Buty Nike Mercurial nowej generacji (Superfly 7 i Vapor 13) – najlepsze w historii?

buty-pilkarskie-nike-mercurial-superfly-7-mercurial-vapor-13-baner-sportbazar-blog.jpg

Nowe idzie od morza tego sezonu. Nowe jednak niekoniecznie zawsze znaczy lepsze. A jak się rzecz ma w tym konkretnie wypadku? Co znajdziemy w najnowszej odsłonie butów piłkarskich Nike Mercurial? Czym nas zaskoczą (bądź nie) nowej generacji buty piłkarskie Nike Mercurial Superfly 7 oraz Nike Mercurial Vapor 13

Stworzony, by być najlepszy 

Buty Nike Mercurial to już 21 lat solidnej, piłkarskiej historii. Od roku 1998, czyli od momentu ich pojawienia się na rynku buty te przeszły szereg zmian, które w końcu doprowadziły je do punktu, w którym znajdują się teraz – na szczyt w zakresie innowacyjności. Model Mercurial 360 z 2018 roku uważany jest za jeden z najbardziej cenionych i najczęściej wybieranych modeli butów piłkarskich wszech czasów. Nike ma powody do dumy. Nie bez powodu chwali się tym, że jedynie 5 spośród 100 profesjonalnych piłkarzy chciało cokolwiek w tych butach modyfikować, a poproszeni o wystawienie oceny w skali 1-10 z entuzjazmem przyznawali dziesiątki. Najniższą, wystawioną im notą była ósemka (jedna jedyna). Podobno to właśnie ta ocena stała się dla projektantów z drużyny Nike punktem zaczepienia w dalszym dążeniu ku perfekcji.

Przechwałki przechwałkami faktem jest jednak, że to właśnie butów piłkarskich z linii Mercurial na murawach widujemy najwięcej. Nike Mercurial był dotychczas przez wielu uznawany za but doskonały. Dopiero założenie butów Mercurial nowej generacji uświadamia, że w ich wcześniejszej edycji było coś, co wymagało jakiejkolwiek poprawy. To niebywały sukces w wykonaniu amerykańskiego producenta.

W nowej edycji linii Mercurial Nike skupił swoją uwagę na poprawie komfortu, dopasowania i prędkości. Buty Mercurial nowej generacji są efektem blisko 2 lat intensywnych prac. Zarówno ich nowa, jak i stara wersja, zostały zamknięte w bardzo podobnej do siebie formie – pod względem wielkości i kształtu. Choć na pierwszy rzut oka bardzo się między sobą nie różnią, nie daj się zwieść złudzeniu! Wszystkie najważniejsze dla tych butów modyfikacje ukryte są przed spojrzeniami. Skupiono się tu na trzech obszarach zmian: na technologii cholewki, podeszwy oraz szacie graficznej. Dużo się zatem zmieniło! W dalszej części tego artykułu pokażemy wam, dlaczego to właśnie te buty powinny się znaleźć na waszej liście zakupowej. 

Nowe oblicze Flyknit, czyli więcej o cholewce w butach Nike Mercurial Superfly 7 i Vapor 13

Cholewka to jeden z trzech elementów, który trafił pod lupę projektantów Nike. W najnowszej generacji Nike Mercurial wprowadzono nowy rodzaj Flyknit. Dodać przy tym należy, że ten dotąd stosowany był również niezwykle skuteczny i dokładnie otulał stopę (360 stopni). Sama przędza wymagała jednak dodatkowej ochrony przez warunkami atmosferycznymi, dlatego nakładano na nią warstwę ACC, która nie tylko przekładała się na większą wagę buta, ale też powodowała dodatkową sztywność cholewki.

W korkach Nike Mercurial nowej edycji dokonano w tym zakresie znaczącej zmiany . Zastosowano w nich dwa rodzaje włókien, przy czym jednym z nich jest przędza wysoko wytrzymała (z ang. „high tenacity yarns”). Dla lepszego kontaktu z piłką włókna pokryte są niesamowicie cienką warstwą silikonu nazywaną NikeSkin oraz dodatkowo wykończone technologią ACC, która ma zapewnić niezawodne czucie piłki niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Przedstawiona powyżej technologiczna kombinacja gwarantuje niezwykle elastyczne, cienkie i miękkie wrażenia z użytkowania. Poczujesz, jak tylko założysz te buty. Brak tu spotykanego w niektórych lankach wrażenia obecności dodatkowej warstwy. Wręcz przeciwnie! Od pierwszej chwili użytkownikowi towarzyszy poczucie niezwykłej bliskości z piłką (jak przy grze gołą stopą). Wszelka sztywność znana z wcześniejszych edycji Mercurial Superfly czy Mercurial Vapor została zniwelowana. Ten niezwykły komfort z pewnością docenią wszyscy piłkarze – testujący buty Nike Mercurial po raz pierwszy oraz wierni fani produktów z tejże linii.

Nowa, wysoko wytrzymała przędza zapobiega rozszerzaniu i rozciąganiu cholewki, stabilniej też trzyma stopę od pięty po jej przednią część. Otula ją niczym druga skóra i zapewnia potrzebne wsparcie.

Struktura cholewki nowych butów Nike Mercurial jest też bardziej przewiewna niż ta znana z poprzednich edycji. Jednoczęściowa wyściółka zapewnia miłe wrażenia. Jest ona również lekko perforowana – dla lepszej oddychalności.

Przędza nowej generacji (połączenie Flyknit i Flywire) jest jednak nie tylko bardziej wytrzymała na rozciąganie, ale i lżejsza. Dzięki jej zastosowaniu waga buta zmniejsza się niemal o 9%. W rezultacie otrzymujemy buty piłkarskie, które ważą mniej niż 200 gram. Miło! 🙂

Omawiając cholewkę nie możemy oczywiście pominąć elementu, który charakterystyczny jest tylko dla modelu Nike Mercurial Superfly, tj. kołnierza. Ten zastosowany w butach piłkarskich Mercurial Superfly 7 jest niższy niż kołnierz znany z modelu z numerem 6. Jest też dużo bardziej ciasny i elastyczny. Odchyla się w każdym kierunku i zdecydowanie lepiej niż u poprzednika dopasowuje do nogi w trakcie ruchu. Warto odnotować, że Dynamic Collar Fit to jednocześnie jedyna technologiczna różnica między modelami Mercurial Vapor 13 a Mercurial Superfly 7

Eksplozja prędkości – sekret podeszwy butów Nike Mercurial 

Podeszwa butów piłkarskich Nike Mercurial od zawsze była niezwykle responsywna. Jakby nie patrzeć, buty te od swoich początków dedykowane były zawodnikom, dla których przed wszystkim liczy się prędkość i dobry kontakt z podłożem. W butach Nike Mercurial nowej generacji zastosowano materiały i rozwiązania technologiczne, które tę responsywność jeszcze bardziej usprawniają.

Struktura podeszwy zainspirowana została butami do jazdy szybkiej na rowerze, które posiadają specjalne wpięcia do pedałów. Na ich podobieństwo w butach piłkarskich Nike Mercurial tuż pod przednią częścią stopy umieszczono dodatkowe wzmocnienie w postaci lekkiego kawałka sztywniejszego materiału, tzw. AeroTrak. Kształtem trochę przypomina on strzałkę. Materiał ten jest bardziej dynamiczny, daje większy zwrot włożonych w ruch nakładów energetycznych zapewniając bardziej sprężysty i dynamiczny start (odbicie).

Same korki wykonano natomiast z nowego materiału. Są one dłuższe niż dotychczas, nie tylko jako odpowiedź na prośbę samych zawodników. Takie dłuższe korki wolniej się zużywają, dają też bardziej agresywne zaczepienie i mocniejsze odbicie w decydujących momentach gry.

Jaki jest zatem przepis na wybuchowe przyspieszenie w wykonaniu Nike? Są to: lekka, minimalistyczna płytka, kanciaste korki oraz nowa, sztywniejsza konstrukcja w przedniej części podeszwy (AeroTrak). Idealnym dodatkiem do tego zestawu jest wygodna wkładka NikeGrip, która zapewnia przyczepność wewnątrz buta oraz lekką amortyzację. 

Buty piłkarskie Nike Mercurial – dynamiczny but z dynamiczną grafiką 

Piłkarze to grupa sportowców, która w szczególności lubi przyciągać spojrzenia swoim wyglądem. Dla nich niezmiernie ważne jest, by dobrze się prezentować – dotyczy to zarówno fryzury, jak i części garderoby. Nike doskonale zna te potrzeby. Nowe buty z linii Mercurial przeszły więc mały lifting pod względem szaty graficznej…

Na cholewce dzieje się dużo więcej niż w modelach starszej generacji. Zdecydowanie więcej w tym wszystkim również dynamiki. Spójrzmy choćby na charakterystycznego dla butów Nike Mercurial dużego Swoosha umieszczonego na zewnętrznej stronie cholewki. Wygląda dużo bardziej nowocześnie i designersko. Jest to jedynie jego pogrubiony kontur, bez wypełnienia i z otwartym „ogonem”. Jest on lekko obniżony – jakby wychodzący poza krawędź podeszwy. Swoosh w tej formie widziany był do tej pory jedynie w butach biegowych tego samego producenta. Umieszczenie go na butach piłkarskich Nike możliwe było dzięki zastosowaniu cholewki 360 stopni.

Poza tym bardzo charakternym elementem, w podobnym stylu (wychodzącym poza cholewkę) wykonano też duży napis „Merc”, będący skrótem nazwy linii oraz motto Nike „Just do it”. Oprócz tego na bucie umieszczono też mniejszy, wypukły napis „Merc”, który pojawia się w okolicy pięty oraz mały „Swoosh” (z matowym wykończeniem, by zapewnić trakcję przyjmowanej piłce) w okolicach palców. Na pięcie i podeszwie znajdziemy z kolei liczne, drobne napisy typu: „Nike Football” (w różnych językach), „Engineered for speed”, „Fast by nature”, „Designed at Nike WHQ” i inne.

Nudy nie ma! 

Podsumowanie 

Mercurial Superfly 7 i Mercurial Vapor 13 – to gwiazdy najświeższej kolekcji butów piłkarskich Nike – New Lights. Oba modele nowej generacji są technologicznie takie same. Jedyną różnicę między nimi stanowi wspomniany wyżej kołnierz Dynamic Fit. Są to buty, które posiadają wszystkie udogodnienia, o których wcześniej nie mieliśmy nawet pojęcia, że potrzebujemy. I tak, trzymamy w dłoni korki, które są bardziej wygodne, lepiej dopasowane i szybsze niż którekolwiek wcześniej. Niepisaną regułą jest, że decydując się na buty spod znaku Nike można mieć pewność, że bardzo dużo otrzymamy w pakiecie. W tym jednak wypadku jest tego zdecydowanie więcej niż początkowo mogliśmy oczekiwać.

Mówi się, że korki Nike Mercurial to buty łączące technologię z boiskowym geniuszem. Coś chyba jest na rzeczy, bo nie bez powodu noszone są przez największych. W ich gronie znajdują się: Eden Hazard, Cristiano Ronaldo, Neymar Jr. oraz Kylian Mbappe. W naszym odczuciu, wraz z nową generacją butów piłkarskich Mercurial Superfly 7 i Vapor 13 Nike jedynie ugruntował swoje miejsce na szczycie.

A co na nas zrobiło największe wrażenie? Z całą pewnością była to cholewka z nowym rodzajem Flyknit. To się naprawdę w pełni czuje dopiero po założeniu tych butów. Cholewka jest super miękka i elastyczna, jednocześnie zapewnia znakomite dopasowanie i większą niż dotychczas stabilność. I to czucie piłki! Coś fantastycznego! Jakby tego było mało, czy ten but nie jest tak po prostu, po ludzku piękny? Duży plus za grafikę! Brawo Nike za wprowadzone udoskonalenia!

A jakie są Twoje wrażenia? Zapraszamy do komentowania poniżej  

 

Szukasz butów do gry w piłkę nożną? Przeczytaj inne wpisy o tej tematyce:

Nike Phantom Venom – buty piłkarskie na celowniku napastników

Jak dobrać buty piłkarskie w 5 krokach?

Jakie buty piłkarskie wybrać na lato?

Korki dla dzieci adidas. Które wybrać?

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!