Gdy słońce za oknem nabiera swej mocy, nie tylko przyroda budzi się do życia. Również w nas rośnie chęć do wszelkich aktywności na świeżym powietrzu, w tym do biegania. Im temperatura wyższa, tym i chęci jest więcej! Jak się do tego dobrze przygotować? Podpowiadamy, w czym biegać na wiosnę.
Odpowiedni strój do biegania na wiosnę, czyli jaki? Wszystko zależy od…
W dużym uproszeniu można przyjąć, że biegaczy podzielić możemy na dwie zasadnicze grupy. Jedną stanowią ci regularni, którym niestraszne są żadne zawirowania pogody. Drugą stanowią ci, których motywuje dopiero wzrost temperatury powietrza lub świadomość nadprogramowej ilości „po-zimowych” kilogramów. Bez względu na stopień zaawansowania, jednych i drugich biegaczy łączy jedno: do biegania należy się przygotować odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych. Zatem w czym biegać na wiosnę? Na co w szczególności należy zwrócić uwagę kompletując wiosenną garderobę biegową?
Nie jest możliwe przygotowanie jednego, uniwersalnego zestawu dla wszystkich biegaczy, ponieważ istnieje wiele aspektów, które należy przy tym wziąć pod uwagę. Jednym z nich są nasze osobiste zwyczaje treningowe, np. co do pory dnia, w których biegamy. Wiosną w szczególności występują znaczące różnice w temperaturze odczuwalnej rano i wieczorem w stosunku do tej w środku dnia. Dzień też dniowi nie jest równy. Wiosenna pogoda bywa wyjątkowo kapryśna, nadal występują przymrozki, opady śniegu lub krypy śnieżnej. Każdy z nas ma też inny próg odczuwania temperatury, inną wrażliwość na chłód. Inne są więc nasze potrzeby odzieżowe.
Jakby tego było mało, na dobór stroju do biegania wiosną wpływa również długość samego treningu oraz jego intensywność. W zależności od panujących warunków atmosferycznych zaleca się zatem stosowanie różnych kombinacji odzieży sportowej. Poniżej przestawiamy produkty, które warto mieć w swojej wiosennej „szafie biegowej”.
W czym biegać na wiosnę? Podstawowe części garderoby biegacza – mix & run
Jak wspomniano powyżej, strój do biegania wiosną należy dopasować do panujących warunków. Doświadczeni sportowcy zdecydowanie odradzają treningi w odzieży z dużą zawartością bawełny. Taki materiał mocno chłonie pot i słabo odparowuje zgromadzoną w sobie wilgoć. Mokra odzież powoduje szybkie wychłodzenie organizmu, to zaś prosta droga do przeziębienia. Dobierając odzież sportową kieruj się zatem jej oddychalnością oraz własnym komfortem.
Co zatem powinno się znaleźć w szafie każdego biegacza?
Zobacz w sklepie sportbazar.pl
Stanik sportowy (dla kobiet)
Jest to niezbędny element sportowej garderoby każdej, aktywnej kobiety. By jednak dobrze spełniał swoją rolę, bezwzględnie musi on być dobrze dopasowany. O tym, w jaki sposób zrobić najlepiej, napisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów (tutaj).
Koszulka do biegania
Odpowiednia koszulka do biegania to podstawa każdego stroju treningowego. Powinna być wykonana z szybkoschnącej tkaniny syntetycznej, która zapewnia termoregulację i efektywne odprowadzanie wilgoci. Rekomendowane są wszelkie koszulki poliestrowe, o dowolnym kroju. Ich wybór zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji biegacza. Jeśli to klasyczna koszulka treningowa – może być ona luźniejsza w kroju. Z kolei wszelkie koszulki termoaktywne czy kompresyjne powinny ściśle przylegać do ciała, bo tylko wówczas dobrze spełniają swoją rolę. Dodatkowym atutem koszulki biegowej będzie wydłużony tył, który zapobiega podwiewaniu oraz wstawki z siateczki wentylacyjnej pod pachami lub na plecach.
Zobacz w sklepie sportbazar.pl
Bluza do biegania
Bluza do biegania wiosną powinna być uszyta z syntetycznej tkaniny technicznej, być lekka i oddychająca, ewentualnie lekko podszyta delikatnym meszkiem. W zależności od warunków pogodowych może być noszona samodzielnie, na koszulkę lub jako dodatkowa warstwa pod kurtkę. Z jednej strony powinna być niezbyt luźna, z drugiej nie ograniczająca ruchów. Jej atutem będzie wysoki kołnierz (np. typu stójka), który ochroni szyję biegacza przed chłodem czy wiatrem oraz otwory wentylacyjne poprawiające przewiewność stroju. Ze względów bezpieczeństwa warto też zwrócić uwagę czy posiada widoczne elementy odblaskowe.
Kurtka biegowa na wiosnę
Wybór kurtek biegowych jest bardzo szeroki, wśród nich te przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe. Wiosną warto postawić na rozwiązania pośrednie, z lekkim naciskiem na wiatroodporność stroju. Wiosenna kurtka biegowa powinna być zatem niezbyt gruba, nieocieplana i głównie chronić przed wiatrem. O tej porze roku kurtka będzie noszona na bluzę lub też bezpośrednio na koszulkę z krótkim rękawem. Warto zatem dopilnować, by była ona wykonana z materiału, który nie będzie się kleił do skóry oraz by jej wewnętrzne szwy były odpowiednio zabezpieczone i w trakcie biegu nie powodowały nieprzyjemnych otarć.
Co jeszcze jest ważne w przypadku wyboru kurtki do biegania na wiosnę? Powinna być ona oddychająca: dobrze odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry i nie parować od środka. Kurtki typowo przeciwdeszczowe często charakteryzują się mniejszymi właściwościami oddychającymi, dobrze jest zatem, jeśli taka kurtka posiada wywietrzniki (otwory wentylacyjne), rozszczelnienia na plecach lub siateczkowe wstawki pod pachami.
Wiosną, gdy pogoda bywa kapryśna, ważną cechą każdej kurtki do biegania będzie też też kompaktowość i lekkość. Możliwość wygodnego złożenia i zmieszczenia jej, np. w kieszonce przy pasku docenią w szczególności ci biegacze, którzy się szybko zagrzewają…..
Zobacz w sklepie sportbazar.pl
Kamizelka dla biegaczy
Kamizelka jest doskonałym substytutem kurtki podczas wszelkich wiosennych wybiegów. Świetnie chroni ona tułów przez wyziębieniem i jednocześnie gwarantuje znakomitą wentylację. W wielu przypadkach jest dużo lepszą opcją niż kurtka.
Spodnie lub legginsy
Wybór między luźnymi spodniami sportowymi a legginsami w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji każdej osoby. Ważne, by były uszyte z oddychających materiałów, które dobrze odprowadzają wilgoć.
Legginsy mają jednak kilka istotnych zalet, które warto wziąć pod uwagę kompletując strój do biegania na wiosnę. Ściśle przylegają one do ciała, dlatego lepiej wchłaniają i odprowadzają pot z powierzchni skóry, lepiej trzymają też temperaturę. Dzięki ścisłemu dopasowaniu legginsy znakomicie utrzymują mięśnie „w ryzach”, zwiększając komfort biegania. Bardzo często posiadają one konstrukcję bezszwową oraz płaskie szwy, w związku z czym nie powodują otarć, szczególnie we wrażliwej na to strefie udowej.
Wiosną rekomendowane są spodnie długie lub te średniej długości. Mogą być podszyte lekkim meszkiem, co przyda się w szczególności w rześkie, wiosenne poranki. Fajnie, jeśli spodnie posiadają też małą kieszonkę na klucz czy telefon lub mini-sakiewkę na plecach.
Zobacz w sklepie sportbazar.pl
Skarpetki
Skarpety biegowe to tylko z pozoru nieistotny element garderoby biegacza. Skarpetki sportowe uchronią nasze stopy przed odparzeniami i odciskami. Dobrze, gdy są skrojone bezszwowo, ze wzmocnieniem na piętach, ściągaczem na wysokości śródstopia oraz z dopasowanym (choć nie za mocno) ściągaczem w okolicach kostki. Niewiele osób zadaje sobie sprawę jak ważna jest ochrona Achillesa przez wyziębieniem. Pozwoli to nam zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji tego niezwykle istotnego ścięgna. Z tej właśnie przyczyny w chłodniejsze dni rekomendowane są skarpetki biegowe wyższe niż te do kostki.
Sportowe akcesoria do biegania
Wczesne miesiące wiosenne (marzec i kwiecień) to okres, w którym najłatwiej o złapanie infekcji. Istotne jest zatem, by chronić głowę i szyję przez wyziębieniem. Można skorzystać w tym celu z opaski, buffa lub czapeczki z daszkiem. Opaska na głowę świetnie sprawdzi się w wietrzne dni. Uniwersalności buffa nie trzeba nikomu zachwalać, a czapeczka z daszkiem to nie tylko ochrona przed słońcem i deszczem. Jeśli jest uszyta w odpowiedniego materiału, wchłonie również spływający po twarzy pot.
Zobacz w sklepie sportbazar.pl
Buty do biegania
Buty do biegania to element wyposażenia biegowego, w który zdecydowanie warto zainwestować najwięcej. Powinny być one dopasowane do rutyny treningowej danego biegacza. Poniżej podstawowe cechy, na które należy zwrócić uwagę:
- dobra amortyzacja,
- dobre trzymanie stopy,
- odpowiedni bieżnik, dopasowany do podłoża, po którym się biega,
- przewiewna cholewka,
- dobrze dobrany rozmiar (jest on większy od tego standardowo noszonego o minimum 1-1,5 cm).
Dobór właściwego obuwia to sprawa bardzo indywidualna, poświęcone zostały temu osobne artykuły.
Strój do biegania na wiosnę – nie za grubo, nie za cienko…
Podstawowym błędem, popełnianym przez większość biegaczy to skłonność to przegrzewania. Stopniowy wzrost temperatury powietrza wymaga od nas innego podejścia do kwestii ubioru niż miało to miejsce zimą. Ocieplane części garderoby można więc już powoli odkładać na przyszły rok. Pamiętać jednak należy, że wiosna to niestety również bardzo „zdradliwa” pora roku. Nabierające mocy słońce często usypia naszą czujność i zachęca do nadmiernego zrzucania kolejnych warstw stroju, a stąd już prosta droga do złapania niepożądanej infekcji. Do kwestii doboru właściwego stroju do biegania wiosną należy więc podejść z niezwykłą rozwagą.
Przyjmuje się, że gdy temperatura za oknem oscyluje pomiędzy 0 a 15 st. Celsjusza, ubiór treningowy powinien się składać z dwóch lub maksymalnie trzech warstw odzieży, dopasowanych do panujących warunków atmosferycznych. Zatem w czym biegać wiosną?
Warstwą pierwszą stanowi klasyczna koszulka poliestrowa o luźnym kroju lub też dopasowana koszulka termoaktywna. Drugą warstwą może być bluza lub kurtka softshell, która trzyma dobrze ciepło i jednocześnie skutecznie odprowadza wilgoć. Wiosenną porą, przed wyjściem na trening sprawdź najbardziej aktualną prognozę pogody. Pamiętaj, że o tej porze roku powietrze nie jest jeszcze takie nagrzane. Jeśli wieje, koniecznie chroń głowę i szyję. A potem… Ciesz się w pełni wiosenną aktywnością! 🙂
Przeczytaj inne wpisy:
10-tygodniowy plan treningowy, czyli jak zacząć biegać?
Jak oddychać podczas biegania? Przydatne techniki i ćwiczenia oddechowe
Bieganie w upale. Jak radzić sobie z wysoką temperaturą?
Bieganie dla początkujących? Duże błędy – mówi trener biegania [WYWIAD]
Zainspiruj się!
Z bieganiem ja dodam aby też uważać. Bo bardzo często wiele osób mówi, że dobre dla zrzucenia wagi jest właśnie bieganie. Tylko do jakieś wagi użytkownika. Gdy jest otyłość to wręcz jest niezalecane bieganie https://totemat.pl/odchudzanie-a-bieganie-z-nadwaga-lepiej-to-przeczytaj/ wtedy można zepsuć sobie nie tylko kolana ale i inne części ciała. Nieraz widzę bardzo ciężkie osoby co biegają, najszybciej sobie uszkodzą pewnie przy okazji jednak okolice kolan.
Tak, to prawda. W takim przypadku na początek zalecamy dietę pod okiem specjalisty i lżejszą formę aktywności.