Dlaczego warto wybrać plecak High Peak Onyx 18? To dobry plecak w góry i nie tylko

W pogoni za spełnieniem jak największych wymagań – jednocześnie plecak w góry i plecak do miasta – producenci często tworzą produkty, które nie spełniają żadnego. High Peak Onyx 18 jest inny – udźwignie nie tylko twój bagaż, ale wiele ról.

Wypadki mają to do siebie, że choć wszystko działo się w sekundę, mogę dokładnie odtworzyć jak to się stało. Pamiętam idiotyczny i bolesny wślizg na betonie, który zostawił wielką szramę na mojej nodze. A blizny na czole do dziś przypominają mi, że nie warto bujać się na krześle, nawet jeśli jest się ciekawskim świata trzylatkiem.

Jak przez plecak zniszczyłem laptopa

I do dziś, gdy otwieram laptopa, wspominam dzień, w którym go zniszczyłem. Przez bruk, przez moją nieuwagę, ale też przez plecak, który parę dni wcześniej kupiłem w sieciówce.

Było bardzo gorąco, więc uznałem, że warto przejechać się na rowerze miejskim. Jak gdyby nigdy nic, wsadziłem plecak do bagażnika przed sobą, bo nie chciałem się spocić.

Jechałem dość szybko po bruku i wtem z bagażnika wypadł mój plecak i z hukiem upadł na bruk. Woda była cała, książka też, ale laptop został solidnie pokiereszowany, ma zagięte rogi i nie może się zamknąć. Wciąż działa, ale już go raczej nie sprzedam.

Chciałem uniwersalnego plecaka, więc kierowałem się tylko wyglądem, nie funkcją. Nie patrzyłem więc na szelki, system nośny, wybór komór czy strukturę tyłu plecaka. Jak się potem okazało, są to całkiem ważne kwestie.

Jaki plecak w góry? Jaki do miasta?

Uniwersalny plecak musi sprawdzić się w wielu sytuacjach. Musi spełniać swoją funkcję w większości sytuacji: gdy jadę do pracy, idę w góry czy jeżdżę na rowerze. A w zimie nie powinienem sprawiać mi problemów na nartach.

Jeśli szukasz takiego plecaka, musisz zwrócić uwagę na to, czy jest stabilny, z jakich materiałów jest zrobiony, czy jest dodatkowo utwardzany. Duże znaczenie mają szelki i dodatkowe paski, które mają trzymać plecak tak, by ten nie bujał się na wszystkie strony i się eksploatował.

I co czasem umyka – musi być dobry dla kręgosłupa. Dużo mówi się o tym, by starannie dobierać tornistry dla dzieci, bo inaczej zniszczą sobie plecy, ale to samo tyczy się dorosłych. Niewiele jest rzeczy gorszych dla kręgosłupa niż długa wycieczka w góry z fatalnym, dopakowanym do granic możliwości plecakiem.

Plecak High Peak Onyx 18 – jaki jest?

High Peak Onyx 18 to nie plecak idealny – nie zmieścisz do niego więcej niż to, czego potrzebujesz na maksymalnie jeden dzień. Mógłby być więc odrobinę większy, więc jest też wersja 24 litrowa, którą można już zabrać na weekendowy wypad w góry. Zapakujesz do niej też więcej dokumentów czy książek, jeśli tego wymagasz od miejskiego plecaka.

Ale i 18 litrów spokojnie wystarczy tym, którzy nie wybierają się na długie eskapady. W góry weźmiesz wodę, lekką kurtkę, prowiant i drobne przedmioty, a do miasta laptopa, książkę i obiad do pracy.

Onyx 18 nie zaskakuje wyglądem. Jest czarny, nie ma udziwnień, które odstraszałyby miłośników klasycznego design.

Komfort i bezpieczeństwo

Na drugi rzut oka widać jednak inną niż standardowa bryłę. High Peak Onyx 18 ma wyprofilowane plecy – nie przylegają całą powierzchnią do ciała, a lekko od niego odchodzą zostawiając odrobinę wolnej przestrzeni. Mają też rozciągniętą na całej długości siatkę, która ma dobrze odprowadzać powietrze. Efekt? Plecy oddychają, zamiast się pocić. Nie ma więc mokrych śladów na koszulce. Producent nazywa ten system Airtex.

PLECAK HIGH PEAK ONYX 18

Plecy są też dodatkowo wzmocnione. Gdy weźmiesz Onyxa do ręki, poczujesz, że to solidna konstrukcja – twarda, mocna i bezpieczna. Laptop w środku wytrzyma nawet upadek z roweru. Plecak wykonany jest z wytrzymałego materiału, widać też, że ma mocne szwy.

Główna komora zamyka się na zamek błyskawiczny, z którym raczej nie będzie zbyt wielu problemów – nie zacina się i nie niszczy. Objętość Onyxa można zmienić dzięki pasom kompresyjnym. Metamorfoza zgrabnego plecaka miejskiego w odrobinę większy na górskie wycieczki nie jest żadnym problemem.

Za komfort noszenia odpowiadają przede wszystkim szelki wykonane z pianki, pokryte siatką. Raz, że dobrze trzymają całą konstrukcję plecaka i są bardziej wytrzymałe niż te montowane w tańszych plecakach. Dwa, że nie obcierają skóry. Pomagają im dodatkowe pasy na wysokości klatki piersiowej i bioder. Dzięki temu dłuższe wycieczki nie są uciążliwe, a plecak trzyma się pleców praktycznie bez skutków ubocznych.

Dla kogo jest plecak High Peak?

Miłośnicy spacerów po górach pewnie ucieszą się z dwóch dodatkowych funkcji Onyxa. Plecak ma dodatkowy płaszcz przeciwdeszczowy, który można na niego założyć, gdy warunki staną się niesprzyjające. A po drugie zamontujesz do niego specjalny bukłak z wodą, a z plecaka będzie wystawać jedynie rurka. To udogodnienie dla tych, którzy nie chcą co chwila ściągać plecaka, by się napić.

Do plecaka można też podpiąć latarkę, a do bocznych kieszeni włożyć potrzebne szybko rzeczy. Jest też na to specjalna komora na górze.

Onyx 18 spełni twoje oczekiwania, jeśli masz duże wymagania co do jakości plecaka – to wytrzymały, stabilny i twardy plecak. Jeśli wymagasz odrobinę większej pojemności, czyli szukasz plecaka na dłuższe wycieczki, wybierz wersję 24-litrową.

baner_sklep_outhorn17

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Jak ułatwić sobie życie? 15 sprawdzonych patentów na biwak
2. Dobry plecak turystyczny – jaki wybrać?
3. 6 elementów, na które warto zwrócić uwagę, kupując materac dmuchany

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!