Góry latem – jak perfekcyjnie zorganizować wyprawę?

gory-latem

Wakacje to czas wyjazdów i podróży. Szukając aktywnego wypoczynku, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę wyprawę w góry. Oprócz nieziemskich widoków, zagwarantujemy sobie w ten sposób wielu innych pozytywnych wrażeń. Aby dobrze się bawić, wcale nie musimy wybierać się w góry wysokie.
Pamiętać jednak należy, że nawet teoretycznie niezbyt wymagająca wyprawa, wymaga solidnego przygotowania.

Naprzeciw wyzwaniu

Góry to żywioł i należy podchodzić do nich z szacunkiem. Nawet niespecjalnie wysokie wzniesienia mogą dać nam się we znaki. Zadyszka, kontuzja – to kwestie zupełnie naturalne, mogące przytrafić się najbardziej doświadczonym wspinaczom. Ruszając w góry musimy być zatem przygotowani zarówno mentalnie, jak i pod kątem ekwipunku.
Podstawowym elementem naszego wyposażenia musi być plecak. Bez niego wyprawa jest nie tyle ryzykowna, co nierozważna. Dzięki niemu wygodne stanie się transportowanie map, odzieży na zmianę czy najzwyklejszej butelki wody. Rzecz jasna, tornister pierwszoklasisty będzie raczej niezbyt praktyczny. Warto, wybierając odpowiedni plecak, zwrócić uwagę na jego pojemność, możliwości regulacji czy ilość kieszeni.

Podołać trudom wspinaczki

Im wyższe góry, tym większe schody. Niestety, niedosłownie. Za wyjątkiem pojedynczych tras, nie mamy co oczekiwać komfortu wspinania po równym, ukształtowanym terenie. Zamiast tego, czekają nas niewygodne, wąskie ścieżki. Dopiero po przetrawieniu pierwszego szoku docenimy ich piękno i urok. Górskie wędrówki naprawdę wciągają – nie ma natomiast niczego złego w ułatwianiu sobie życia. Zwłaszcza, że dbając o komfort, troszczymy się także o własne bezpieczeństwo.
Oczywiście, wspinaczka wysokogórska wymaga specjalistycznego sprzętu. Jest to wiadome i nie budzi żadnych wątpliwości. Niemniej, również mniej doświadczeni podróżnicy w przypadku całodziennej wyprawy powinni stosownie się zabezpieczyć. Nie będą tu może potrzebne raki czy maski tlenowe, ale choćby nieprzemakająca lekka kurtka jest więcej niż wskazana. W górach temperatura może szybko spadać a załamanie pogody często występuje w sposób nagły. Ewentualny odwrót to nie dowód miękkości, ale rozwagi i odpowiedzialności. Warto wykonać go w sposób jak najbardziej profesjonalny.
Wymienione sytuacje są skrajne i zdarzają się rzadko. Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu musi uwzględnić jednak również takie. W górach częściej będziemy mieć do czynienia z idyllicznymi krajobrazami oraz znakomitą pogodą. Także w takich okolicznościach można sobie dodatkowo ułatwić życie. Zabranie kijków trekkingowych i właściwego, wygodnego obuwia pozwoli nam gładko i zdrowo przemierzać kolejne metry.

Klimatyczny nocleg doda czaru wyprawie

Kompletna wyprawa górska to również nocleg na miejscu. Rozbicie namiotu na szlaku to bez dwóch zdań wydarzenie wyjątkowe. Jeśli zastanawiasz się czemu rodzice i dziadkowie z sentymentem wspominają biwaki czasów swoich młodości, koniecznie spróbuj takiej opcji. Postaraj się dobrze wybrać miejsce na swoją „górską sypialnię”. Widoku rozgwieżdżonego nieba z wysokości ponad tysiąca metrów nie zrekompensuje żaden inny.
Jeśli namiot wydaje się zbyt ryzykowny – przynajmniej na początek – warto skorzystać z oferty górskich schronisk. Wielu miłośników Bieszczadów nie wyobraża sobie innej miejscówki, niż legendarne: Chatka Puchatka oraz Chata Socjologa. Wystarczy dorzucić do bagażu ciepły śpiwór i ruszać w drogę!

A może poczekać do zimy?

Góry to nie tylko śnieg i narty. Majestatyczne piękno jest cechą nawet niewysokich wzniesień. Lato to idealna pora roku na wyprawę. Dobry plan i jeszcze lepszy humor wystarczą, aby pokochać tę niezwykłą formę aktywnego wypoczynku.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Buty trekkingowe Alpinus The Ridge Mid Pro. Recenzja
2. Gdzie pojechać z dzieckiem na ferie — najlepsze miejsca w Polsce
3. Poradnik wakacyjny część 2 – jak i co spakować na wyjazd?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!