Plebiscyt na najlepszego piłkarza – ZŁOTA PIŁKA

Coroczny cyrk, cykl wyłaniania najlepszego piłkarza globu właśnie nam ukazał zwycięzcę. Po raz 6 w karierze Złotą Piłkę France Football otrzymał Lionel Messi! Tym samym stał się jedynym w historii piłkarzem, który tego dokonał. Wygrał plebiscyt na najlepszego piłkarza. Zasłużenie?

Jak w Modzie na sukces. To się kochają, to się rozstają

Plebiscyt na najlepszego piłkarza wpadł do głowy Panu Gabrielowi Hanotowi w 1956 roku. Wtedy jeszcze dziennikarze mogli głosować jedynie na europejskich piłkarzy, tak więc uznawani za jednych z najwybitniejszych wirtuozów piłki nożnej w historii, ani Pele, ani Maradone tejże nagrody nie otrzymali. Dopiero w 1995 roku pozwolono głosować na piłkarzy spoza Europy, to też pierwszym piłkarzem urodzonym poza starym kontynentem został George Weah z tym, że głosowano jedynie na piłkarzy grających w Europie. W 2007 roku rozszerzono zasady, iż można głosować na piłkarzy z całego globu. Dodać należy, że do głosowania wybierani są dziennikarze sportowi. W 2010 roku plebiscyt połączono z FIFA i z tych połączonych sił powstał Kapitan Planeta, Złota Piłka FIFA. Trwało to do 2016 roku, kiedy na powrót nagrody te rozłączono. W Plebiscycie Złotej Piłki FIFA, prócz dziennikarzy, głosowali również kapitanowie drużyn narodowych, selekcjonerzy, a nawet internauci, czy to źle? Patrząc po ostatniej młodzieżowej Eurowizji chyba nie 🙂 na bank dzięki naszym internautom Lewy zdobyłby Złotą Piłkę. Tak czy inaczej, trochę obecnie zasady zmieniono i prócz ostatniego roku, można oceniać również cały dorobek piłkarza.

Coroczny plebiscyt na najlepszego piłkarza, a pod lupą cała kariera

I tutaj dochodzimy do kuriozum. Jak można być wybitnym w jednym sezonie lub nawet kilku, ale ocenia się nasze działania przez pryzmat kariery? Każdemu z nas zdarzają się gorsze chwile. Tak samo piłkarzom. Kontuzje, aklimatyzacja w nowym klubie. Do tego dochodzi znajomość realiów piłki. Taka Liga Mistrzów, czy szczególnie Mistrzostwa Świata są transmitowane w większości krajów błękitnej planety, ale skąd Pan dziennikarz XYZ z Afryki, czy Azji ma wiedzieć, co wyczynia taki Lewandowski w Bundeslidze czy Reprezentacji Polski? Ktoś zna ostatnie wyniki ligi mistrzów Afryki? Hakunamatata , TP Mazembe wygrywa w pierwszej grupie z m.in. ZESCO United i Zamalek SC. Kto wie? Może tam występuje piłkarz wybitny, ale się tego nie dowiemy. Podobnie dziennikarze. Jasne, że starają się śledzić różne rozgrywki, ale ostatecznie dochodzi do takich sytuacji, że ktoś typuje jakiegoś piłkarza tylko dlatego, że o nim słyszał. I tutaj kłania się marketing. Można mieć słabszy sezon, można grać w gorszej lidze, ale Messi, Ronaldo. Te nazwiska działają na wyobraźnię. Ich wartość w plebiscycie Złotej Piłki jest w tym momencie niepodważalna. Można więc stwierdzić, że plebiscyt na najlepszego piłkarza może wygrać zawodnik, o którym jest głośno, nie koniecznie z powodu jego gry na boisku.

Wyniki, wyniki, wyniki

Co z tego, że LR9 w tym roku zdobył ponad 50 bramek, ciągnie naszą Reprezentację, śrubuje rekordy Bundesligi. Wyprzedzili go młodzi jak Virgil van Dijk czy Kylian Mbpape, byłoby wszystko ok, ale w tym roku dziennikarze w jednej z rubryk mogli głosować nad całą karierą, a co takie oseski mogą powiedzieć. Cóż, jak to ujął jeden z dziennikarzy. Po prostu liga niemiecka nie ma takiego marketingu i takiego przebicia na świecie, by głosować na jej piłkarzy. Tak więc pierwsza 10 w najnowszym plebiscycie Złotej Piłki France Football wygląda następująco :

1. Lionel Messi – FC Barcelona – 686 punktów
2. Virgil van Dijk – Liverpool FC – 679 punktów
3. Cristiano Ronaldo – Juventus Turyn – 476 punktów
4. Sadio Mane – Liverpool FC – 347 punktów
5. Mohamed Salah – Liverpool FC – 178 punktów
6. Kylian Mbappe – PSG – 89 punktów
7. Alisson – Liverpool FC – 67 punktów (z rąk Roberta Lewandowskiego otrzymał premierową nagrodę im. Lwa Jaszyna dla najlepszego bramkarza globu)
8. Robert Lewandowski – Bayern Monachium – 44 punkty
9. Bernardo Silva – Manchester City – 41 punktów
10. Riyad Mahrez – Manchester City – 33 punkty

Może w przyszłym roku się uda polakowi zdobyć Złotą Piłkę, zwłaszcza, że mamy rok Mistrzostw Europy.

Zobacz inne wpisy:

Robert Lewandowski – największe Działo Reprezentacji Polski i Gwiazda światowej piłki nożnej

Jak wygląda piłka na EURO 2020? Recenzja piłki adidas UNIFORIA

Miliony monet! Na co wydają pieniądze najlepiej zarabiający piłkarze?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!