Co zabrać ze sobą na zagraniczny wypad na narty?

Tegoroczna zima w Polsce rozczarowała wszystkich fanów sportów zimowych. Mroźnych dni jest niewiele, śniegu też jak na lekarstwo. By mieć gwarantowaną pogodę na narty, warto pomyśleć o wyjeździe za granicę. Aktualnie w austriackim Tyrolu termometry pokazują do -10° C, we włoskim Val di Sole -8°C. Co trzeba mieć ze sobą na takim wyjeździe na narty? O tym w dzisiejszym wpisie.

 .

Najważniejszy element wypadu – narty. Jak je przygotować?

Sprzęt najlepiej oddać do sprawdzonego serwisu. Specjaliści wiedzą, na co zwrócić uwagę i co poprawić, zanim wyjedziesz na stok. Źle przygotowane narty to nie tylko brak przyjemności z jazdy, ale i większe ryzyko wypadku czy kontuzji.

Pamiętajmy, że zagraniczny wypad jest bardziej wymagający. Do domu mamy daleko, ewentualny zakup czy naprawa sprzętu są zdecydowanie droższe. Przed wyjazdem – dokładnie sprawdź:

 • Wiązania

Używasz tych samych od lat? Pomyśl o wymianie. Przestarzały sprzęt bywa groźny. Wiązania służą do mocowania butów do nart. Dobrze działające powinny się wypiąć podczas upadku. Jeśli mechanizm jest już zużyty, istnieje ryzyko, że zawiedzie, a ty… trafisz na ortopedię.

 

 • Krawędzie

Chcesz precyzyjnej jazdy? Zadbaj o to, by krawędzie były odpowiednio naostrzone i wypolerowane. Dzięki temu na stoku będziesz mógł szybko reagować i zmieniać tor jazdy. Szusy staną się precyzyjne, a ty będziesz miał pewność, że pojedziesz gdzie chcesz, a nie tam, gdzie poniosą cię narty…
 

 • Ślizgi

Bez smarowania daleko nie zajedziesz. Ciepła parafina to najlepszy przyjaciel dla twoich nart i dla Ciebie. Podczas jazdy zapewnia płynność i łatwość ruchu, a także dobrą przyczepność. Zabieg smarowania warto powtarzać co jakiś czas, zwłaszcza przed trudnymi warunkami lub długim użytkowaniem.

 

 • Pokrowiec na narty

Pokrowce na narty to funkcjonalność i wygoda w jednym. Wiele osób, z oszczędności, rezygnuje z zakupu pokrowca. Takie akcesoria nie są drogie, a bywają bardzo przydatne. Przede wszystkim chronią narty przed zabrudzeniami. Jeśli wieziemy deski na dachu auta, nie mając bagażnika, pokrowiec chroni je przed szkodliwą solą drogową. To najważniejsza zaleta, ale nie jedyna. Pokrowce są nieocenione w transporcie nart, np. z samochodu na stok. Odpowiedni kształt i uchwyt pozwalają komfortowo przenieść sprzęt, nie narażając go na uszkodzenia.

Co jeszcze przyda się podczas zagranicznego wypadu na narty?

W skład ekwipunku każdego narciarza wchodzi kilka elementów. I o ile nasmarowane, naostrzone narty to podstawa, nie wolno zapominać o takich akcesoriach, jak:

 • Buty narciarskie

Jeśli po zimie przygotowałeś je do letniego snu, pracy będzie mniej. Upewnij się, że wciąż są wygodne. Bywa, że wilgoć wchłonięta zimą, odkształca strukturę wkładki i skorupy. But musi przylegać do stopy, nie może ocierać, uciskać. Nawet najmniejszej niewygody nie wolno lekceważyć. Na stoku może popsuć ci całą frajdę z jazdy. Pamiętaj też o tym, by przypiąć buty do nart i sprawdzić czy mechanizm wiązań działa bez zarzutu.

 

 • Kijki narciarskie

Oczywiście, jeśli z nich korzystasz, bo na stoku spotkasz także osoby, które lubią szusować bez nich. Bywają przydatne, zwłaszcza, kiedy podczas jazdy miewasz momenty, kiedy trzeba się podeprzeć. Podobnie w kolejkach po karnet – dzięki kijkom utrzymasz równowagę i swobodę. Przed wypadem sprawdź czy nie są pokrzywione, czy nie ma pęknięć, czy taśma mocująca do dłoni nie jest naruszona. Jeśli zabierasz ze sobą dzieciaki – upewnij się czy sprzęt pasuje do ich wzrostu.

 

 • Gogle

To wspaniale szusować w pełnym słońcu, ale pod warunkiem, że oczy chronią dobrze dobrane gogle. Sprawdź czy twoje po poprzednim sezonie wciąż nadają się do użytkowania, zwłaszcza, kiedy wyjeżdżasz za granicę. Tam warunki są bardziej wymagające.

Co powinny mieć idealne gogle?

Filtry UV, powłokę, która chroni przed parowaniem, otwory wentylacyjne w ramach i szyby nie ograniczające pola widzenia. Do tego warto sprawdzić czy dobrze leżą na twarzy, zwłaszcza, jeśli używasz też kasku. Przekonaj się czy nic nie uciska i nie ociera.

 

 • Kask

To element wyposażenia niezbędny zwłaszcza dla dzieci i nastolatków. Na większości europejskich stoków to wymóg, np. w Austrii obowiązek jazdy w kasku mają osoby do 15 roku życia, we Włoszech do 14. Jego brak grozi wysokim mandatem dla rodzica (150€). Sprzęt powinien mieć homologację. Najważniejsze cechy kasku, który zapewnia bezpieczeństwo, to: dobrze dobrany rozmiar, mała waga, regulowane zapięcie, obecność systemów wentylacyjnych.

Bielizna termoaktywna

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Ciekawe miejsca na narty – nasz TOP 5
2. Bielizna termoaktywna – czym kierować się przy jej wyborze?
3. 3 porady, jak przygotować się do zimy

5 komentarzy
 1. austria-na-narty

  Bardzo przydatny artykuł 🙂

  27 czerwca 2016 at 13:52
 2. Na szczęście tegoroczny sezon był o wiele lepszy! 🙂
  Pozdrawiamy!

  22 lutego 2017 at 15:22
 3. Bardzo pomocny wpis, sporo ciekawych informacji. Zawsze mam z tym problemy żeby się dobrze spakować.

  13 lipca 2017 at 15:42
  • SportBazar
   SportBazar

   Mamy nadzieję, że Ci się udało? 🙂

   14 lipca 2017 at 13:24
 4. Nie zapomnijmy o odpowiednim ubrania 🙂

  26 kwietnia 2021 at 22:19

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!