Zajęcia sportowe dla najmłodszych – TOP 5

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zdrowe i wysportowane. Nie każdy jednak wie, że do świata zdrowych nawyków może wprowadzić je w bardzo prosty sposób – zapisując na zajęcia sportowe dla najmłodszych. Treningi to świetna forma spędzania czasu wolnego, a bardzo możliwe, że i wstęp do poważniejszej przygody ze sportem. W jakim wieku posłać dziecko na pierwszy trening? Jaki sport będzie odpowiedni dla malucha? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku.

Kiedy na zajęcia sportowe dla najmłodszych

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy trener powie: „Jak najwcześniej!”. Instruktorzy zazwyczaj patrzą na to przez pryzmat późniejszych wyników, jakie dziecko może osiągnąć w danej dyscyplinie. Ale koniec końców zajęcia sportowe dla najmłodszych mają być frajdą i dobrą zabawą. Każdy rodzic najlepiej będzie zatem wiedział, kiedy zapisać dziecko na zajęcia. Obserwując malucha, zobaczysz czy jego „wysportowanie” pozwoli mu na udział w danych treningach. Zwróć uwagę na to, czy dziecko będzie w stanie skupić się na czas zajęć, jak zachowuje się w nowych grupach i czy potrafi podporządkować się określonym zasadom i obowiązkom. Istotnym czynnikiem są również indywidualne predyspozycje dziecka oraz jego płeć.

Zanim poślesz dziecko na zajęcia sportowe, warto skonsultować się z pediatrą. Wielu rodziców lekceważy tę kwestię, co jest bardzo ryzykowne. Lekarz przebada dziecko, stwierdzi czy istnieją przeciwwskazania do uprawiania sportu i oceni jego sprawność fizyczną.

Jakie zajęcia sportowe dla najmłodszych wybrać

Warto przybliżyć dziecku specyfikę jak największej ilości dyscyplin sportowych. Pozwoli to przekonać się maluchowi, co sprawia mu największy „fun” i na jakich zajęciach będzie czuło się najlepiej. Do wyboru masz między innymi piłkę nożną, koszykówkę, jazdę konną, pływanie, karate, boks, taniec nowoczesny, taniec towarzyski, balet, pływanie czy gimnastykę. Pamiętaj jednak o tym, by wybierając zajęcia sportowe dla najmłodszych, nie przelewać swoich ambicji sportowych na dziecko, bo to ono, a nie Ty, będzie uczęszczać na zajęcia. Takie zachowania potrafią zniechęcić malucha do uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportowej.

Poniżej przedstawimy charakterystykę pięciu najpopularniejszych dyscyplin, które od lat królują wśród najmłodszych.

Piłka nożna

Piłka nożna to niewątpliwie najbardziej popularna dyscyplina sportowa wśród chłopców. Chyba każdy ojciec w dzieciństwie biegał po podwórku w koszulce swojego ulubionego piłkarza. Do szczęścia potrzebował jedynie kilku kolegów i piłki do nogi. Aktualnie w każdym mieście są szkółki piłkarskie dla najmłodszych bądź zajęcia pozalekcyjne związane z piłką nożną. Tę dyscyplinę możesz dziecku przybliżyć sam na własnym podwórku, jak tylko zacznie chodzić. Oczywiście w formie zabawy z piłką – kopanie piłki, wyrzuty do góry, turlanie czy rzuty do drugiej osoby. Wraz z rozwojem dziecka, możesz połączyć zabawę z prostymi elementami technicznymi. Dziecko w wieku 4-6 lat powinno już bez problemu kopnąć piłkę we wskazanym przez Ciebie kierunku czy wykonać prosty slalom z piłką. Pamiętaj o tym, by ćwiczenia miały charakter ogólnorozwojowy, były proste i zrozumiałe dla Twojego malucha.

Zajęcia sportowe u najmłodszych kształtują zmysł równowagi i koordynację ruchową. Gdy dziecko będzie miało około 6 lat, jest już w stanie wykonywać w miarę precyzyjnie polecenia trenera i współzawodniczyć z innymi małymi piłkarzami. Zajęcia nie powinny jednak zbytnio obciążać małego organizmu, gdyż ciało przyszłego sportowca nie jest wystarczająco mocne i w pełni rozwinięte, a co za tym idzie, nie jest tak odporne na kontuzje i mikrourazy. Początkowe treningi piłki nożnej będą opierały się na grach i zabawach z piłką oraz prostych ćwiczeniach zadaniowych.

Badania przeprowadzone przez lekarzy i pedagogów dowodzą, że optymalnym wiekiem, w którym dziecko powinno rozpocząć specjalistyczne treningi piłkarskie, jest 11. rok życia. To właśnie wówczas jest u dziecka najlepszy czas na wyuczenie ruchów i przyswajanie konkretnych zachowań. Warto wtedy poszukać w okolicy szkółki piłkarskiej dla najmłodszych. W tym wieku trener najczęściej wychwyci już predyspozycje Twojego dziecka do tego, by trenowało w grupach specjalistycznych, bądź też spełniało swoje piłkarskie marzenia zupełnie amatorsko.

Zalety takich zajęć:

 • wzmacnia i rozwija mięśnie,
 • poprawia koordynację ruchową,
 • uczy samodyscypliny,
 • wpaja zasady fair play,
 • uczy współpracy z innymi,
 • poprawia wytrzymałość i zmniejsza ryzyko urazów,
 • jest świetną zabawą.

  

Pływanie

Pływanie jest bardzo przydatną umiejętnością. Pozwoli na bezpieczną zabawę nad wodą. O zdrowotnych korzyściach nie trzeba już nawet wspominać, gdyż znane są każdemu. Naukę pływania można rozpocząć już w drugim miesiącu życia niemowlaka. Dziecko do 6-8 miesiąca życia nie boi się wody i nie otwiera ust po zanurzeniu w niej. To odruch zapamiętany jeszcze z okresu życia płodowego. Oczywiście na początku jest to oswajanie z wodą, polewanie nią maluszka czy dryfowanie z niemowlakiem na powierzchni wody. Brak koordynacji ruchów, krótkie i słabe nóżki oraz ciężka główka – te cechy niemowlaka nie pomagają w nauce pływania w pierwszych miesiącach. Z czasem ruchy te nie będą już przypadkowe, nóżki i rączki się wzmocnią, a główka będzie pewnie utrzymywana, wtedy lekcje pływania dla najmłodszych będą ogromną przyjemnością zarówno dla malucha, jak i Ciebie.

Dziecko w wieku 1-2 lat jest już na tyle rozwinięte, że może rozpocząć naukę pływania z makaronami i deskami. Przybory pomogą mu szybciej opanować ruchy rękoma i nogami oraz nauczą, jak działa wyporność wody. Dziecko będzie się z nimi czuło bezpieczniej i bardziej komfortowo. Maluch pod Twoją opieką może już zanurzać główkę pod wodą i trenować oddech, powoli wypuszczając powietrze noskiem. Dobrą zabawą będzie dla niego wyławianie z dna brodzika zabawek.

Malucha w wieku przedszkolnym śmiało możesz zapisać na lekcje pływania dla najmłodszych na basenie. Bystry przedszkolak, który już wcześniej bawił się z Tobą w wodzie, bez problemu szybko nauczy się pływać na grzbiecie lub uproszczonym kraulem.

Zalety takich zajęć:

 • rozwija prawie wszystkie partie mięśni,
 • nie obciąża stawów,
 • regularne pływanie znacznie poprawia kondycję,
 • wpływa na rozwój układów oddechowego i krążenia,
 • uczy samodyscypliny,
 • rozwijają koordynację ruchową,
 • niweluje wady postawy.

  

Tenis

Wiek, w którym Twoje dziecko może zacząć przygodę z tenisem jest dość ciężko sprecyzować. Organizm dziecka powinien być bowiem na odpowiednim etapie rozwoju. Bardzo dobra koordynacja ruchowa, zręczność, szybkość, wytrwałość i siła to tylko nieliczne z cech, które są istotne podczas gry w tenisa. Na podstawie ogólnych doświadczeń trenerów, umownym wiekiem, w którym można rozpocząć treningi tenisa dla najmłodszych to w przybliżeniu wiek od 5 do 7 lat, przy czym należy zwrócić uwagę na wyżej wspomniane cechy. Rozwój dziecka jest bardzo indywidualną sprawą – niektóre dzieci mogą rozpoczynać treningi tenisa dla najmłodszych w wieku przedszkolnym, inne z kolei muszą poczekać trochę dłużej.

Na początku zabawy z tenisem nie ma potrzeby kupowania sprzętu. W szkółkach zwykle można wypożyczyć rakiety i piłki. Gdy rodzice, a przede wszystkim maluch ma pewność, że chce kontynuować przygodę z tym sportem, warto rozejrzeć się za rakietą. Na początku nie warto inwestować w droższy sprzęt, dziecko szybko wyrasta z rakiety. Rakieta powinna być dopasowana do wzrostu i siły dziecka. Jeśli ma być to rekreacyjna forma aktywności ruchowej, dziecko nie będzie potrzebowało też specjalistycznego stroju czy obuwia. Wystarczą wygodne buty sportowe i strój taki, jak na zajęcia WF.

Zalety takich zajęć:

 • poprawa kondycji i koordynacji ruchowej,
 • wpaja zasady fair play,
 • uczy zdrowej rywalizacji i kształtuje charakter,
 • zapewnia rozwój intelektualny i uczy szybkiego analizowania sytuacji,
 • uczy dyscypliny i samodzielności.

  

Sztuki walki

Wielu rodziców ma obawy przed zapisaniem swojego dziecka na zajęcia karate czy judo, ponieważ uważa, że wywołują agresję, a przy tym są bardzo kontuzjogenne. Nic bardziej mylnego. Sale odpowiednio przystosowane do zajęć i wykwalifikowana kadra trenerska to gwarancja w pełni bezpiecznych zajęć sztuk walki dla dzieci.

W ostatnich latach dostrzegamy szybki rozwój klubów mających w swojej ofercie zajęcia sportów walki dla dzieci. Na treningi sportów walki rodzice zapisują nawet 3-letnie dzieci. Podczas zajęć trenerzy sprytnie wplatają do gier i zabaw ogólnorozwojowych elementy bardziej techniczne. Jiu – jitsu czy judo to jedne z najchętniej polecanych sztuk walki dla dzieci. Są to style chwytane, czyli takie, w których bazuje się na rzutach, dźwigniach i chwytach z pominięciem uderzeń i kopnięć. Aby zacząć przygodę ze sztukami walki, Twoje dziecko potrzebować będzie jedynie wygodnego stroju, koszulki i dresów (obuwie jest zbędne, ćwiczyć można na bosaka) i chęci. Jeśli dziecku spodoba się taka aktywność, dobrym pomysłem będzie inwestycja w kimono do judo bądź gi do jiu – jitsu.

Zalety takich zajęć:

 • uczą dyscypliny,
 • poprawiają kondycję i koordynację ruchową,
 • rozwijają większość partii mięśni,
 • poprawiają gibkość i rozciągniecie,
 • uczą samodyscypliny i szacunku do innych,
 • wzmacniają poczucie własnej wartości i poczucie bezpieczeństwa.

  

Gimnastyka

Mówiąc o gimnastyce, najczęściej myślimy o gimnastyce korekcyjnej lub wykonywaniu „fikołków” na lekcji WF. Jeśli Twoje dziecko jest pełne energii i woli sporty indywidualne, gimnastyka sportowa dla dzieci będzie dobrym wyborem.

Gimnastyka sportowa jest nierozłącznym elementem każdej innej dyscypliny sportowej, co sprawia, że zapewni doskonałe przygotowanie początkowe organizmu dla różnych sportów. Gimnastykę mogą trenować zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Wiek, w którym Twoja pociecha może rozpocząć treningi to 5-6 lat. Wtedy to ciało jest w pełni przygotowane do jej uprawiania, a motoryka dziecka jest już na takim poziomie, że malec słucha poleceń trenera i zapamiętuje podstawowe elementy gimnastyczne.

Nie każdy maluch jest w stanie wytrzymać rozłąkę z rodzicami czy skoncentrować się podczas godzinnego treningu, więc trenerzy w początkowych fazach zajęć organizują wiele gier i zabaw z elementami gimnastycznymi. Dzięki temu Twoje dziecko, powoli nabierała pewności siebie i stopniowo może wykonywać coraz trudniejsze ćwiczenia. Jeśli zdecydujesz się posłać dziecko na treningi gimnastyki sportowej dla dzieci, nie kupuj specjalistycznych strojów i przyrządów. Wystarczy strój taki, jak na WF i skarpetki antypoślizgowe.

Zalety takich zajęć:

 • rozwija gibkość, skoczność i wytrzymałość,
 • uczy dyscypliny i wytrwałości,
 • niweluje i zapobiega powstawaniu wad postawy,
 • umiejętności, których nauczy się Twoje dziecko, przydadzą się mu na innych zajęciach sportowych.

  

 

Zajęcia sportowe dla najmłodszych mają być dobrą zabawą dla Twojego dziecka. Maluch musi czerpać z nich przyjemność i z ochotą przychodzić na treningi. Przedstawiliśmy tylko kilka dyscyplin, które mogą zainteresować Twoje dziecko. Warto by samodzielnie odkryło ono sport, w którym będzie się spełniało i rozwijało. Dobrze wybrane zajęcia sportowe dla najmłodszych sprawią, że w dziecku rozwinie się duch sportowy, a korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej będą szły w parze z sukcesami, które będzie odnosiło. Kto wie, może w przyszłości zostanie wielką gwiazdą stadionów piłkarskich, basenów olimpijskich czy kortów Wimbledonu?

 

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Sztuki walki dla dzieci – jaki sport będzie dobry na początek?

Korki dla dzieci adidas. Które wybrać?

Jak wybrać szkółkę piłkarską dla dziecka?

Tenis ziemny – 7 powodów, dla których warto grać

2 komentarze
 1. Kamil

  U nas wybór padł na piłkę nożną w akademii piłkarskiej FFK SPORT – https://ffksport.pl. Ważne jest natomiast aby dziecko miało możliwość sprawdzić się w różnych dyscyplinach 😉

  29 lipca 2023 at 14:57
  • sportbazar.pl
   sportbazar.pl

   To prawda. wybór zajęć sportowych musi być wyborem dziecka, nie rodzica.

   31 lipca 2023 at 09:28

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!