Gra w piłkę wymaga przygotowania kompleksowego, z pogranicza wielu innych dyscyplin sportu. Obok techniki i sprytu, konieczne jest utrzymywanie doskonałej kondycji oraz praca nad siłą. Takie podejście podczas treningu piłkarskiego pozwoli nie tylko osiągać lepsze wyniki, ale także unikać częstych w tej dyscyplinie kontuzji oraz urazów.
Trenuj na okrągło
Profesjonalni piłkarze trenują cały czas: w czasie przerw rozgrywkowych, wakacji, jak również poza boiskiem. Oczywiście, ćwiczenia różnią się intensywnością czy samym charakterem, ale w trosce o efekty nie może być miejsca na zaniedbania.
Sam trening piłkarski to nie tylko zajęcia sportowe. To także właściwa dieta, stanowiąca jego uzupełnienie czy praca nad motywacją. Skupmy się jednak na podejściu stricte ćwiczeniowym.
Zadbaj o mięśnie
Odpowiednio przygotowane mięśnie to gwarancja jakości na boisku. Piłkarz nie powinien dążyć do osiągnięcia wyglądu kulturysty, niemniej moc i siła pomagają w utrzymywaniu się przy piłce oraz podczas fizycznych starć z rywalem.
Sprawdź w sklepie Sportbazar!
Nie omijaj zatem siłowni. Ćwiczenia na specjalistycznym sprzęcie pomogą budować masę i rzeźbę w harmonijny i efektywny sposób. W zawodzie piłkarza najważniejsze są nogi, niemniej zadbać trzeba również o inne partie mięśni.
Pamiętaj o rozgrzewce
Fachowy trening piłkarski koniecznie rozpocząć należy od rozgrzewki. Pozwoli ona uniknąć naciągnięć i mikrourazów, których kumulacja prowadzić może do poważniejszych kontuzji. Prawidłowa rozgrzewka pomaga także osiągnąć optymalną temperaturę ciała w czasie intensyfikacji ćwiczeń.
Stopniuj obciążenia
Trening powinien być dostosowany do naszych możliwości. Nadmierne przeciążenia przyniosą efekt odwrotny do zamierzonego. Nie tylko nie pomogą w podnoszeniu poziomu, ale także w naturalny sposób doprowadzić mogą do kontuzji.
Dlatego warto zacząć od ćwiczeń lekkich, rozciągających. Stopniowo należy zwiększać obciążenia i wykonywać coraz bardziej zaawansowane aktywności. Na zakończenie treningu skuteczne będzie ponowne wykonanie ćwiczeń mało intensywnych oraz rozbieganie.
Trening piłkarski poza siłownią
Rzecz jasna, piłkarski trening nie obejdzie się bez ćwiczeń z piłką. Mają one za zadanie szlifowanie techniki oraz sprawdzenie realnego poziomu sportowego. Pomysłowy trening to podstawa, stąd warto korzystać zarówno ze sprawdzonych, jak i nowoczesnych pomocy dydaktycznych.
W wyposażeniu trenujących powinny znaleźć się słupki treningowe czy odpowiednie akcesoria piłkarskie. Będąc bramkarzem, nie sposób ćwiczyć bez rękawic. Opaski zbierające pot, ochraniacze – to szczegóły, pozwalają one jednak stworzyć optymalne warunki do trenowania.
Sprawdź w sklepie Sportbazar!
Obok boiska, które jest opcją oczywistą, warto zaglądać także na pływalnię. Kilka długości na basenie przyniesie dobre efekty zwłaszcza na zakończenie treningu – ma charakter relaksujący, ale także pozwala zwiększyć wydolność.
Dynamika, siła, technika – ćwicz kompleksowo
Trening piłkarski musi być podzielony na dwie części. Jedna – ogólnorozwojowa, dla wszystkich uczestników. Druga – uzależniona od zajmowanej na boisku pozycji. Udział tej ostatniej rośnie wraz z wiekiem i zaawansowaniem, stąd też najbardziej rozbudowany trening zindywidualizowany ma miejsce w seniorskich drużynach profesjonalnych.
Sprawdź w sklepie Sportbazar!
Dobrze, by trening kończył się sparingowym meczem, podczas którego sprawdza się praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności. Przy zrównoważonym i pomysłowym dozowaniu ćwiczeń finalne efekty powinny być widoczne już podczas prawdziwego piłkarskiego meczu.
Przeczytaj podobne artykuły:
1. Jak zostać trenerem piłkarskim? Doradzamy miłośnikom piłki
2. Marcin Pietrowski: Jak wygląda zimowy okres przygotowawczy w piłce nożnej?
3. Zajęcia sportowe dla najmłodszych – TOP 5
0 komentarzy