Dobry plecak turystyczny – jaki wybrać?

Zbliżający się sezon wakacyjno-urlopowy lub też konkretny, zaplanowany już wyjazd są dobrym pretekstem do przeglądu posiadanego wyposażenia i wymiany lub zakupu nowego sprzętu turystycznego, np. plecaka. Mnogość marek i modeli dostępnych w sklepach bywa jednak przytłaczająca. Zatem jak wybrać dobry plecak turystyczny? Czy istnieje plecak uniwersalny? 

Dobry plecak turystyczny – przyjaciel każdego globtrotera

Mówi się, że prawdziwy wędrowiec nie powinien oszczędzać na dwóch elementach swojego wyposażenia: butach oraz plecaku. Tylko te, które są dobrze dobrane i komfortowe, pozwalają w pełni cieszyć się okolicznościami otaczającej przyrody. Obcierające i niewygodne staną się natomiast udręką niejednego piechura i zniszczą niejedną wycieczkę.

Z uwagi na oszczędności, wielu z nas chciałoby posiadać dobry plecak turystyczny, który sprawdziłby się w różnych okolicznościach. Problem w tym, że co jest do wszystkiego, to jest do niczego. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku plecaków. Wybierając zatem plecak „uniwersalny” musisz liczyć się w większymi kompromisami, co niekoniecznie przełoży się na ostateczne zadowolenie z dokonanego zakupu. Inny plecak sprawdzi się podczas krótszych czy dłuższych wędrówek po górach, wycieczki rowerowej, a inny gdy wybierasz się na wspinaczkę w skałkach. 

Na początku sprecyzuj swoje potrzeby i oczekiwania 

Przygotowania do zakupu dobrego plecaka turystycznego zacznij od zastanowienia się, czego tak naprawdę potrzebujesz. W tym celu warto przeanalizować swoje dotychczasowe zwyczaje podróżnicze, zrewidować plany, określić preferencje użytkowe. Poniżej przedstawiamy kilka pytań pomocniczych, które ułatwią ci sprecyzowanie swoich potrzeb i wymagań sprzętowych:

 • Gdzie i na jak długo wyjeżdżasz?
 • W jaki sposób plecak będzie użytkowany (forma aktywności: rower, bieganie, góry, wspinaczka, spacer)?
 • Jaki jest styl twojego podróżowania?
  • W jakich rejonach podróżujesz? Czy są to miejsca oddalone od cywilizacji?
  • Jakim środkiem lokomocji się przemieszczasz?
  • Gdzie nocujesz? Wozisz ze sobą namiot, karimatę, śpiwór?
  • Czy samodzielnie przygotowujesz sobie posiłki?
 • Z jak wielu rzeczy potrafisz zrezygnować, pakując się na wyjazd?
 • Czy i jakie rzeczy potrzebujesz mieć zawsze pod ręką?
 • Kto będzie nosił ten plecak (płeć użytkownika)? 

Pojemność to nie jest wszystko 

To właśnie od określenia najbardziej optymalnej pojemności najczęściej zaczyna się wybór dobrego plecaka turystycznego. Ona zaś powinna być dobrze dopasowana do potrzeb danego użytkownika. Zbyt duży plecak to niepotrzebne kilogramy, które z pewnością odczujesz przy dłuższych wędrówkach, bo tutaj każdy kilogram ma ogromne znaczenie.

Bardzo ogólnie przyjmuje się, że pod względem pojemności plecaki możemy podzielić na trzy grupy:

 • plecaki małe (do 30 litrów) – idealne na jednodniowe wycieczki za miasto, choć są i tacy, którzy potrafią się w nie spakować na weekend czy tygodniowy trekking. Najczęściej pozbawione są stelaża i usztywnień, więc w razie potrzeby można je zrolować i wsadzić do większego bagażu, by wykorzystywać później jako opcję „podręczną”. Występują też w wersji ze stelażem i pasem biodrowym.
 • plecaki średnie (30 – 50 litrów) – najbardziej popularny i uniwersalny typ plecaka turystycznego, który znakomicie sprawdzi się na wyjazd weekendowy, ale i podczas kilkudniowej wędrówki, gdy nie potrzebujesz zabierać ze sobą zbyt dużo dodatkowego sprzętu.
 • plecaki duże (powyżej 50 litrów) – wersja na dłuższe wyjazdy. Pojemność niektórych plecaków wyprawowych może sięgać nawet 100-120 litrów. Przy tej wielkości plecakach pas biodrowy powinien być solidny, a system nośny niezawodny i trwały, by mógł zapewnić najwyższy komfort użytkowania. 

Przymierzając się do zakupu dobrego plecaka turystycznego, weź koniecznie pod uwagę, na jak długo i dokąd wyjeżdżasz. Zastanów się, ile w związku z tym potrzebujesz zabrać rzeczy, albo inaczej rzecz ujmując, z ilu rzeczy potrafisz zrezygnować? 😉 Nie bez wpływu będzie też czy planujesz wędrówkę z dala od cywilizacji (sklepów i noclegowni), bo wówczas wymagać to będzie od ciebie zabrania większej ilości sprzętu oraz niezbędnego prowiantu.

Nie należy się jednak kierować tylko i wyłącznie samą pojemnością plecaka. Równie duże znaczenie ma sposób, w jaki owa przestrzeń jest zagospodarowana: czy plecak jest jedno- czy dwukomorowy, czy posiada kieszenie lub dodatkowe przegródki, jakiej wielkości jest komin? Ten ostatni element stanowi ważną, dodatkową przestrzeń do pakowania. Jego pojemność podawana jest zawsze w nazwie plecaka po „+”, np. 65+5 oznacza plecak 70-litrowy (65 litrów w komorach oraz 5 litrów w kominie).

Na komin naciągana jest klapa, której bardzo często znajduje się bardzo praktyczna kieszeń. Dobrze, jeżeli klapa jest regulowana lub z możliwością odpięcia. 

Dobry plecak turystyczny – zwracaj uwagę na szczegóły 

Materiał 

Inwestując w nowy plecak, oczekujemy, że nie będzie to zakup jedynie na jeden sezon. Dlatego materiał, z którego wykonany jest dobry plecak turystyczny powinien być wytrzymały. Czasem bywa tak, że im jest on grubszy, tym mocniejszy i… (niestety) cięższy. Należy się więc zastanowić, co jest naszym priorytetem: waga czy trwałość? Jeśli mimo wszystko bardziej zależy nam na trwałości na lata, warto sięgnąć po plecaki wykonane z Cordury, Endury lub Rip-Stopu. To obecnie najmocniejsze materiały dostępne na rynku, odporne na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne.

Najbardziej narażony na uszkodzenia jest jednak spód plecaka. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę, by ta właśnie część była dodatkowo wzmocniona. 

Pokrowiec przeciwdeszczowy 

Nie daj się zwieść zapewnieniom sprzedawców i marketingowców, plecak w pełni wodoodporny nie istnieje. Każdy model wystawiony odpowiednio długo na działanie deszczu zacznie w końcu przepuszczać wilgoć. Jeśli interesujący cię plecak nie posiada w zestawie pokrowca przeciwdeszczowego, naprawdę warto zainwestować dodatkowych kilkadziesiąt złotych w jego zakup. Zawartość twojego plecaka ci za to kiedyś podziękuje.

Ściegi, zamki, klamry 

Niby szczegóły, ale jakie istotne!

Aby plecak dobrze chronił zawartość przed brudem i wilgocią, musi być dobrze wykonany. Ściegi powinny być solidne, bez mikro dziurek przy niciach, które ułatwiają przenikanie wody do wnętrza. Najlepsze są ściegi potrójne, dodatkowo obszyte lamówkami.

Kolejnym newralgicznym elementem dobrego plecaka turystycznego, gdy pada deszcz, są zamki. Muszą być one odpowiednio zabezpieczone – laminowane specjalnym materiałem ochronnym (choć i to z czasem traci swoje właściwości ochronne) lub podklejane. Najbardziej niezawodne zamki na rynku to produkty firmy YKK.

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia są wszelkie klamerki i zapięcia. Ich trwałość oraz łatwość zapinania ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku pasa biodrowego plecaków dużych i ciężkich. Jeśli planujesz wędrówki w bardzo niskich temperaturach nie polecamy zapięć metalowych. Najbardziej niezawodne klamry na rynku to produkty: Duraflex, Dynaflex oraz ITW Nexus. Nikomu nie życzymy wędrówek z uszkodzonym pasem biodrowym, dlatego rekomendujemy, by w zapasie zawsze wozić ze sobą dodatkową klamrę. 

Kieszenie i przegródki 

Liczba i jakość kieszeni różni się między poszczególnymi modelami. Są kieszenie na stałe oraz takie odpinane, siatkowe oraz klasyczne (pełne). Zwróć uwagę na ich rozmieszczenie i pojemność. Patrz na nie pod kątem tego, co i gdzie zazwyczaj przechowujesz. Co lubisz mieć zawsze pod ręką, po co najczęściej sięgasz na postojach? Kieszenie mają być dla ciebie ułatwieniem. Zbyt duża ich ilość też może wprowadzić chaos. Bardzo przydatna jest kieszeń na pasie biodrowym, w której można schować telefon, na górze plecaka (w klapie) – idealna, by trzymać mapę, latarkę, drobne przekąski oraz wewnętrzna wisząca, w której bezpiecznie można schować ważne dokumenty.

W przypadku plecaków średnich i dużych bardzo fajnie, jeśli wyposażone są w system komór (przegródek), dzięki którym wszystko w ich środku jest na swoim miejscu i posegregowane. Komory są zazwyczaj przedzielone płachtami ze ściągaczem i stoperem. Każda z nich posiada też osobny dostęp do znajdujących się w niej rzeczy. Bardzo fajną opcją jest możliwość otwarcia plecaka od jego frontu lub z boku. 

Troczki, zaczepy i mocowania 

Doświadczeni podróżnicy często podkreślają, że im jest ich więcej tym lepiej. Wszelkie troczki, uchwyty, zaczepy, paski kompresyjne umożliwią trzymanie niektórych sprzętów na zewnątrz plecaka: kijków trekkingowych, brudnych butów, karimaty. Warto zwrócić uwagę czy tę ostatnią można przymocować również pionowo, co zapobiegnie jej niszczeniu, gdy będziesz zmuszony przedzierać się przez wąskie przestrzenie. Warto już w sklepie przeprowadzić symulację i spróbować doczepić do plecaka niektóre sprzęty. Pozwoli to upewnić się czy dany model posiada troczki wystarczająco długie. 

Kieszeń na bukłak z wodą 

To element wyposażenia, bez którego niektórzy wędrowcy nie wyobrażają sobie marszu z plecakiem. Camelbak (bukłak) umożliwia regularne popijanie wody bez konieczności każdorazowego ściągania plecaka, by dostać się do butelki. Specjalna kieszeń we wnętrzu plecaka pozwala wygodnie wsadzić do niej bukłak, a specjalne dziurki umożliwiają wyprowadzenie oraz przymocowanie do szelek rurki z ustnikiem. 

System nośny i regulacja 

Solidny system nośny to absolutna podstawa każdego dobrego plecaka turystycznego. To właśnie od niego zależy czy noszony na plecach ciężar dobrze się rozłoży na masie naszego ciała, umożliwiając pokonywanie długich dystansów. Składa się na niego: pas biodrowy, pas piersiowy, szelki (pasy ramienne) i stelaż. Ważne jest też, by każdy pasek był regulowany, dając dzięki temu maksimum możliwości dopasowania plecaka do budowy anatomicznej danego wędrowca.

Na pasie biodrowym opiera się największy ciężar. Jego zadaniem jest przejęcie obciążenia z ramion i przesunięcie go na biodra, co odciąża nie tylko same ramiona, ale i kręgosłup. Im plecak jest większy, a tym samym cięższy, tym pas biodrowy powinien być szerszy i solidniejszy. Gąbka na nim umieszczona powinna być odpowiednio wyprofilowana i obejmować jak najwięcej kości biodrowej. Pas powinien dobrze przylegać do ciała i współgrać z ruchem bioder, nie powodując przy tym otarć i nie uwierając. Dla komfortu termicznego jest on najczęściej pokryty od wewnątrz „oddychającą” tkaniną mesh. Pas biodrowy w plecakach dla kobiet jest krótszy niż w wersji męskiej.

Działanie pasa biodrowego wspierane jest przez wąski pas piersiowy. To on sprawia, że plecak leży ściślej i stabilniej na plecach. Jest on niezwykle ważny również w przypadku małych plecaków.

Szelki (pasy ramienne) w małych plecakach przymocowane są na sztywno, można je dopasowywać jedynie pod względem długości. W plecakach średnich i dużych istnieje dodatkowa możliwość regulacji ich ustawień w kierunku góra-dół. To cecha, którą w szczególności docenią osoby wysokie.

Stelaż w plecakach powyżej pojemności 50 litrów jest bardzo przydatny. Pozwala skuteczniej rozłożyć ciężar i lepiej dopasować plecak do ciała. Często jest on specjalnie profilowany, by zapewnić też wentylację. Na rynku dostępne są stelaże wewnętrzne i zewnętrze. Te ostatnie, choć lepiej rozkładają ciężar, są mniej wygodne, szczególnie gdy ktoś przedziera się przez zarośla lub wąskie przestrzenie. Przy wyborze stelaża należy również zwrócić uwagę na system wentylacji pleców. 

System wentylacyjny 

W plecakach dostępnych na rynku stosowane są obecnie różne systemy wentylacyjne. W modelach małych i średnich bardzo często wykorzystuje się tzw. siatkę dystansującą. Plecy w takim wypadku opierają się na mocno naciągniętej siatce umieszczonej na odpowiednio uformowanym (wygiętym w łuk) stelażu. Dzięki temu zabiegowi zachowany jest przepływ powietrza. Zauważyć jednak należy, że dobra wentylacja w tym wypadku odbywa się kosztem pakowności i pojemności plecaka, co jest wynikiem tego charakterystycznego wyprofilowania systemu siatkowego.

W dużych plecakach stosowany jest inny system wentylacyjny. Składa się on z układu wypukłych paneli, na których opierają się plecy. Wypukłości sprawiają, że plecak nie przylega do ciała całą swoją powierzchnią, a powietrze swobodnie cyrkuluje w przestrzeniach między panelami, zapobiegając tym samym nadmiernemu poceniu pleców. 

Płeć użytkownika 

Wprowadzenie na rynek damskich kolekcji plecaków turystycznych to nie jest jedynie wymysł producentów i sprzedawców, którego zadaniem jest sztuczne nadmuchanie sprzedaży. Dobry plecak turystyczny to wyjątkowy produkt, który aby w pełni spełniał swoją rolę, musi być dobrze dopasowany do ciała użytkownika. Anatomia kobiety różni się tymczasem od budowy ciała mężczyzny. Co dobre dla mężczyzn, niekoniecznie sprawdza się więc w produktach dla kobiet. I tak, plecaki damskie będą: bardziej smukłe, z węższym rozstawem szelek (kobiety są węższe w ramionach), krótszymi plecami (przy tym samym litrażu co model męski) oraz pasem biodrowym o nieco innej, bardziej eliptycznej budowie niż pas męski: krótszy, węższy oraz z odmiennie wyprofilowaną gąbką. 

Gwarancja 

Choć nie jest to element budowy plecaka, jest to jednak bardzo ważny aspekt, który również powinien być brany pod uwagę przy jego zakupie. W zależności od marki, obowiązuje inny okres gwarancji. Przy okazji warto się również zapoznać z zakresem oferowanych przez producenta napraw gwarancyjnych.

Opinia innych ważna, ale twoja najważniejsza! Przymierz, zanim kupisz 

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu i zainwestujesz w to niekiedy naprawdę spore pieniądze, załóż go sobie na plecy, precyzyjnie dopasuj wszystkie paski i szelki do swojej budowy. Pamiętaj jednak, że każdy plecak, który jest pusty, będzie wygodny. Jego mankamenty wychodzą dopiero wówczas, gdy go odpowiednio dociążysz (temat techniki pakowania poruszymy na naszym blogu w jednej z kolejnych publikacji). Poproś więc sprzedawcę, aby wypełnił dla ciebie wybrany plecak. Jeśli to możliwe, dopnij do niego sprzęty, które zazwyczaj z sobą zabierasz lub tym razem planujesz zabrać: namiot, śpiwór, karimatę i pochodź w nim tak długo, jak to możliwe. Jeśli już po krótkim użytkowaniu zaczyna gdzieś uwierać, niech to będzie dla ciebie sygnał ostrzegawczy. 

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pozwoli ci znaleźć dobry plecak turystyczny, który na długie lata będzie wiernym towarzyszem twoich wojaży. Powodzenia w zakupach i do zobaczenia na szlaku!

Poszukujesz sprzętu turystycznego? Polecamy też inne poradniki:
1. Dlaczego warto wybrać plecak High Peak Onyx 18? To dobry plecak w góry i nie tylko
2. Noc pod gwiazdami. Wybieramy śpiwór – High Peak Boogie czy Outhorn Wild Jaguar?
3. Jesteśmy na wczasach – namiot dwuosobowy High Peak Campo
4. Namiot 4-osobowy z przedsionkiem – który wybrać na rodzinny biwak?
5.Co zabrać pod namiot? Wybierz akcesoria kempingowe

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!