Rolki agresywne Roces M12 UFS – powrót legendy

Łyżworolki agresywne Roces M12 UFS czarne 101183 01-blog-sportbazar

Jeździsz na rolkach od lat? Czujesz się na nich pewnie, robisz już slalomy, zwroty, przeplatanki i szukasz kolejnych wyzwań? A może po prostu nie lubisz nudy i każdego dnia potrzebujesz solidnej dawki adrenaliny? Może więc czas, by zainteresować się innym, bardziej agresywnym stylem jazdy na rolkach? Do tej aktywności będziesz jednak potrzebować odpowiedniego sprzętu. Dziś sprawdzamy dla was rolki agresywne Roces M12 UFS – produkt, który zyskał miano ikony wśród rolkarzy agresywnych.

O agresywnym stylu jazdy na rolkach słów kilka… 

Jazda agresywna (z ang. aggressive inline) to nic innego jak wykonywanie różnego rodzaju trików na rolkach – grindów, slide’ów, skoków (często z obrotami w powietrzu). To najbardziej kreatywna i nowatorska forma jazdy na rolkach. Otaczająca nas infrastruktura daje nieograniczone wręcz możliwości do jej uprawiania. Wszelkiego rodzaju akrobacje na kółkach trenować możesz na rampie (tzw. half pipe), w skateparku, ale i przestrzeni miejskiej, wykorzystując do tego celu wszelkiego rodzaju murki, rurki, poręcze, schody lub wszystko inne, co jeszcze podpowie ci twoja wyobraźnia. 

Rolki do jazdy agresywnej, czyli rolki do zadań specjalnych 

By wykonywać zaawansowane ewolucje rolkarskie, potrzebne ci będą specjalnie do tego przygotowane rolki – o odpowiedniej budowie, kształcie, a przede wszystkim odporności na uszkodzenia. Rolki do jazdy agresywnej to bardzo wytrzymały sprzęt. Są mocniej zabudowane, masywniejsze, sztywniejsze, a przy tym również cięższe niż te przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Ich twarda osłona powala bez obaw ślizgać się po murkach i poręczach.

Z uwagi na styl jazdy i charakter wykonywanych trików szczególny nacisk kładziony jest na stabilizację kostki. Za ochronę stawu skokowego odpowiada tu trwała cholewka (ze sznurowaniem i zapięciem) oraz but wewnętrzny. 

 

Kolejnym elementem wyróżniającym rolki agresywne są zastosowane w nich kółka. Charakterystyczne są tu kółka mniejsze, często bardziej twarde oraz uformowane w kształcie walca, co zapewnia im większą powierzchnię styku z podłożem oraz znacząco ułatwia lądowanie po skokach. Za małymi kółkami przemawia też dodatkowy argument. Rolki aggressive nie są przeznaczone do jazdy szybkiej, lecz do wykonywania trików, a kółka małe nie przeszkadzają podczas ich wykonywania.

W zależności od typu zastosowanej szyny, rolki do jazdy agresywnej mogą być wyposażone w cztery (tej samej lub różnej wielkości) lub jedynie dwa kółka. Natomiast pomiędzy kółkami (zazwyczaj między drugim a trzecim) znajduje się h-block, czyli specjalne, odpowiednio wyprofilowane wgłębienie. Ta dodatkowa przestrzeń ułatwia poprawne wykonywanie grindów. Slidy będą zaś łatwiejsze dzięki tzw. „backslide groove/plate” – wyprofilowaniu umieszczonym na boku buta. 

 

Wszelkie akrobacje na rampach czy też widowiskowe skoki z dużych wysokości, z uwagi na duże obciążenia, wymagają szyny bardzo wytrzymałej. Wykonana jest ona najczęściej z wysokiej klasy kompozytu lub aluminium. Szyna w rolkach agresywnych charakteryzuje się także tym, że zazwyczaj jest krótka (przez to zwrotniejsza, ale i wolniejsza) oraz nisko osadzona. Taki obniżony środek ciężkości rolki zapewnia skaterowi lepszą kontrolę i stabilność. Wszelkie śruby są zatopione w szynach na tyle głęboko, by nie hamowały podczas grindowania.

W rolkach do jazdy agresywnej stosuje się następujące rodzaje szyn:

  • szyna flat – składa się z czterech jednakowej wielkości kółek. Typ polecany wszystkim, którym zależy na szybkości, zwrotności oraz mniejszym zużyciu kółek. Mała przestrzeń między drugim a trzecim kółkiem wymaga doświadczenia i precyzji w wykonywaniu grindów i slidów.
  • szyna anti-rocker – składa się dwóch, większych kółek na zewnętrznych końcach szyny oraz dwóch mniejszych pomiędzy nimi (tzw. grinding wheels). Przy tym układzie kółek „groove/ h-block” jest szerszy i głębszy, co ułatwia grindy. Same rolki też są odrobinę lżejsze. Tracą one jednak na swojej zwrotności i szybkości, kółka zużywają się szybciej, a lądowanie po skokach jest mniej stabilne.
  • szyna freestyle – oferuje bardzo dużą przestrzeń do grindowania (trójkątną lub eliptyczną). Jest ona wynikiem rezygnacji z dwóch środkowych kółek. Rolka jest lżejsza. Wady tego układu są jednak podobne jak w przypadku szyn anti-rocker. Dodatkowo, szyna freestyle jest bardziej niż pozostałe podatna na pękanie przy wykonywaniu wysokich skoków. 

Wszystkie najważniejsze elementy w rolkach agresywnych (but, cholewka, soulplate i szyna) zużywają się szybciej niż analogiczne w rolkach do jazdy rekreacyjnej, dlatego wszystkie one są wymienne. 

Jazda agresywna na rolkach – zadbaj o swoje bezpieczeństwo 

Wykonywanie skomplikowanych elementów akrobatycznych wymaga nie lada precyzji oraz doświadczenia, a to przychodzi z czasem. Zanim więc dojdziesz perfekcji, zacznij od opanowania i szlifowania podstaw, a następnie stopniowo zwiększaj trudność wykonywanych trików. Dla własnego bezpieczeństwa zaczynaj zawsze od małych wysokości. 

 

Omawiana forma uprawiania skatingu niesie za sobą ogromne ryzyko powstawanie kontuzji, dlatego zawsze zaleca się wszystkim rolkarzom agresywnym noszenie kompletu ochraniaczy. Składają się na niego: nakolanniki, nałokietniki, ochraniacze na nadgarstki, kask oraz element bardzo charakterystyczny dla tego właśnie stylu jazdy na rolkach – ochraniacz na piszczele. 

Rolki agresywne Roces M12 UFS – „żywa” legenda 

Wszystko zaczęło się w roku 1995. To wówczas Roces wypuścił na rynek swój pionierski model rolek do jazdy agresywnej, które przez lata zyskały status kultowych i po dziś dzień przez wielu, tym wielu zawodowców uważane są za najlepsze rolki tego typu w historii. Mowa tu oczywiście o rolkach agresywnych Roces Majestic 12. Rolki te zrewolucjonizowały rynek sprzętu dla skaterów. W MJ12 po raz pierwszy zastosowano szynę z mocnym i twardym h-blockiem oraz nowatorskie pieski, które można było wówczas ustawiać w czterech różnych pozycjach, przez co i kółka mogły być ustawiane każde na innej pozycji.

Prezentowany dziś model rolek agresywnych Roces M12 UFS to nowa, odświeżona wersja legendy. Powstały one przy współudziale wybitnego skatera agresywnego lat 90-tych, uważanego za innowatora agresywnej jazdy na rolkach – Arlo Eisenberga. Innymi słowy, rolki agresywne Roces M12 UFS to model stworzony przez skaterów dla skaterów, co widać i czuć na nogach już przy pierwszym kontakcie z tym produktem. 

 

Rolki agresywne Roces M12 UFS to klasyka w najlepszym wydaniu! Przeznaczone są do jazdy agresywnej, są zatem cięższe i bardziej masywne niż szerzej wszystkim znane modele fitnessowe. Zostały one zaprojektowane tak, aby zapewnić użytkownikowi maksimum bezpieczeństwa podczas różnorodnych akrobacji – skoków na rampie, ślizgów i grindów. Przy tym wszystkim zachowały jednak bardzo czysty, ponadczasowy design.

Skorupa i cholewka są w przeważającej części czarne, matowe. Element wyróżniający stanowi eleganckie lakierownie w części palcowej, na pięcie oraz w postaci cienkiego obramowania na granicy łączenia soulplate ze skorupą. Charakteru nadają całości aluminiowe detale kontrastujące z czarnym tłem: klamra, obramowanie oczek sznurówek, dystanse, płytka łącząca cholewkę ze skorupą oraz nazwa producenta umieszczona na zewnętrznej stronie skorupy, w miejscu pod kostką.

Rolki agresywne Roces M12 UFS to jednak nie tylko znakomity wygląd. To przede wszystkim najwyższa jakość wykonania. Nie bez powodu przeszły one do historii jako jeden z najbardziej lubianych wśród zawodowców modeli. Rolki te polecamy jednak nie tylko zaawansowanym skaterom, ale również tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą agresywną. To znakomity produkt dla wszystkich poszukujących adrenaliny. 

Rolki do jazdy agresywnej Roces M12 UFS – szczegóły budowy 

Rolki agresywne Roces M12 UFS to model, który zapewni wszystko, czego oczekują od tego typu produktu jego użytkownicy, bez względu na ich poziom zaawansowania w jeździe agresywnej. 

Rolki te posiadają buta (skorupę/shell) typu hardboot o bardzo klasycznym, minimalistycznym designie. Wykonany jest z wysokiej klasy poliuretanu HGPU, który jest bardzo odporny na uszkodzenia. Jego wnętrze stanowi tzw. liner, czyli wyjmowany but wewnętrzny. Jest on wytrzymały i wygodny. W całości wykonano go z pianki slo-memory, która pod wpływem temperatury dopasowuje się do anatomicznego kształtu stopy, zapamiętuje go i chroni ją przed otarciami, które może powodować twarda skorupa. Zapewnia idealne trzymanie kostki. But wewnętrzny posiada również wkładkę typu shock-absorbing, której zadaniem jest tłumienie wstrząsów powstałych przy wykonywaniu skoków. Wkładka jest wentylowana.

Dobrą stabilizację stawu skokowego gwarantuje cholewka, która jest optymalnie dopasowana. Dopasowanie jest tutaj regulowane sznurówkami oraz niezawodną, aluminiową klamrą memory buckle. 

 

Rolki agresywne Roces M12 wyposażone są w niską, kompozytową szynę typu anti-rocker z systemem UFS. Dzięki prostej półce oraz wymiennym soulplate’om są one kompatybilne z każdą szyną inną UFS. Rolki M12 posiadają ponadto dwa centralne grinding wheels oraz dwa zewnętrzne, większe kółka – typ 58mm/88A (łożysko ABEC 5). Dystanse w tym modelu są aluminiowe. Backslide plate jest wbudowany. Waga rolek: 1500 gram. 

Wrażenia z użytkowania rolek agresywnych Roces M12 UFS – podsumowanie 

Prezentowane rolki do jazdy agresywnej to produkt z najwyższej półki. Nie tylko posiadają one ładny, czysty but w uniwersalnym, ponadczasowym stylu, ale do tego wszystkiego są praktycznie niezniszczalne. Nawet z upływem wielu lat użytkowania rolki agresywne Roces M12 swoją jakością przewyższają niejeden najnowszy model. To klasyk, który nigdy się nie nudzi i nigdy nie wychodzi z mody. Bardzo wygodne. Znakomitej jakości wkładka wewnętrzna doskonale dopasowuje się do anatomii użytkownika, świetnie trzyma stopę i zapewnia duży komfort jazdy. Wytrzymała konstrukcja nieznacznie tylko zużywa się podczas wykonywania akrobacji, z czasem na pewno warto będzie jednak wymienić ramę, kółka i łożyska, by móc cieszyć się tym produktem na długie lata.

Rolki do jazdy agresywnej Roces M12 UFS to rolki dla wszystkich, najwięcej wyciągną z nich jednak ci bardziej doświadczeni. To kultowy produkt bardzo cenionego w świecie, włoskiego producenta sprzętu do skatingu. Rolki agresywne Roces M12 UFS są zdecydowanie warte swojej ceny! Polecamy wszystkim szukającym adrenaliny.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Roces Xenon – nowoczesne rolki dla wymagających
2. Rolki dla początkujących – jak zacząć jeździć na rolkach
3. Rolki – jak wybrać. 9 rzeczy, o których trzeba pamiętać kupując rolki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!