoje indywidualne predyspozycje z dietetykiem sportowym.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

Jedzenie przed treningiem – Twoje paliwo na mecz

Czy jedzenie przed treningiem powinno różnić się od tego przedmeczowego? Zasadniczo, uczciwy trening może generować wysiłek porównywalny do meczowego – wyłącznie jednak pod względem fizycznym. W warunkach meczowych dochodzą także duże obciążenia psychiczne. Jeść należy podobnie, lekko, bez produktów wzdymających takich jak warzywa strączkowe np. fasola i smażonych w głębokim tłuszczu. 

W przypadku meczu daj sobie dodatkowy czas na trawienie i stabilizację. Zjedz ostatni posiłek na 3-4 godziny przed meczem. Przed treningiem możesz skrócić ten czas do ok. 2 godzin.

Znajdź w sklepie Sportbazar!

 

Dieta piłkarza – sprzymierzeniec na boisku

Dieta piłkarza nie musi być nudna i niesmaczna. Bez trudu skomponujesz posiłki, które trafią w Twój gust. Bądź uczciwy sam ze sobą. Musisz pamiętać o zdrowym żywieniu przez całą dobę. Nie podjadaj, dbaj o właściwe nawodnienie organizmu. Nie zapominaj o zasadach jedzenia przed treningiem, meczem – pamiętaj także o właściwej regeneracji po wysiłku.

Zadbaj o minerały i witaminy, których najwięcej znajdziesz, rzecz jasna, w owocach i warzywach. Dodatkowo możesz sięgnąć po gotowe suplementy i izotoniki.

Spróbuj, to naprawdę działa. Profesjonalne podejście w zakresie żywienia ułatwi pracę na treningach. Stąd biorą się: siła, moc, szybkość – a z nich powstają świetne wyniki.

BUTY PIŁKARSKIE PUMA FUTURE ONE

2 komentarze
  1. chyba spróbuje tej diety

    9 października 2018 at 14:06
  2. Your blog has good looking.You have to include more information about this topic.

    23 kwietnia 2019 at 12:55

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!