5 porad: jak przekonać dziecko do założenia kasku rowerowego

Nauka na własnych błędach jest bolesna, ale bardzo skuteczna. Rodzice, już bogatsi o takie doświadczenia, w starciu z dzieciakami, próbują używać zdroworozsądkowych argumentów. „W kasku jest bezpieczniej” – nie działa? Dziś doradzamy, jak przekonać dziecko do założenia kasku rowerowego.

Rodzice dzielą się na dwa obozy. Jedni zapinają kask, sadzają dziecko na rowerze i nie wdają się w żadne dyskusje ze swoim malcem. Dorośli z drugiego obozu nie są już tak stanowczy i próbują – mniej lub bardziej skutecznie – przekonać małego rowerzystę, że jazda w kasku jest „dla ich dobra”. Kluczem do sukcesu jest wypracowanie wspólnej definicji dobra 🙂 Jak?

.

1. Świeć przykładem!

Nie uda ci się przekonać malca do założenia kasku, jeśli sam będziesz jeździł bez osłony. Pamiętaj – dzieci w dużej mierze wychowują się same, przez obserwację dorosłych. Jeśli nie dasz pozytywnego przykładu, mały rowerzysta zapyta: „a gdzie twój kask, tato?”. Nie daj się złapać, nie pozwól, by jajko było mądrzejsze od kury 🙂

Tak samo jest z przechodzeniem na zielonym świetle, nauką, czytaniem i szeregiem innych rzeczy, które wpoisz dziecku, jeśli sam (konsekwentnie!) będziesz je wykonywać. Niech jazda w kasku stanie się po prostu nawykiem, a nie przykrym obowiązkiem.

2. Dziecko na zakupach

Pomyśl – czy miałbyś ochotę chodzić w ubraniach, które ktoś wybrał za ciebie i w dodatku są brzydkie? Jasne, że nie! Podobnie podejdzie dziecko do kasku, jeśli nie wybierze go sobie samo. Zanim posadzisz malca na rowerze, wybierzcie się do sklepu z akcesoriami sportowymi. Czuwaj nad tym, by kask spełniał wymogi bezpieczeństwa, ale wybór koloru i namalowanych wzorów pozostaw dziecku. Im fajniejszy kask sobie wybierze, tym chętniej włoży go na głowę.

………….kask_rowerowy4kask_rowerowy3kask_rowerowy1

Sam też potrzebujesz kasku, by dawać dobry przykład (patrz: punkt 1.)? Małe rączki twojego dziecka na pewno wybiorą równie czadowy kask dla ciebie 🙂 Niewykluczone, że jaskrawe róż lub zieleń nie są twoimi ulubionymi kolorami, ale czego nie robi super tata, by dziecko było szczęśliwe?

Takie zakupy mogą być bardzo miłym wspomnieniem. Wystarczy, że po pójdziecie na lody lub do wesołego miasteczka. Do dobrych skojarzeń warto się odwoływać. Jeśli dziecko nie będzie chciało założyć kasku – przypomnij mu wesołe chwile, powinno zadziałać.

3. Ej ziomek, masz taki kask jak ja!

Twoje dziecko porównuje się do rówieśników. Przypomnij sobie: kiedy kupujesz piórnik czy plecak, prawie zawsze słyszysz, że kolega z klasy ma podobny. To jeden ze sposobów, by zachęcić malca do jazdy w kasku. Zapoznaj małego rowerzystę z dziećmi twoich znajomych – niech bawią się wspólnie, każdy w kasku, z poczuciem przynależności do grupy.

Gorzej, jeśli dziecko będzie jedynym w kasku, a inne dzieci uderzą w słabszy punkt i będą stroić sobie żarty. Wtedy twoim zadaniem będzie wytłumaczyć, dlaczego rówieśnicy są w błędzie i że nie warto ich słuchać. Pod żadnym pozorem jednak nie daj się podejść – z dbałością o bezpieczeństwo nie wolno dyskutować.

4. Włoszczowska byłaby z ciebie dumna

Nie tylko ty możesz być wzorem. Oczywiście, dla twojego dziecka zawsze będziesz najważniejszy, ale… olimpijskie medale też robią wrażenie 🙂 Przekonaj malucha, że najwięksi zawodnicy świata też jeżdżą w kaskach. Oglądajcie wspólnie zawody, szperajcie w Internecie w poszukiwaniu metryczek, zdjęć, super rowerów, ale i… kasków. Mały amator rowerowych przejażdżek szybko zrozumie, że żeby być najlepszym – trzeba dbać o zdrowie, mieć dobry sprzęt i dużo trenować.

5. Mała manipulacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła

Znasz system kar i nagród? To dobrze, bo właśnie o nagrodach będzie ten akapit 🙂 Jeśli odpowiednio zmanipulujesz malucha – noszenie rowerowego kasku masz jak w banku. Przekonaj dziecko, że dostanie śliczny kask (który będzie mógł sam wybrać!) w nagrodę, np. za dobre sprawowanie lub pomoc przy domowych obowiązkach. Wtedy uda się zrobić dwie pieczenie na jednym ogniu: twoje dziecko zamienia się w aniołka, a podczas przejażdżek bardzo chętnie wkłada kask (bo przecież otrzymał go w nagrodę).

A Wy jak przekonaliście swoje dzieci do jazdy w kasku? Piszcie w komentarzach!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!