Czy kultowe buty do biegania Asics Gel-Cumulus 20 potrafią nas czymś jeszcze zaskoczyć? – recenzja jubileuszowej edycji

Czy kultowe buty do biegania Asics Gel-Cumulus 20 potrafią nas czymś jeszcze zaskoczyć – recenzja jubileuszowej edycji

Wielki jubileusz i wielka, „okrągła” edycja kultowych już butów do biegania Asics Gel-Cumulus. Czy japoński producent odzieży i obuwia biegowego potrafi nas jeszcze czymkolwiek zaskoczyć? Czy z tego znakomitego, flagowego modelu butów biegowych Asics można otrzymać but jeszcze lepszy? Sprawdźmy!

Buty do biegania Asics Gel-Cumulus – dla kogo ten super-but?

Gel-Cumulus to buty do biegania Asics, które są z nami już 20 lat. To jeden z najpopularniejszych i najbardziej docenianych przez biegaczy modeli butów treningowych. Sięgają po niego wszyscy ci, którzy poszukują butów dla stopy neutralnej, z dobrą amortyzacją, pozwalającego robić długie dystanse po twardej nawierzchni. Ten klasowy but treningowy od lat zapewnia wygodę i wsparcie biegaczom na każdym poziomie zaawansowania. Doskonale trzyma stopę, zapewnia dużą kontrolę ruchu oraz amortyzację  żartobliwie porównywaną do biegania “jak po chmurce” (Cumulus – typ chumury). W zeszłym roku świętował on swoją wielką, okrągłą rocznicę. Cóż zatem ten wielki jubileusz przyniósł temu klasowemu modelowi butów do biegania Asics? Czy po tylu latach obecności na rynku ten but może nas czymś jeszcze zaskoczyć? Czy japońskiemu producentowi udała się kolejna ewolucja jego flagowego modelu? Czy udało im się dokonać zmian i utrzymać jakość, do której przyzwyczaili dotychczasowych, zadowolonych użytkowników Cumulusa?

Zobacz w sklepie sportbazar.pl

Z czego składa się “chmurka” w “Chmurce” – czyli słów kilka o podeszwie Cumulusa…

Podeszwa środkowa

Największą rewolucję w modelu Gel-Cumulus 20 przeszła podeszwa buta. Jej część środkowa to bardzo skuteczne połączenie kilku warstw (tzw. technologia FluidRide): lekkiej i sprężystej FlyteFoam Propel, nieco sztywniejszej i stabilniejszej pianki spEVA 45 oraz tego, z czego Asics znany jest najbardziej, a więc z charakterystycznych kapsułek z silikonem, ulokowanych w przedniej i tylnej części śródstopia (tzw. Rearfoot and Forefoot GEL® Cushioning System). Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim zastosowanie FlyteFoam®, czyli pianki nowej generacji, która w swoim składzie zawiera włókna organiczne i jest nawet 55% lżejsza od klasycznej pianki EVA, stosowanej w wielu butach sportowych. Ten nowy materiał w znaczącym stopniu przekłada się na obniżenie wagi butów do biegania Asics. Jednocześnie gwarantuje lepsze odbicie, przy zachowaniu doskonałej amortyzacji oraz lepszą wytrzymałość buta. Innymi słowy, taka kombinacja pozwala cieszyć się lekkim i sprężystym krokiem oraz komfortowo pokonywać długie kilometry biegu.

Rezygnacja z mostu

Inną, łatwo zauważalną zmianą dokonaną w nowej edycji butów do biegania Asics Gel-Cumulus jest rezygnacja ze sztywnego mostu w środkowej części buta. Jego zadaniem w poprzednich modelach było wsparcie dla stopy podczas jej przetaczania. W najnowszej odsłonie butów Gel-Cumulus brak mostu skutecznie rekompensuje grubsza warstwa sztywniejszej, gęstszej pianki FlyteFoam® i bieżnika, co zapewnia również lepszy, bardziej stabilny kontakt buta z podłożem. Dzięki temu zabiegowi buty do biegania Asics Gel-Cumulus 20 nie straciły nic ze swojej dotychczasowej sztywności, zyskały jednak na lekkości.

Zobacz w sklepie sportbazar.pl

Podeszwa zewnętrzna / bieżnik

W budowie zewnętrznej części podeszwy zastosowano dwa rodzaje zaawansowanej technologicznie gumy: odporną na ścieranie AHAR® oraz bardziej miękką i sprężystą DuraSponge®. Ta pierwsza umiejscowiona została w tych miejscach podeszwy, które szczególnie mocno narażone są na zużycie, co tym samym przedłuża trwałość buta. Nowa podeszwa zapewnia też pełen kontakt z podłożem oraz świetną kontrolę trakcji.

Sam układ bieżnika użyty w nowej edycji butów do biegania Asics Gel-Cumulus jest typowy dla tego producenta. Ruch stopy w tym modelu butów biegowych oparty jest o charakterystyczny, podłużny rowek przebiegający wzdłuż podeszwy. Jest to konstrukcja Asics Guidance Line®, której zadaniem jest współgranie z naturalną linią stopy i utrzymanie jej odpowiedniej pozycji podczas ruchu (przetaczania). Takie kontrolowane prowadzenie stopy ma na celu ochronę biegacza przed kontuzjami. System jest bardzo skuteczny i stopie neutralnej oferuje nawet więcej niż potrzebne jej wsparcie. Wklęsłość w podeszwie zauważalna tuż pod piętą ma na celu zmniejszenia wagi buta, nie wpływa zaś na funkcjonalność samej podeszwy.

Znakomita kontrola trakcji to jedna z najbardziej docenionych cech tego modelu butów do biegania Asics. Konstrukcja bieżnika zapewnia użytkownikowi maksimum przyczepności w tych miejscach podeszwy, w których najbardziej jest jest to mu potrzebne. Buty biegowe Asics Gel-Cumulus 20 znakomicie sprawują się na wszelkich mokrych i śliskich nawierzchniach typu asfalt. Jest to więc but dla wszystkich, którym niepogoda straszna nie jest.

Zobacz w sklepie sportbazar.pl

Buty do biegania Asics Gel-Cumulus 20 – cholewka w nowej odsłonie

Bardzo korzystną przemianę przeszła również cholewka modelu Gel-Cumulus butów do biegania Asics. Zastosowano tutaj znakomicie oddychającą, bardziej rozciągliwą niż u poprzedników żakardową tkaninę mesh. Dzięki temu but lepiej układa się na stopie i miękko ją otula. Sama cholewka wykonana jest bezszwowo. Stosowane w poprzedniej edycji plastikowe wzmocnienia, tutaj zastąpione są  przez rozciągliwy mesh, a wszelkie łączenia są klejone lub zgrzewane. Nakładki po bokach buta formują logo Asics i wzmacniają oczka dla sznurówek. Wzmacniają też konstrukcję samej cholewki, pomagając jej lepiej i stabilniej trzymać stopę.

Cholewka posiada też bardziej przemyślany układ dziurek i wzorków, który przekłada się na świetną oddychalność buta.

Sznurowanie jest tu tradycyjne. Sznurówki są płaskie, a układ oczek do ich przewlekania zaprojektowany tak, by wzmacniać komfort noszenia. Język jest miękki i dobrze układa się na nodze, nie przesuwa podczas ruchu. Dobrze współgra z systemem sznurowania. But posiada się też solidne, dość wysokie wsparcie dla pięty. W zapiętku zastosowano piankową wyściółkę, na którą składa się układ dwóch pianek typu memory foam. Przy pierwszym założeniu wyściółka może sprawiać wrażenie twardej. Jednak już po kilku użyciach idealnie dopasowuje się do pięty, trzyma ją stabilnie i bardzo komfortowo, nie ograniczając przy tym ruchu kostki. W cholewce pozostawiono też więcej miejsca na palce.

Zobacz w sklepie sportbazar.pl

Czy buty Asics Gel-Cumulus 20 są lekkie jak chmurka? Argument wagi.

Wszystkie wprowadzone przez producenta zmiany, m.in.: zastosowanie w podeszwie nowego rodzaju pianki, rezygnacja z mostu oraz plastikowych łączeń na cholewce na rzecz rozciągliwej siateczki znacząco obniżyły wagę buta. Osiągnięto imponujący spadek o ponad 40 g w stosunku do edycji wcześniejszej. Wynik ten robi tym większe wrażenie, że osiągnięty został bez uszczerbku dla funkcjonalności tego modelu butów do biegania Asics. Gel-Cumulus 20 to nadal znakomicie amortyzowany but treningowy, który sprosta oczekiwaniom nawet bardzo wymagających biegaczy.

Buty biegowe Asics Gel-Cumulus 20 – nowe oblicze legendy – podsumowanie

Gel-Cumulus w wersji z numerem 20 to buty do biegania Asics, które niewątpliwie dostały nowy, pozytywny “twist”. W jego najnowszej edycji nic nie jest przypadkiem i nic nie rozczarowuje. Wszystkie zmiany zostały wprowadzone w punkt: oddychająca cholewka, nowa, lżejsza pianka w podeszwie oraz mniejsza, całościowa waga produktu. Najważniejsze jest jednak to, że wszystko to dzieje się przy zachowaniu najlepszych cech tego modelu.

Na pierwszy rzut oka but wydaje się smuklejszy niż jego poprzednik. Zastosowanie żakardowej cholewki i bardziej minimalistycznego designu bez plastikowych elementów oraz oferowana gama kolorystyczna trafia również w gusta szerszej grupy odbiorców. Buty te jednak nie zatraciły charakteru typowego dla Asicsa.

A jakie wrażenia w użytkowaniu? Zdecydowanie czuć nową lekkość Cumulusa, co w praktyce oznacza, że podczas biegu tego buta prawie nie odczuwamy na nodze. Wszyscy ci, którzy jednak znają ten model z poprzednich edycji mogą zauważyć niewielką różnicę w miękkości. Choć nadal znakomicie, najnowsza edycja jest jakby troszkę mniej amortyzowana. But wydaje się być również sztywniejszy, przez co zyskuje na dynamice. Przy szybszym biegu, krok jest bardziej sprężysty, a przy tym jest też dobrze prowadzony. Cholewka świetnie trzyma stopę, dobrze stabilizowana jest również pięta. Trening w Gel-Cumulus 20 to czysta przyjemność. Nawet po długich kilometrach na trasie te buty biegowe noszą jedynie niewielkie ślady użytkowania, ich zakup jest więc bardzo dobrą inwestycją w wygodę i bezpieczeństwo każdego biegacza. Z całą stanowczością potwierdzamy, że model Gel-Cumulus 20 to niezawodne buty do biegania Asics, które słusznie otrzymały wśród biegaczy tytuł ulubieńca. My polecamy!

Podstawowe parametry buta (informacje producenta):

 • Waga buta: 285 g (but męski rozmiar 42.5) / 236 g (but damski)
 • Drop palce-pięta: 10 mm
 • Wysokość pięty: 23 mm (but męski) / 22 mm (but damski)
 • Wysokość palców: 13 mm (but męski)  / 12 mm (but damski)
 • Typ stopy: neutralna, supinująca (z tendencją do supinacji)
 • Przeznaczenie buta: treningowy, miejski
 • Rodzaj nawierzchni: asfalt, kostka, drogi szutrowe

Zobacz inne wpisy:

Biegaczu, czujesz już przypływ wiosennej energii? Podpowiadamy, w czym biegać na wiosnę.

Wiosenna aktywność fizyczna w jesieni wieku – najlepsze zajęcia ruchowe dla seniorów

Bieganie w upale. Jak radzić sobie z wysoką temperaturą?

Bieganie dla początkujących? Duże błędy – mówi trener biegania [WYWIAD]

3 komentarze
 1. Rzetelnie przeprowadzona recenzja. Rynek butów do biegania jest już naprawdę bardzo duży i trudno jest wybrać coś odpowiedniego mając taki wybór

  20 maja 2019 at 16:37
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy! Dokładamy wszelkiej staranności 🙂

   22 maja 2019 at 16:11
 2. Lopez

  Miałem zarówno model 18 i 19. Upolowane w bardzo atrakcyjnej cenie, bo 299 zł (w obu przypadkach – trzeba śledzić ofertę sklepów na bieżąco i spokojnie można kupić dobre buty do 3 stów).
  Generalnie nie mam porównania do innych modeli, ale w Cumulusach biegało mi się znakomicie. Amortyzacja taka, że początkowo był taki „efekt sprężyny” : )
  Niestety miały mało wytrzymałą cholewkę w okolicy dużego palca. Po prostu po 1000 km się rozrywała. Dało radę zrobić jeszcze 100-200 km i musiałem kupować nowe.
  Teraz wybór padł na Gel Pulse 10.

  28 maja 2019 at 17:49

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!