Bluzy piłkarskie – Nike czy adidas?

Bluzy piłkarskie noszone są niemal przez wszystkich futbolistów, zwłaszcza podczas treningu. Są ciepłe, chronią przed wiatrem i dobrze odprowadzają pot. Porównaliśmy więc dla was dwa sztandarowe modele dwóch największych marek sportowych. Przed wami Adidas Condivo 16 i Nike Drill Top. ?

Wiosna już praktycznie w pełni, za oknem wciąż ?, ale to nie oznacza, że następne tygodnie będą już tylko ciepłe i słoneczne. Wiedzieli o tym nasi przodkowie, którzy wzbogacili nasz język przysłowiami o marcu i kwietniu, czyli opowieści o przeplataniu zimy z latem. Marzec i kwiecień to czas, gdy zwykle jest nam albo za gorąco, albo za zimno. Ranki bywają jeszcze mroźne, a wietrzne wieczory nie pozwalają na bieganie w letnim stroju.

Dlaczego warto założyć bluzę piłkarską?

Czy trzeba wziąć ze sobą na bieganie lub na orlika coś ciepłego? Odpowiedzią może być ryzyko biegania w krótkim rękawku: spędzanie następnych dni w towarzystwie leków na przeziębienie i chusteczek higienicznych.

To częsty błąd o tej porze roku. Zbyt optymistycznie podchodzimy do pogody, bierzemy ze sobą tylko koszulkę i szybko zaczynamy chorować. Kwiecień to też czas przesilenia wiosennego – niektórzy z nas reagują na zmiany pogody obniżeniem odporności, łatwiej jest więc złapać chorobę.

Bluzy piłkarskie to oczywiście nie nowość, piłkarze od zawsze mieli je ze sobą, choć najczęściej przede wszystkim na trening, ewentualnie meczową rozgrzewkę. W latach 90. najpopularniejsze były szerokie, szeleszczące bluzy, zwłaszcza produkowane przez włoską firmę Kappa, która ubierała wówczas włoską reprezentację, Juventus czy Barcelonę. Dziś te bluzy wyglądają tak samo oldschoolowo jak karty z koszykarzami NBA, guma turbo czy Tsubasa Ozora

One ocieplały, ale aż za bardzo. W efekcie były całe mokre od potu, bo człowiek był aż za bardzo zgrzany.

Adidas kontra Nike ?

Świat poszedł jednak do przodu, pojawiły się nowe materiały, które lepiej spełniają swoje zadanie niż dawne ubrania. Adidas i Nike walczą w wyścigu zbrojeń na technologie, które zwiększają komfort uprawiania dowolnego sportu. Najwięcej dzieje się oczywiście w butach, ale i w kwestii ubrań wiele się zmienia.

Sztandarowe produkty Adidasa są uszyte z poliestru zgodnie z systemem Climacool, który przede wszystkim zapewnia odpowiednią wentylację i przewiewność. To przydaje się wtedy, gdy twój styl gry nie zakłada człapania pod bramką rywala i czekanie na okazję. Jeśli chcesz wydrzeć zwycięstwo i harujesz na całym boisku, potrzebujesz dobrego stroju. Podobnie działa Dri-FIT w bluzach (i nie tylko) Nike – wyprowadza pot na wierzch bluzy i tam pozwala fizyce robić swoją pracę – woda po prostu paruje.

Bluzy piłkarskie mają dziś podobny krój jak koszulki. Nie są już szerokie i workowate, ale zgodnie z panującym dziś w modzie slim-fitem przylegają do ciała. Nie krępują ruchów, nie szeleszczą. Praktycznie ich nie czuć, poza tym, że dzięki nim jest ciepło i nie przeszkadza nam wiatr. Są po prostu cool.

Na tym jednak kończą się podobieństwa – bluzy różnią się między sobą sposobem zakładania, rodzajem kołnierzyka i dodatkowymi funkcjami. Tak jest właśnie z bluzami Adidas Condivo 16 i Nike Drill Top. Obie bluzy można kupić osobno albo jako część kompletu wraz z długimi spodniami.

Bluza piłkarska Adidas Condivo 16

To obecnie jeden z najpopularniejszych modeli wśród klubów piłkarskich na niemal każdym szczeblu. Noszą je do treningu piłkarze Bayernu Monachium, Wisły Kraków, zakładają je też piłkarze-amatorzy w klubach z niższych lig.

 

Adidas stworzył bluzę biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby piłkarzy przy wietrznej, chłodnej pogodzie. Bluza Condivo ma elastyczny kołnierz – gdy chcesz ochronić szyję możesz go zaciągnąć pod brodę, możesz też go zostawić niżej.

Rękawy kończą się mniej więcej w 3/4 ręki, poniżej jest przedłużenie rękawa stworzone z bardzo miękkiej i przyjemnej w dotyku mieszanki poliestrowo – elastanowej zakończonej rękawicą z otworem na kciuk. Dzięki temu rozciąga się tylko końcówka rękawa, cała reszta trzyma się doskonale bluzy.

To powoduje, że wygląd bluzy nie każdemu musi się podobać, ale i tak nie odbiega zbytnio od standardowego desingu. Condivo 16 to bluza, która pokazuje, że ma być przede wszystkim praktyczna. Dobrze trzyma ciepło i odprowadza pot, jest też bardzo wygodna.

Nike Drill Top – podstawowa bluza piłkarska

To standardowa bluza piłkarska amerykańskiego koncernu, noszą ją piłkarze na całym świecie, na czele z FC Barceloną, Manchesterem City czy reprezentacją Francji. I podobnie jak w przypadku Adidasa, zakładają ją też kluby amatorskie, które jednak wolą Nike’a od firmy założonej przez Adiego Dasslera.

 

 

Główną różnicą między Drill Top a Condivo jest wygląd rękawu. Amerykanie zdecydowali się na zwykły rękaw, zakończony jednak otworem na kciuk.

Dla niektórych to krok w stronę uproszczenia bluzy, innym może jednak wydać się niewygodne i trochę krępujące ruchy. W bluzie Adidasa rozciągnięta była tylko końcówka rękawa, w Nike’u jest to cały rękaw, co może przeszkadzać na barkach, które nie będą tak swobodne.

Inny jest też rodzaj kołnierza. Nike wybrał krótki zamek (kończący się na wysokości piersi), który pozwala na regulowanie kołnierzyka od bardziej luźnego do okalającego całą szyję aż po brodę.

Drill Top dobrze wygląda, trzyma ciepło – spełnia swoje zadanie w podstawowym stopniu. Problemem może być właśnie dyskomfort spowodowany zbytnim rozciągnięciem całego rękawa.

 

Adidas Condivo 16
Zalety Wady
  • Rękaw nie krępujący ruchów
  • Dobrze odprowadzają pot
  • Elastyczny kołnierzyk
  • Wyższa cena
Cena: 169 zł
Nike Drill Top
Zalety Wady
  • Dobrze odprowadzają pot
  • Minimalistyczny wzór, jednolity rękaw
  • Zamek przy kołnierzyku
  • Zbyt rozciągnięty rękaw
Cena: 129 zł
[/su_table] Obie bluzy są bardzo popularne i nie ma w tym przypadku. Dobrze spełniają swoje zadanie – chronią przed ?, ocieplają i odprowadzają pot tak, że nie zaczniesz się w tych   bluzach gotować. Adidas zaproponował odważne rozwiązanie rękawka – funkcjonalne, ale dla niektórych mało estetyczne. Nam to się jednak podoba i dlatego polecamy właśnie Adidas Condivo 16.

Zobacz inne porównania produktów piłkarskich

Ochraniacze piłkarskie Nike – Charge 2.0 czy Mercurial Lite?

Asadi czy Reusch – wybieramy najlepsze rękawice bramkarskie

Dres na trening piłkarski. Wybierz Sereno lub Saturno

1200x410_asics

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Jak przygotować się do treningu w chłodniejsze dni?
2. Bawełniane spodnie dresowe dla mężczyzn: adidas Core 18 vs. Nike Team Club 19, czyli starcie gigantów
3. Sezon na piłkę nie kończy się zimą! Mierzymy bluzę piłkarską Adidas Condivo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!