Nike Phantom Venom – buty piłkarskie na celowniku napastników

buty-nike-phantom-venom-na celowniku-napastnikow-blog-sportbazar-baner

Nadszedł czas na przebudowę drużyny Nike. Dla wzmocnienia linii ataku do gry wprowadzono zatem nowego, ofensywnego zawodnika. I tak oto, wraz ze styczniową inauguracją kolekcji Game Over na międzynarodowe stadiony wkroczyła nowa gwiazda: Nike Phantom Venom. Przyjrzymy się dzisiaj bliżej jego ostatniej odsłonie – tej spod znaku kolekcji Nike Euphoria Pack. 

Model idealny? 

Korki piłkarskie to sekretna broń wszystkich zawodników. Co prawda samodzielnie strzelać bramek (jeszcze) nie potrafią, jednak na właściwych nogach, przy odpowiednich umiejętnościach potrafią przesądzać o wynikach meczów. Nike Phantom Venom to model, który niewątpliwie wywołuje drżenie serca oponentów, bo wierzcie nam, zatrzymać go przed polem bramkowym łatwo nie jest… Zdecydowanie cieszyć się należy, bo napastnicy w końcu doczekali się butów, które pozwalają oddawać strzały idealnie zbalansowane. Czasy, gdy trzeba było wybierać pomiędzy ich siłą a precyzją właśnie minęły.

Nike Phantom Venom – jak wygląda i dla kogo przeznaczony? 

Już na pierwszy rzut oka widać, jak rozkłada się układ sił w drużynie Nike. Zarówno Phantom Venom, jak i już wcześniej poznany Phantom Vision to jeden, bardzo zgrany ze sobą zespół. Projektanci Nike podkreślają to wizualnie zarówno poprzez użycie tej samej gamy kolorystycznej, jak i stylu zastosowanych na nich ozdobników. W najnowszej kolekcji mamy but, który jest niebiesko-biały. Kolor niebieski jest tonowany, nakrapiany, „rozlewa” się po bucie w kierunku od palców ku pięcie. Całość uzupełniają detale: szary, trójwymiarowy znak Swoosh na zewnętrznej stronie cholewki oraz intensywnie niebieski język, sznurówki i same końcówki korków, rozmieszczonych na białej, nakrapianej podeszwie.

Oba modele łączy jednak coś więcej niż tylko ich strona wizualna, a liczba Phantomów w zamyśle producenta nie została podwojona bez powodu. Nike pokazuje tym samym, że w swojej ofercie butów kładzie bardzo duży nacisk na precyzję ruchu. Te dwa modele: Phantom VSN i Phantom VNM to filary ataku. Współpraca między nimi układa się dużo lepiej niż w dawnym w duecie Magista – Hypervenom. Ten pierwszy – Phantom VSN (Vision) stworzony został z myślą o środkowych pomocnikach. Najnowszy nabytek to z kolei narzędzie każdego nowoczesnego napastnika.

Czy buty piłkarskie Nike Phantom Venom mają DNA Superstrzelca? 

Phantom Venom to nowy, naszpikowany technologią but od Nike. Jego estetyka zaciągnięta została z legendarnego modelu T90 Laser oraz wycofanego właśnie Hypervenom 3. Zaczerpnięto z nich wszystko to, co najlepsze i zamknięto w nowoczesnej formie nowiutkiego Phantoma. Z jednej strony wyważony w swoim designie, z drugiej – but, w którym nic nie jest przypadkiem. Wszystkie jego elementy poddane zostały wnikliwym badaniom i rozmaitym testom laboratoryjnym, prowadzonym m.in. na sztucznej nodze. A wszystko to po to, aby napastnicy mogli w końcu otrzymać oręże idealne.

Zatem, co w nim takiego wyjątkowego?

Stabilność i dopasowanie

Bywa, że elastyczna skarpeta może nieznacznie ograniczać ruch stopy w kostce, utrudniając wykonanie niektórych rodzajów strzałów, stąd też napastnicy chętniej sięgają po buty niskie. Taki jest też Nike Phantom VNM – but niski, bez kołnierza. Jego cholewka w całości wykonana jest z super giętkiej Flyknit z technologią ACC (All Condition Control). Zapewnia jej to nie tylko oddychalność, rozciągliwość oraz doskonałe dopasowanie do stopy, ale przed wszystkim odpowiada za bardzo niską wagę buta.

Stopa w tym modelu korków jest znakomicie stabilizowana. Zintegrowane ze sznurówkami, zamknięte z cholewce bardzo mocne linki Flywire szczelnie oplatają stopę. Wspierają ją szczególnie w jej środkowej części. Dynamicznie dopasowują się do niej w trakcie ruchu. Działają jak pas bezpieczeństwa spinając stopę z płytką podeszwy. Efekt stabilizacji dodatkowo wzmacniają umieszczone w tylnej części buta miękkie, piankowe wgłębienia, które otulają i solidnie trzymają piętę oraz teksturowana wkładka Nike Grip. Wsparcie, szczególnie w trakcie nagłego hamowania zapewniają też umieszczone w podeszwie zewnętrznej szewronowe (jodełkowate) korki.

Dzięki wszystkim tym elementom buty piłkarskie Nike Phantom Venom zapewniają stabilność i równowagę, która jest absolutnie niezbędna każdemu piłkarzowi do oddania silnego, dokładnego strzału.

 

Powierzchnia strzału

Jedną z cech rozpoznawczych korków Nike Phantom Venom jest charakterystyczne, asymetryczne sznurowanie, które znamy już z wspomnianych wcześniej modeli Total 90 Laser i Hypervenom. Sznurówki są częściowo pokryte cholewką Flyknit, co też ma swój cel. Zabieg ten sprawia bowiem, że niemal o 30% zwiększa się powierzchnia do oddawania strzału, a sam kontakt z piłką jest bardziej „czysty”. Daje to zawodnikom szersze spektrum kątów, z którego mogą oddawać strzały, zwiększa więc skuteczność napastników.

Możliwości bramkostrzelne tych butów piłkarskich były bardzo wnikliwie badane w laboratoriach Nike. Testowano kopnięcia z różnych kątów. Pracowano nad dokładnością, rotacją, wysokością i mocą, bo to kluczowe elementy strzałów idealnych. Efektem tej pracy jest wygląd oraz parametry tzw. „Precision PWR”, czyli najbardziej innowacyjnej strefy strzałów dla piłkarzy, którzy lubią kończyć akcje. Składa się na nią 13 inspirowanych wyglądem kija golfowego poliuretanowych grzebyków. Wypustki te różnią się od siebie długością, grubością i wysokością. Ich specjalny, opracowany przez naukowców układ zwiększa efektywność przekazywania siły uderzenia, nadając piłce właściwy pułap lotu i rotację, co w praktyce oznacza silne, precyzyjne i podkręcone strzały – takie tuż nad głowami przeciwników, z samo okienko bramki.

W przedniej części buta grzebyki zastąpione są powierzchnią, którą znamy już z modelu Phantom VSN, przypominającą swoją strukturą plaster miodu. Pozwala ona zachować pełną kontrolę nad piłką w każdej sytuacji, wpływa też na technikę oddawanych strzałów.

Przyczepność

Przyczepność to cecha niezwykle ważna, szczególnie w przypadku gry na twardych nawierzchniach. To od niej zależy hamowanie i przyspieszanie. Solidną metamorfozę przeszła podeszwa znana znam z modelu Hypervenom. Jej obecna forma, zastosowana w butach piłkarskich Nike Phantom Venom to wynik blisko 5 lat pracy naukowców.

Nowa płytka Hyper Reactive 2.0 zbudowana jest ze sztywnych materiałów z elastycznymi łączeniami, dzięki którym podeszwa w naturalny sposób dopasowuje się do ruchu stopy. Zwiększona elastyczność podeszwy w przedniej części buta sprawia, że wygina się ona przy kontakcie z podłożem, a sam kontakt z nawierzchnią jest dłuższy, lepsza jest więc przyczepność oraz kontrola trakcji. Sztywna pięta i łuk stopy zapewniają z kolei potrzebne zawodnikowi wsparcie i stabilność.

Układ jodełkowych korków sprzyja szybkim zwrotom kierunków gry, pozwalając na szybką reakcję bez ryzyka utraty przyczepności.

Buty piłkarskie Nike Phantom VNM – podsumowanie

A jakie są nasze osobiste wrażenia po wypróbowaniu nowych korków Nike Phantom Venom? Te buty czarują już od pierwsze założenia. Świetnie leżą. Są znakomicie dopasowane, ale nie uwierają. Cholewka jest na tyle miękka, że nie wymaga rozchodzenia, by czuć się w niej super komfortowo. Ten but jest ponadto tak lekki, że łatwo zapomnieć, że ma się go w ogóle na nogach. Piłka znakomicie trzyma się nogi i leci tak precyzyjnie, że nawet amator może poczuć, że jest niczym Marcus Rashford.  😉

My tych nowych Phantomów już na pewno nikomu nie oddamy!

 

 

Szukasz odpowiednich butów piłkarskich? Zapoznaj się z innymi wpisami na blogu o podobnej tematyce:

Jak dobrać buty piłkarskie w 5 krokach?

Jakie buty piłkarskie wybrać na lato?

Korki dla dzieci adidas. Które wybrać?

 

euphoria-pack-sklep-sportowy-sportbazar-baner-1200-410-min

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!