Czysta gra i szacunek do przeciwnika, czyli fair play w piłce nożnej

Piłka nożna to sport, który cieszy się wielką popularnością na całym świecie, co za tym idzie, wywołuje wielkie emocje tak wśród kibiców, jak i u samych piłkarzy. Czy w trakcie zawodów, kiedy adrenalina buzuje, piłkarze nie zapominają o jednej z fundamentalnych zasad zdrowej rywalizacji i poszanowaniu do przeciwnika? Fair play w piłce nożnej, zakorzeniony jest od samego początku, chociaż czasami zdarzają się wyjątki.

FIFA Fair play

FIFA oraz UEFA wielki nacisk kładą na czystą, oraz pełną szacunku grę. Fair play w piłce nożnej to wyjątkowy zbiór norm, którymi powinien kierować się każdy zawodowy piłkarz. Poszanowanie dla przeciwnika, niewykorzystywanie błędów sędziego oraz przestrzeganie zasad gry i zachowanie godności tak w przypadku zwycięstwa, jak i porażki. To tylko niektóre z zasad, którymi powinni kierować się tak samo piłkarze, jak i kibice. Fair play w piłce nożnej jest tak samo ważne, jak w życiu codziennym. Zasady fair play to normy uniwersalne. Niestety w ferworze walki piłkarze często dają się ponieść i nie zawsze wygląda to tak pięknie, jak powinno. Nie raz mogliśmy zauważyć próby oszukania sędziego przez chęć wymuszenia rzutu wolnego lub karnego, czy nawet bardziej groźne faule z premedytacją. Dlatego kapituła, chcąc nagrodzić tych najlepszych, przyznaje nagrodę Fair Play w piłce nożnej.

Fair play w piłce nożnej – nie ma wygranej za wszelką cenę

Dobrze nam znany Miroslav Klose popisał się takim zagraniem w meczu włoskiej Seria A. Jego Lazio grało z Napoli. Już w 3 minucie piłkarz polskiego pochodzenia wpisał się na listę strzelców. Zważywszy na to, iż był to sam początek meczu, mogło to zupełnie zmienić jego przebieg, bo ostatecznie Napoli wygrało 3:0. Jak to się stało? Cóż, Klose popisał się w tamtym momencie niebywałym poczuciem gry Fair play i przyznał się sędziemu, że przy zdobywaniu bramki pomógł sobie ręką. W konsekwencji sędzia gola nie uznał, choć początkowo wskazał na środek boiska. Lazio przegrało, ale Miro swoim zachowaniem pokazał, że jest w nim duch fair play i zdobył dozgonny szacunek zarówno swoich przeciwników, jak i wszystkich kibiców piłkarskich.

Bez szacunku

Zupełnie inaczej wyglądało to w meczu Francuzów z Irlandczykami w Eliminacjach do MŚ 2010. W barażowym dwumeczu był remis, a w doliczonym czasie gry napastnik trójkolorowych Thierry Henry, pomagając sobie ręką w opanowaniu piłki, zagrał do kolegi z drużyny, a ten zdobył bramkę na wagę awansu na Mundial. Sędzia nie dopatrzył się naruszenia przepisów, a sam piłkarz, co prawda przyznał się do tego zagrania, ale dopiero następnego dnia, kiedy było już po meczu. Nie można również krótko nie wspomnieć o sławetnej „ręce boga” Maradony w meczu z Anglikami podczas Mistrzostw Świata. Diego w ekwilibrystyczny sposób, niczym siatkarz, a nie piłkarz wpakował ręką piłkę do bramki, a sędzia gola uznał. Przypadków, kiedy zasady fair play były łamane, odnajdziemy w historii piłki nożnej dużo więcej, można przytoczyć makabryczną kontuzję Wasilewskiego lub uderzenie z „byka” Zidana, ale w tym tekście chcemy skupić się na tych godnych pochwały zagraniach.

Uratować życie

Jednym z najwybitniejszych zdobywców nagrody FIFA Fair Play jest Francis Kone. Reprezentant Togo w swojej karierze już czterokrotnie ratował życie kolegom z boiska. Największym echem odbił się mecz w ledze czeskiej. W około 30 minucie doszło do zderzenia interweniującego bramkarza z obrońcą. Oboje runęli na ziemię. Kone wiedział, że stało się coś niedobrego. Jeden z poturbowanych piłkarzy się nie ruszał. Francis jako pierwszy udzielił pomocy, udrożnił nieprzytomnemu piłkarzowi drogi oddechowe, co najpewniej uratowało mu życie. „Nigdy nie uciekaj, kiedy dzieje się coś złego” – mówił po meczu.

Respect Fair Play

Fair play powinno dotyczyć każdej sfery życia. Nie tylko wtedy, kiedy jest się na boisku. Piłkarze są często stawiani jako wzór dla młodych ludzi. Dlatego FIFA oraz UEFA tak bardzo stawia na te jakże ważne normy. Obchody dni fair play, nagrody FIFA Fair Play w postaci wyróżnień drużynowych oraz indywidualnych, różnego rodzaju rankingi to tylko niewielka część tego jak FIFA i UEFA chcą uhonorować najbardziej wyróżniające się drużyny i piłkarzy. Również kibice są brani pod wzgląd. Mecz piłkarski ma być spektaklem. Twarda walka na boisku i sportowa złość nie powinny stać w opozycji do szacunku dla przeciwnika oraz zasad fair play w piłce nożnej. Szkoda tylko, że częściej słyszy się o ekscesach, niż o tych zagraniach godnych pochwały. FIFA oraz UEFA w imię zasad Respect Fair Play tak samo chętnie nagradza, jak i karze. Niesportowe zachowania oraz wybryki kibiców bardzo szybko są piętnowane. Na szczęście dzięki wzmożonym wysiłkom FIFA, UEFA oraz krajowych federacji takich występków jest coraz mniej. Pamiętać należy, że duch fair play powinien gościć w każdym z nas. Nie tylko wtedy, kiedy uprawiamy jakiś sport, ale też w życiu codziennym, kiedy każdy z nas codziennie rozgrywa jakiś „mecz”.

Przeczytaj nasze inne teksty:

Kontrowersyjne sytuacje boiskowe. Top 10

Największe stadiony w Polsce! Top 5

Oczekiwania vs rzeczywistość w piłce nożnej

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!